Lawenda to piękna roślina, której kwiaty zdobią domy, tarasy i ogrody przez całe lato. Okres jej kwitnienia jest wyjątkowo długi – rozpoczyna się w czerwcu i trwa do października. Aby lawenda ładnie i obficie kwitła oraz zdrowo się rozwijała, należy zapewnić jej właściwe warunki uprawy.

Cudowna fioletowa krzewinka

Lawenda jest bardzo dekoracyjną rośliną, a jej pielęgnacja nie jest wymagająca. Świetnie nadaje się na ogrodowe rabaty, balkony i tarasy, jak również na obwódki ścieżek i skalne ogródki. Swój kształt zawdzięcza przycinaniu, a dzięki aromatycznemu zapachowi wabi do siebie motyle, pszczoły i trzmiele.

Lawenda wąskolistna

Lavandula angustifolia jest najczęściej uprawianym gatunkiem lawendy, dostępnym w wielu gatunkach. Osiąga do 70 cm wysokości i charakteryzuje się zakończonymi kłosowatym kwiatostanem pędami. Jeśli po zakończonym kwitnieniu zostaną ścięte kwiatostany, to roślina może zakwitnąć ponownie. Wprawdzie już nie tak efektywnie jak w pierwszym okresie lata, jednak nadal zachwycić może wielu. Lawenda wąskolistna dostępna jest w kilku odmianach, które różnią się między sobą barwą kwiatów, pokrojem czy mrozoodpornością.

Pielęgnacja

Lawenda nie jest szczególnie wymagającą rośliną w kwestii pielęgnacji i potrafi zachwycić cudownym, obfitym kwitnieniem, nawet przy niewielkim nakładzie pracy. Przed zasadzeniem młodych roślin, należy zwrócić uwagę na przepuszczalność podłoża, a w momencie, gdy będzie ono gliniaste, warto je rozluźnić. Młode sadzonki wymagają regularnego podlewania, co pozwoli na odpowiednie rozbudowanie systemu korzeni. Głęboki system korzeniowy poradzi sobie w kolejnych latach uprawy z suszą, jeśli takowa miałaby miejsce. Bardzo istotne jest także systematyczne odchwaszczanie, a w okresie jesiennym podsypanie roślinki, dostarczającym niezbędnych składników odżywczych, kompostem. Lawenda sama w sobie nie jest podatna na szkodniki i choroby, jednak nadmierna wilgotność może narazić ją na różnego rodzaju choroby grzybowe.

Najważniejsze przycinanie

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym lawendy jest jej przycinanie. Młodziutkie, jeszcze nierozkrzewione lawendy, skraca się w pierwszym roku wzrostu nawet o połowę. Wpływa to na owocniejsze wypuszczenie pędów u podstawy i stworzenie gęstej kwiatowej korony. Krzewinki, których się nie przycina, stają się z biegiem czasu bardziej rozpierzchłe i łysieją, co widocznie pogarsza ich wizualność. Wiosną warto usunąć złamane, chore i uszkodzone pędy oraz uformować ładny kształt rośliny. Lawendę trzeba przycinać regularnie, najlepiej co roku. Dzięki temu możliwe stanie się uniknięcie nadmiernego jej zdrewnienia.

Zastosowanie

Lawendę, ze względu na jej przepiękny zapach oraz dekoracyjność, najczęściej sadzi się w miejscach wypoczynku, który wówczas staje się czystą przyjemnością. Oprócz tego, lawenda wykorzystywana jest w kuchni, jako aromatyczny dodatek wielu sałatek i mięs. Jej właściwości docenił także przemysł kosmetyczny oraz farmaceutyczny. Dzięki swemu działaniu uspokajającemu i antyseptycznemu lawenda wykorzystywana jest w niektórych produktach medycznych. W domu, poza funkcją dekoracyjną, pełnić może także rolę odstraszacza moli.

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

One thought on “Jak pielęgnować lawendę?

  1. Uwielbiam lawendę. Ma piękny aromatyczny zapach, a duże pola lawend są idealnym widokiem dla naszych oczu. Sama uprawiam ją tylko w doniczkach, bo nie mam innej możliwości, jednak i to potrafi dać satysfakcję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.