firany w oknach w kuchni

Firany z jednej strony pozwalają nieco odgrodzić swoje okna od świata, przez co zapewniają domownikom poczucie intymności. Z drugiej zaś strony mogą pełnić rolę ozdobną, jeżeli tylko dobrane są odpowiednio do naszych wnętrz. Niemałą rolę w domu pełnią firanki do kuchni. Wbrew pozorom są one bardzo potrzebne, choć wiele osób, niestety, z nich rezygnuje. Dlaczego zakup firanek do kuchni jest tak ważny?

Odsłonięty parapet

Parapet w kuchni pełni bardzo ważną rolę, bowiem można na nim postawić doniczkę z kwiatami, doniczkę z przyprawami czy innego rodzaju praktyczne ozdoby. Z drugiej strony w małych kuchniach parapet może pełnić rolę dodatkowego blatu, szczególnie podczas gotowania. Stąd też niektórzy uważają, że firanki do kuchni zwyczajnie zasłonią go, przez co domownicy nie będą mieli do niego dostępu. Tymczasem wystarczy wybrać zazdrostki – firanki do kuchni, które są mocowane za pomocą specjalistycznego drążka w ramie okiennej. Zazdrostki stanowią rodzaj krótkich firanek do kuchni, które w niczym nie przeszkadzają (w kontekście użytkowania parapetu), ale za to pięknie wyglądają, przez co pełnią także funkcje ozdobne. Jeżeli jednak nie chcemy zdecydować się na zazdrostki, możemy wybrać tradycyjne firany, tyle że kończyć się one będą w połowie okna. Jest to doskonały sposób na to, aby z jednej strony nieco się odgrodzić, z drugiej strony pozostawić wolną przestrzeń na parapecie.

Stylizacja kuchni

Firanki do kuchni mogą pełnić nie tylko funkcje praktyczne, ale również dopełnić jej stylistyki. Najczęściej bowiem decydujemy się na nowoczesne kuchnie, czasem urządzone w nieco surowy, skandynawski sposób. Tymczasem firanka do kuchni może nieco pomóc ocieplić wnętrze. O firankę powinniśmy zadbać także w przypadku połączenia kuchni z salonem. Wtedy najczęściej kuchnie nie mają osobnych okien, natomiast w salonie wstawione są duże okna tarasowe. Poza zasłonami dobrze jest wtedy powiesić na oknie firanki, które będą zakrywać to, co dzieje się w pomieszczeniu. Warto również pamiętać, aby wyposażyć się w kilka firanek do kuchni, a nie tylko jedną. Powodem jest fakt, iż w kuchni, w której tętni życie (dużo się gotuje czy spożywa wspólnie posiłki) firanki szybciej ulegają zabrudzeniom. Stąd też zachodzi konieczność ich wyprania, a w międzyczasie powieszenia nowej firanki. Chodzi bowiem o to, że okna kuchenne, w których zawiśnie firanka, wyglądają o wiele bardziej estetycznie. Nawet, jeśli mamy w kuchni rolety, dobrze jest wyposażyć się w dobrej jakości firanki do kuchni.

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.