Artykuł partnera.
Przed sezonem grzewczym w wielu domach przystępujemy do odpowietrzenia grzejników. Dzięki usunięciu zalegającego powietrza w grzejnikach można sprawić, że ten element wypełni się wodą. Co ciekawe, niekiedy mimo poprawnego odpowietrzenia, grzejniki pozostają zimne lub są ciepłe tylko w jednej części. Warto wiedzieć, jakie są tego przyczyny. Dlaczego grzejnik nie grzeje po odpowietrzeniu? Co trzeba wiedzieć?
Odpowietrzenie grzejnika
Na uznanie zasługuje głowica termostatyczna Herz, która zapewnia komfort cieplny i pozwala obniżyć zużycie energii cieplnej. Nic dziwnego, że jest tak często wybierana przez klientów. Jak prawidłowo odpowietrzyć grzejniki w naszym domu? Jednorazowa czynność może nie wystarczyć. Czasami przydatne jest ponowne odpowietrzenie, jak też podniesienie ciśnienia w instalacji podczas odpowietrzania. W efekcie pozbędziemy się zgromadzonego powietrza znacznie szybciej. Nie bez znaczenia jest odpowietrzanie do momentu uzyskania równomiernego strumienia wody. Pierwsze krople nie muszą oznaczać osiągnięcia pożądanych rezultatów.
Zimny grzejnik po odpowietrzeniu
W każdym domu z pewnością przydadzą się odpowietrzniki do grzejników. Co zrobić, gdy grzejnik po odpowietrzeniu pozostaje zimny? W tym wypadku trzeba sprawdzić termostat. Grzejnik jest zimny, gdy temperatura we wnętrzu jest wyższa niż zdefiniowana na termostacie. Głowica termostatyczna ma za zadanie odcinać dopływ wody po uzyskaniu odpowiedniej wartości.
Pomocne jest rozkręcenie głowicy na najwyższą wartość – grzejniki powinny sprawnie się rozgrzać. Jeśli tak się nie dzieje, być może zawiesiła się iglica termostatu. Takie ryzyko występuje wtedy, gdy grzejnika nie używaliśmy przez kilka miesięcy. Pamiętajmy o tym, że zanieczyszczenia w instalacji mogą ograniczać dopływ wody. Udrożnienie wymaga zdjęcia głowicy termostatycznej i poruszania iglicą za pomocą kombinerek. Gdy ją zwolnimy, sprawdźmy, czy kryzy odpowiadają ustawieniu liczbowemu na głowicy.
Co jeszcze jest istotne?
Kolejną możliwą przyczyną może być zbyt niskie ciśnienie w instalacji. Ciepło jest nierównomiernie rozłożone, przez co grzejnik podczas działania jest zaledwie ciepły. Pamiętajmy o tym, że w okolicy kotła znajdziemy manometr, który wskazuje ciśnienie wody w rurach ogrzewania centralnego. Niekiedy przeszkodą jest osadzający się kamień – dotyczy on głównie otwartych instalacji. Musimy zatem upuścić wodę w centralnym ogrzewaniu i ponownie napełnić instalację.
W niektórych sytuacjach problemy dotyczą błędów w montażu grzejnika. Przewlekle kłopoty są wskazówką dla domowników, że instalacje centralnego ogrzewania została nieprawidłowo skonstruowana. Może to dotyczyć:
- błędnego poprowadzenia dopływu,
- odwrotnego zamontowania grzejnika,
- nieprawidłowego doboru średnicy rur itp.
W takiej sytuacji bardzo często mamy do czynienia z zapowietrzającym się grzejnikiem i małą efektywnością grzania. Błędem jest też montaż grzejnika zbyt długiego, który pozostanie w połowie zimny, gdy nie zasilimy go wodą o odpowiednim ciśnieniu. Wszystkie te kłopoty muszą zostać rozwiązane przez specjalistę z doświadczeniem i wiedzą. Samodzielnie raczej nie zdziałamy zbyt wiele.
Jak widać, istnieje wiele przyczyn, które mogą wiązać się z zimnymi grzejnikami po odpowietrzeniu. Na szczęście większość problemów rozwiążemy samodzielnie. Inaczej sprawa wygląda, gdy mamy do czynienia z większą awarią. W takim wypadku konieczne jest skorzystanie z pomocy fachowca. Sezon grzewczy wymaga korzystania ze sprawnie działających grzejników w naszym domu.