Problemy zdrowotne związane z pracą dotyczą zarówno chorób zawodowych, jak i chorób nasilających się pod wpływem pracy. Sektor budowlany, stanowiący zasadniczy element naszej gospodarki, zatrudnia miliony ludzi wykonujących szeroki zakres zadań. Bardzo często pracują oni w niebezpiecznych warunkach, a każdorazowy wzrost stażu pracy pracownika budowlanego, wpływa na zwiększenie prawdopodobieństwa wystąpienia u niego problemów zdrowotnych. Wielu z nich zmaga się z licznymi schorzeniami.

Choroby układu oddechowego

Czynnikiem, w szczególności narażającym pracowników budowlanych na utratę zdrowia, są różnego rodzaju pyły i opary, które oddziałują na układ oddechowy. Przekraczanie norm, jak również kontakt z pyłami emitowanymi przy wykonywaniu różnych prac, doprowadzić mogą do pylicy płuc, astmy oskrzelowej, ostrych reakcji alergicznych bądź choroby opłucnej. Bardzo często emisja pyłów, wytwarzanych przy obróbce kamienia czy betonu, jest bagatelizowana przez pracowników budowlanych. Zawsze, gdy konieczna jest praca w atmosferach pyłowych, kierownicy budów powinni ustalić, czy niezbędne będzie zastosowanie masek ochronnych, a pracownicy, w przypadku stwierdzenia konieczności użycia masek, bezsprzecznie powinni je stosować.

Uszkodzenie kręgosłupa

Praca fizyczna stanowi znaczne obciążenie dla kręgosłupa. Konieczność przesuwania czy podnoszenia ciężkich przedmiotów, wielogodzinna aktywność, stojący tryb pracy – wszystko to sprawia, że organizm pracownika budowlanego jest nadmiernie obciążony. Wynikiem tego jest przemęczenie oraz częsty ból pleców, który z reguły obejmuje odcinek lędźwiowy, szyję oraz kark i doprowadzić może do nieodwracalnych zwyrodnień kręgosłupa.

Problemy układu mięśniowego

Wszelkie prace związane z przenoszeniem, podnoszeniem, pchaniem, ciągnięciem lub obsługą ciężkich narzędzi, a także prace murarskie, instalacyjne, czy tynkarskie pracowników budowlanych bardzo niekorzystnie wpływają na ich układ mięśniowy.

Uszkodzenie słuchu

Częsta ekspozycja na hałas w miejscy pracy jest niewątpliwym zagrożeniem dla zdrowia pracownika budowlanego. W wyniku częstego hałasu jego słuch może zostać trwale uszkodzony. Pierwszym objawem jest najczęściej niezdolność słyszenia wysokich dźwięków, a jeśli nie zostaną podjęte kroki zmierzające do redukcji nadmiernego hałasu to stan słuchu pracownika ulega dalszemu pogorszeniu. Zmiany takie zwykle zachodzą w obu uszach, a uszkodzenia są nieodwracalne.

Zaburzenia psychiczne

Występujące zmiany w organizacji pracy, ograniczenia psychospołeczne, stres oraz częste zwiększanie intensywności prac sprawiają, że zaburzenia psychiczne dotykają znaczną część osób pracujących w branży budowlanej. Są one jednym z głównych problemów zdrowotnych dotykających społeczeństwa krajów rozwiniętych.

Wykonywanie robót budowlanych związane jest z narażeniem pracowników budowlanych na oddziaływanie wielu niebezpiecznych, szkodliwych i uciążliwych czynników, które doprowadzić mogą do wystąpienia wielu poważnych chorób. Pracodawcy za wszelka cenę powinni starać się zmniejszyć ryzyko wystąpienia jakiegokolwiek schorzenia i dbać o zabezpieczenie wszelkich potrzeb zdrowotnych swojego pracownika.

Źródło: farmacjapraktyczna.pl

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

One thought on “Choroby dotykające pracowników branży budowlanej

  1. Mój mąż pracuje jako budowlaniec, martwię się, że za jakiś czas siądzie na zdrowiu… juz teraz narzeka na kręgosłup i korzonki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.