Kredyt konsolidacyjny to produkt bankowy oferowany nie tylko tym którzy stoją w obliczu utraty możliwości spłaty zobowiązania i jest to dla nich ostatnia chwila – szansa na otrzymanie takiego kredytu zanim pojawią się zaległości w spłacaniu. Korzystają z niego także te osoby których sytuacja finansowa nie jest zła a mimo tego chcą zmniejszyć miesięczne wydatki z tytułu spłaty rat.
Pierwszym punktem powinno być przygotowanie listy wszystkich wierzytelności, które chcielibyśmy skonsolidować. Jeśli posiadamy na przykład dwa kredyty gotówkowe, jeden kredyt odnawialny i kartę kredytową, to koniecznie skompletujmy wszystkie dokumenty dotyczące tych właśnie umów. Ponadto warto spisać dokładne informacje dotyczące zadłużenia na dany dzień, pomoże nam to podczas rozmowy z pracownikiem banku. Często jednak i tak będziemy musieli dostarczyć dokumenty potwierdzone przez banki a dotyczące właśnie aktualnego salda zadłużenia, tym jednak będziemy zajmować się dopiero na etapie zawierania umowy kredytu.
Kolejnym krokiem musi być oczywiście przygotowanie dokumentów dochodowych przedstawianych w banku. W grę wchodzić tu będą aktualne zaświadczenie o zarobkach i wyciągi z konta za co najmniej trzy miesiące (osoby zatrudnione na umowę o pracę, umowę zlecenia czy umowę o dzieło), ostatnia waloryzacja emerytury lub renty lub też dokumenty dochodowe dotyczące prowadzonej przez nas działalności gospodarczej. W tym ostatnim przypadku często wymagane są też dokumenty o nie zaleganiu z płatnościami na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy też Urzędu Skarbowego. Na tym etapie przygotowywany jest przez pracownika banku wniosek kredytowy w którym analizowana jest możliwość pełnej konsolidacji wszystkich naszych zobowiązań, czasem również z informacją o możliwej do uzyskania dodatkowej kwocie pieniędzy.
Ostatnim krokiem jest oczywiście podpisanie wszystkich dokumentów. Warto dokładnie zapoznać się z proponowanymi nam warunkami – by okazały się niewiele gorsze od tych, które mieliśmy w zawartych do tej pory umowach. Z reguły różnica w łącznych kosztach nie jest duża szczególnie jeśli posiadamy stabilne i wysokie dochody oraz nie mieliśmy problemów ze spłatą dotychczasowych zobowiązań oraz, co ważne, możemy zaoferować bankowi konsolidującemu zabezpieczenie hipoteczne.