Kuchnia industrialna

Pięknie urządzone wnętrza stanowią ozdobę każdego lokum. Do jednego z bardziej reprezentatywnych i jednocześnie najczęściej używanych pomieszczeń należy oczywiście kuchnia. Wysoka jakość przyrządzanych posiłków będzie zależeć w dużej mierze od funkcjonalności kuchni oraz panującego w pomieszczeniu nastrojowi. Nie każdemu będzie odpowiadał wystrój tradycyjny, a minimalizm być może prędko się znudzi. Od pewnego już czasu, w polskich domach, coraz częściej można zauważyć wpływ stylu industrialnego, szczególnie w obrębie pomieszczeń jadalnych i kuchennych. Czym jest ów styl i dla kogo będzie on przeznaczony?

Historia stylu industrialnego

Styl industrialny, jak sama nazwa wskazuje, nawiązuje do stosowanych w przemyśle i środowisku fabrycznym rozwiązań. Jego historia sięga lat 50. XX wieku i swój początek ma w USA. Wiąże się bowiem z kryzysem oraz upadaniem wielu przedsiębiorstw, których siedziby znajdowały się w centrach wielkich miast. Gołe ściany, widoczne rury oraz ogromne, niezagospodarowane przestrzenie fabryk przyciągały głównie artystów, których zachwycały oryginalne wnętrza i gotowi byli oni wprowadzić w nie nieco życia.

Do najpopularniejszych dzielnic należały Soho, Brooklyn oraz Chelsea. Budynki pofabryczne stały się mieszkaniami, pracowniami i salami wystawowymi jednocześnie. Do Polski styl industrialny zawitał wraz z latami 90., kiedy to reforma polityczno-gospodarcza spowodowała stopniowe zamykanie fabryk i przekształcanie pozostałych budynków w lokale mieszkalne.

Czym charakteryzuje się styl industrialny?

Wnetrze w stylu industrialnym
Źródło: Pexels.com

Istnieje kilka elementów, które charakteryzują styl industrialny.

Należą do nich:

  • Duża przestrzeń – i wcale nie chodzi tu o metraż. Po prostu kiedy myślimy o stylu industrialnym, wyobrażamy sobie otwartą, loftową przestrzeń, której poszczególne funkcje się ze sobą łączą. Kuchnia, jadalnia i salon we wnętrzach industrialnych często stanowią jedno pomieszczenie.
  • Odpowiedni dobór koloróww stylu industrialnym dominują takie barwy jak biele, czernie i szarości, a nawet beże. Odpowiednie łączenie tych kolorów zapewni niepowtarzalny charakter każdego pomieszczenia.
  • Materiały – aby podkreślić loftową atmosferę lokum, warto zainwestować w elementy dekoracyjne wykonane z drewna, cegły, metalu bądź betonu. Będą nie tylko doskonałym dopełnieniem wnętrza, ale przez swój uniwersalizm i wytrzymałość, sprawdzą się w każdym pomieszczeniu, od salonu, poprzez łazienkę, a na kuchni skończywszy.
  • Odpowiednie oświetlenie – jeden z najważniejszych elementów lokum w stylu industrialnym. Duże lampy przypominające reflektory, gołe żarówki, zawieszone pod sufitem na grubych kablach oraz metalowe, minimalistyczne żyrandole z drucianym kloszem stanowią absolutną esencję industrialnego wnętrza.

Kuchnia w stylu industrialnym

Wiele elementów charakterystycznych dla stylu industrialnego z łatwością można zastosować w aranżacji przestrzeni kuchennej. Bardzo częstym składnikiem, widywanym w kuchniach industrialnych jest wszechobecna stal. Wszelkie sprzęty AGD wykonane z materiałów metalowych doskonale dopasują się do niezwykłego charakteru wnętrza. Elementy w podobnej, szarej i surowej kolorystyce, takie jak blaty czy barwy ścian, pomogą stworzyć wrażenie surowego i nieco mrocznego klimatu. Jeśli jednak chcemy nieco ocieplić pomieszczenie, nie rezygnując jednocześnie z industrialnego wystroju – postawmy na zastosowanie elementów drewnianych.

Ściany, szafki oraz blaty wykonane z wysokiej jakości drewna, oraz odpowiednio dopasowane dekoracje metalowe odsłonią przed nami zupełnie nowe oblicze stylu industrialnego. Odsłonięte rury i prosta armatura dopełnią przemysłowy charakter.

Niezwykle ważnym elementem kuchni industrialnych jest ich ergonomiczność. Aby móc przyrządzać pyszne posiłki dla siebie i swoich bliskich, warto postawić na pomieszczenie, w którym wszystko będzie dostępne na wyciągnięcie ręki. W tym celu bardzo częstym trikiem jest zastosowanie otwartych półek, na których widać wszystkie elementy wyposażenia kuchni. Ostatni, niezwykle ważny element kuchni industrialnej, to oświetlenie. Duże żyrandole z żarówek, zawieszone nad blatem kuchennym, sprawdzą się doskonale.

Kuchnia industrialna – dla kogo?

Kuchnie w stylu industrialnym stanowią idealny wystrój dla osób ceniących sobie minimalizm z odrobiną loftowego poloru. Styl industrialny to doskonały wybór dla osób nowoczesnych i pewnych siebie, które jednocześnie chcą mieć mieszkanie ergonomiczne i spełniające ich codzienne, podstawowe potrzeby.

Zachęcamy także do przeczytania artykułu o najmodniejszych kolorach do kuchni na http://www.domynaczasie.pl/najmodniejsze-kolory-do-kuchni-o-najgoretszych-kolorystycznych-trendach.

Artykuł napisała:
Joanna Kot – copywriterka,
wolontariuszka,
doktorantka Uniwersytetu Warszawskiego.
W wolnych chwilach piecze ciasta
i słucha podcastów.

Źródło:

  • Kitchens| Kuchen| Cocinas, Wydawnictwo Koenemann, 2016.
  • W kuchni. Kulturowe szkice o przestrzeni, red. Krupa-Ławrynowicz Aleksandra, Orszulak-Dudkowska Katarzyna, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2019.
Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.