Wybór okien do domu to poważna kwestia, którą trzeba bardzo dobrze przeanalizować. Często jest to jeden z najbardziej kosztownych elementów budynku. Okna powinny odpowiadać naszym indywidualnym potrzebom a także posiadać odpowiednie certyfikaty. Oprócz tego należy wybrać jakiego będą koloru, zastanowić się ile będą miały szyb i jak będą się otwierać oraz oczywiście z czego będą zrobione. Możliwości jest naprawdę sporo, biorąc pod uwagę, że wyjątkowo modne stały się obecnie duże przeszklenia. Jak wybrać okna do domu oraz jakimi parametrami powinniśmy kierować się przy wyborze? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w poniższym tekście.

Rodzaje okien ze względu na materiał, z którego są wykonane

Jeśli chodzi o budownictwo mieszkaniowe to najczęściej wybór pada na okna plastikowe oraz drewniane. Okna PCV wykonywane są z tworzywa sztucznego a w swoich profilach posiadają komory, dzięki czemu lepiej chronią przed wymianą ciepła z otoczeniem. Zdecydowanym plusem jest to, że są łatwe w czyszczeniu, trwałe a stosunek jakości do ceny jest zadowalający. W obecnych czasach okna plastikowe znów stają się modne i są wykorzystywane w wielu prestiżowych inwestycjach. Dostępne na rynku okna drewniane są bardziej nowoczesne i posiadają dużo ciekawszą estetykę. Świetnie sprawdzają się w tradycyjnych lub skandynawskich wnętrzach. Często możemy je spotkać w loftach. Zaletami takich okien jest bardzo dobra izolacja termiczna oraz sztywność. Należy jednak pamiętać, że są dużo bardziej wrażliwe na czynniki atmosferyczne. Mniej popularne są okna aluminiowe, które cechują się niską wagą oraz dużą wytrzymałością.

Podział okien, biorąc pod uwagę miejsce montażu

Okna różnią się od siebie w zależności od tego, gdzie mamy zamiar je umieścić. Wśród nich wyróżniamy okna dachowe, które dzielą się na kilka rodzajów:

  • okna obrotowe – oś otwarcia znajduje się w połowie wysokości. Otwierane są za pomocą uchwytu lub klamki.
  • okna uchylno-obrotowe – posiadają dwie osie obrotu. Podczas obrotu okno wychyla się w głąb pomieszczenia.
  • okna rozwieralne – oś umieszczona w 3/4 wysokości skrzydła. Przy otwieraniu, okno wynoszone jest ponad dach i nie wchodzi do wnętrza.
  • okna wysokoosiowe – wyróżniamy dwa rodzaje: prawe oraz lewe. Za ich pomocą można swobodnie i bezpiecznie wyjść na dach.

Oprócz tego, podstawowym rodzajem są okna elewacyjne, ulokowane w ścianach budynku oraz okna balkonowe, stanowiące wyjścia na balkon.

Parametry, na które warto zwrócić uwagę

Przy wyborze, warto jest spojrzeć na najważniejsze parametry, takie jak współczynnik przenikania ciepła oraz izolacyjność akustyczna. Pierwszy z nich świadczy o tym, ile ciepła będzie uciekało z naszego domu. Im niższy wskaźnik tym lepiej. Producenci okien z reguły oferują okna, które spełniają wymaganą wartość. Izolacyjność akustyczną określa współczynnik Rw. Wyższy wskaźnik jest gwarancją ciszy w domu.

Wybierając okna powinniśmy zastanowić się nie tylko nad stroną wizualną, lecz również nad odpowiednimi parametrami. Dzięki temu, nasz zakup będzie dobrze przemyślany a my będziemy mogli cieszyć się pięknymi i zarazem funkcjonalnymi oknami.

Sprawdź też okna w Rzeszowie na oknainternorm.pl.

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.