Coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z profesjonalnej porady architekta, ale też stworzenie przez niego precyzyjnego projektu mieszkania lub pojedynczego pokoju.

W niektórych przypadkach pierwsza rozmowa jest też ostatnią, ponieważ architekt nie przypada do gustu zainteresowanym domownikom. Jeśli jednak współpraca układa się dobrze, wtedy architekt może przystąpić do realizowania poszczególnych czynności. Specjaliści na samym początku przedstawiają klientowi projekt koncepcyjny. Klient może go zaakceptować, lecz może też zażądać pewnych poprawek. Z reguły przedstawienie takiego projektu kosztuje około 30% całości usługi, dlatego trzeba się przygotować na to, że już na samym wstępie wyda się kilkaset złotych. Przy tworzeniu projektu koncepcyjnego ważne są następujące elementy:

  • pomiary ścian, okien oraz podłóg,
  • sporządzenie szkicu,
  • zaznaczenie gniazdek, grzejników.

Takie prace mogą potrwać kilka dni, w zależności od tego, jakie doświadczenie ma wybrany specjalista. Nie warto go jednak popędzać, ponieważ można narazić się na powstanie poważnych błędów. Ludzie często zastanawiają się nad tym ile kosztuje architekt wnętrz, jednak odpowiedź nigdy nie jest jednoznaczna, ponieważ zależy to od rodzaju projektu i wielkości mieszkania.

Projekt wnętrza – ile może konkretnie kosztować?

Zastanawiając się nad tym ile kosztuje projekt wnętrza warto wziąć pod uwagę wszystkie ewentualności, aby przygotować się na określony wydatek finansowy. Pojedynczy pokój może kosztować nawet 200 złotych, a cały projekt kilka tysięcy złotych. Trzeba wziąć pod uwagę, to jak sławny jest dany architekt, od ilu lat pracuje w branży i jakie będą wymagania danej osoby. Oczywiście prace nad projektem wykonawczym mogą być bardzo czasochłonne, gdyż nie obejdzie się w nich bez poprawek. W końcu mało prawdopodobne jest to, że klientowi wszystko się od razu spodoba i ekipa budowlana będzie mogła przystąpić do realizacji swojego zadania.

Najlepiej o przybliżoną wycenę poprosić już na pierwszym spotkaniu, aby potem nie dochodziło do jakichś dużych niespodzianek, ponieważ takie również mogą się przytrafić podczas współpracy z architektem. Warto zastanowić się nad tym ile kosztuje zaprojektowanie mieszkania i odłożyć potrzebną kwotę z budżetu domowego, mając na względzie to, że zawsze dojdzie do jakichś dodatkowych prac, za które również trzeba będzie architektowi wnętrz zapłacić. Oszczędzanie na takich projektach może grozić jednak niezbyt zadowalającym efektem końcowym.

Sporządzenie pełnej dokumentacji technicznej

Najważniejszym elementem w pracy architekta wnętrz jest sporządzenie pełnej dokumentacji technicznej, co na pewno jest trudnym zadaniem i architekci oczekują za to sowitej zapłaty. W takiej dokumentacji znajdują się takie elementy jak: przebudowa ścian, dobór kolorów ścian, zużyte materiały, prognozowany sprzęt, itp. Jest tego naprawdę sporo, więc architekci poświęcają na to dużo czasu, ale dzięki temu cały projekt jest stworzony w sposób prawidłowy i nienaganny. Biorąc pod uwagę ile kosztuje projekt pokoju trzeba do kosztorysu wliczyć również to, że zawsze trzeba zużyć nieco więcej materiałów, niż założyło się na samym początku. Architekci pobierają za swoją pracę odpowiednie wynagrodzenie, zazwyczaj powyżej 1000 złotych, natomiast pojedynczy pokój nie będzie już tak drogim przedsięwzięciem, jednak w większości przypadków ludziom chodzi o stworzenie kompletnego projektu całego wnętrza. W tej sytuacji ważna jest również komunikacja między obiema stronami, aby prace przebiegały sprawnie.

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.