Żyjemy w dobie intensywnego rozwoju budownictwa. Każda realizacja nowej inwestycji budowlanej rozpoczyna się od prac ziemnych i wykopów. Jest to pierwszy etap budowy, który właściwie poprzedzają tylko kwestie załatwień formalnych, zagospodarowania terenu i organizacja zaplecza. Już w czasie przygotowywania inwestycji, kierownik budowy zobowiązany jest do opracowania Planu Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia, w którym określa obowiązujące na placu budowy zasady bezpieczeństwa i higieny pracy.

Przed rozpoczęciem prac

Zanim pracownicy przystąpią do wykonywania prac ziemnych, muszą odpowiednio wytyczyć drogi dojazdowe dla urządzeń i maszyn oraz zabezpieczyć wykopy przed możliwością osunięcia się gruntu.

Metody zabezpieczania wykopów

Metod zabezpieczenia wykopów jest wiele. Do głównych form obudów wykopów należą:

  • palisada z pali lub mikropali,
  • ściany szczelne,
  • ścianka z grodzic stalowych,
  • obudowa berlińska,
  • ściany z kolumn wykonanych metodą iniekcji strumieniowej,
  • kolumny DSM,
  • ściany gwoździowane,
  • zabezpieczenie hybrydowe.

koparka, plac budowy

Ścianka szczelna z grodzic stalowych

Ścianka szczelna z grodzic stalowych jest to lekka konstrukcja oporowa składająca się z podłużnych stalowych elementów zagłębianych w grunt w sposób ściśle do siebie przylegający, tak by całość tworzyła szczelną płytę. Aby uzyskać odpowiednią szczelność, elementy znajdujące się obok siebie połączone są na całej długości tzw. zamkami. W praktyce „ścianka szczelna” to tylko nazwa zwyczajowa, a przepływ niewielkiej ilości cieczy przez zamki jest dopuszczalny.

Palisady z pali żelbetowych

Palisady z pali żelbetowych tworzone są z kolumn DSM lub pali wierconych w technologii CFA/Vdw. Tworzące palisadę pale wykonywane są na zakład, stycznie bądź w określonym rozstawie. Stalowe kształtowniki oraz wykonane z prętów zbrojeniowych kosze wykorzystywane są do zbrojenia pali.

Obudowa berlińska

Ścianka berlińska to stała lub tymczasowa obudowa wykopów głębokich. Budowana jest z pionowych elementów stalowych, które zabudowane są tzw. opinką. Obudowa berlińska najczęściej swe zastosowanie znajduje w wykonywaniu murów oporowych, a także podczas zabezpieczania głębokich wykopów w nienawodnionych gruntach, gdzie wykonanie wykopu szerokoprzestrzennego jest niemożliwe.

Kolumny DSM

Kolumny Deep Soil Mixing tworzone są poprzez zmieszanie gruntu in situ ze spoiwem oraz dodatkami. Dzięki zastosowaniu tej metody możliwa jest poprawa nośności słabych warstw oraz minimalizacja osiadania obciążonego podłoża. Tworzenie kolumny DSM polega na niszczeniu struktury gruntu przy pomocy pogrążanego w podłożu gruntowym mieszadła z udziałem wtłaczanego zaczynu powietrza i/lub sprężonego powietrza.

Zabezpieczenie hybrydowe

Zabezpieczenie hybrydowe spełnia funkcję muru oporowego. W przypadku zabezpieczenia hybrydowego stosuje się technologię palisady z kolumn DSM, zbrojonych stalowymi rurami. Ponadto zostaje postawiona żelbetowa ściana, oczep na kolumnach, a także dolna rozpora w postaci żelbetowej belki.

O czym warto pamiętać?

Ważne jest aby prowadzenie prac ziemnych przebiegało bezpiecznie, sprawnie i szybko. Należy zatem pamiętać o odpowiednim projekcie robót ziemnych, prawidłowym wyznaczeniu dróg komunikacyjnych, wygrodzeniu i trafnym oznakowaniu wykopów, a także sfer pracy sprzętu. Niezwykle ważne jest zabezpieczenie wykopu przed możliwością osunięcia się gruntu oraz stałe prowadzenie prac zgodnie z przepisami BHP.

Źródło: http://aprofi.pl/

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

One thought on “Zabezpieczenia wykopów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.