Lampa na sufit

Systemy szynowe, niezastąpione w długich korytarzach, coraz częściej trafią także do pomieszczeń reprezentacyjnych. Atutem takiej instalacji jest możliwość dostosowania oświetlenia punktowego do charakteru wnętrza, ale na czym dokładnie ten system polega?

Z czego składa się system szynowy?

Oświetlenie tego typu to ruchome reflektory przymocowane do sztywnych szyn, te zaś montowane są na suficie. Kształt instalacji oraz liczba opraw zależą od wielkości pomieszczenia oraz tego, w jakim stopniu dana przestrzeń ma zostać oświetlona. Jest to system łatwy w montażu, do tego bardzo praktyczny, ponieważ zyskujemy kilka źródeł światła, ale źródło prądu jest tylko jedno.

Gdzie można stosować oświetlenie szynowe?

Systemy szynowe są często spotykane w biurach, holach, bibliotekach, sklepach, restauracjach, galeriach, salach konferencyjnych. Są wygodnym rozwiązaniem w pomieszczeniach długich, które wymagają mocnego naświetlenia, a ponieważ ustawienie lampek można dowolnie zmieniać, szynowa instalacja doskonale nadaje się do eksponowania witryn sklepowych, dekoracji czy dzieł sztuki.

Od pewnego czasu jest też moda na montowanie takich systemów w mieszkaniach. Eleganckie lampy Philips pięknie oświetlają stół jadalny, pasują do salonu w nowoczesnym albo industrialnym stylu, można je umieścić w garderobie, przedpokoju, kuchni, a nawet w sypialni. Niezależnie od wielkości pomieszczenia, system szynowy może być jedynym źródłem światła, choć oczywiście trzeba tak zaprojektować instalację, by wszystkie miejsca w pokoju zostały dokładnie oświetlone.

Jaki system najlepszy?

Systemy szynowe są jedno- lub trójfazowe. Druga opcja jest wygodniejsza, ponieważ umożliwia włączanie tylko części lampek, w zależności od tego, gdzie światło jest potrzebne, podczas gdy w systemie jednofazowym świecą się zawsze wszystkie podłączone reflektorki.

Szyny są montowane bezpośrednio do sufitu albo podczepiane na specjalnych linkach, co sprawdza się w wysokich pomieszczeniach. Systemy mogą mieć dowolny kształt, od prostych kwadratów po bardziej skomplikowane, geometryczne formy.

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.