Wybór systemu ogrzewania w trakcie budowy lub modernizacji domu to decyzja, która ma kluczowe znaczenie dla późniejszej eksploatacji urządzenia i związanych z nią kosztów. W ostatnich latach, zdecydowanie najczęściej wybieranym rozwiązaniem okazały się klasyczne kotły gazowe, a także pompy ciepła stanowiące nowoczesną i przyjazną środowisku alternatywę. Jak działa pompa ciepła i co warto wiedzieć o kotłach gazowych? Który system ogrzewania będzie najlepszym wyborem? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w poniższym artykule!
Pompa ciepła – jak działa?
Pompa ciepła to nowoczesne urządzenie, którego zainstalowanie pozwala na zapewnienie ogrzewania, a także przygotowanie ciepłej wody użytkowej. System ten działa w oparciu o odnawialne źródła energii – pompa pobiera energię z otoczenia budynku, a następnie transportuje ją przy pomocy czynnika chłodniczego do zamontowanych instalacji grzewczych znajdujących się w jego wnętrzu. Pracę całego systemy umożliwia energia elektryczna, z którą związane są koszty pracy pompy ciepła.
Zdecydowanie się na zainstalowane w domu pompy ciepła pozwala na cieszenie się szeregiem korzyści. Do najważniejszych z nich zalicza się aspekty, takie jak:
- Wielofunkcyjność – pompa ciepła zapewnia zarówno ogrzewania przestrzeni mieszkalnej, jak i pozwala na przygotowanie ciepłej wody użytkowej oraz zapewnienie przyjemnego chłodu latem.
- Niskie koszty eksploatacji – zainstalowanie pompy ciepła pozwala na korzystanie z darmowych zasobów naturalnych, co przekłada się na zniwelowanie wydatków związanych z zakupem materiałów grzewczych.
- Dbałość o środowisko – pompa ciepła to urządzenie, którego funkcjonowanie opiera się na zasobach naturalnych, takich jak woda, grunt czy powietrze. Przyczynia się do do znacznego zmniejszenia emisji dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji do atmosfery.
- Bezpieczeństwo funkcjonowanie – postawieni na pompę ciepła to gwarancja bezpieczeństwa. Funkcjonowanie tego typu urządzeń grzewczych nie niesie za sobą bowiem ryzyka wybuchu, zaczadzenia czy pożaru.
- Komfort użytkowania – pompy ciepła to urządzenia, który praca jest niezwykle cicha i czysta. Ich obsługa nie wymaga składowania czy uzupełniana materiałów grzewczych, dzięki czemu jest także niemal bezobsługowa. Pompa ciepła jest najbardziej energooszczędnym systemem grzewczym.
- Długa żywotność – zainstalowanie pompy ciepła pozwala na jej niezakłóconą eksploatację nawet przez ponad 50 lat.
- Szybki zwrot inwestycji – zakup pompy ciepła to inwestycja, która zwraca się już po około 5-7 latach.
Kocioł gazowy – co warto wiedzieć?
Kondensacyjny piec gazowy to urządzenie zasilane paliwem, które może przyjmować postać gazu ziemnego lub gazu płynnego. Postawienie na tego typu system grzewczy to w dalszym ciągu popularne rozwiązanie – decyduje się na nie wiele osób stawiających na systemy o wysokiej sprawności, których zainstalowanie przekłada się na zapewnienie wysokiego komfortu cieplnego. Postawienie na kondensacyjny piec gazowy to także gwarancja niskoemisyjności, energooszczędności oraz zautomatyzowanej i prostej obsługi systemu grzewczego, która nie wymaga ręcznego dokładania materiału opałowego czy czyszczenia.
Pompy ciepła i kotły gazowe – gdzie są wykorzystywane?
Planując budowę domu lub przeprowadzenie jego modernizacji, warto pomyśleć o wyborze odpowiedniego systemy grzewczego. Powinien on zapewniać wysoki komfort cieplny oraz wygodę użytkowania, a także być dostosowany do potrzeb i wymagań stawianych przez dane zastosowanie.
Pompy ciepła doskonale sprawdzają się w przypadku budowy nowych domów. Szczególnie chętnie wykorzystywane są one w przypadku budynków oddalonych od sieci gazowej. W takich przypadkach zdecydowanie lepiej sprawdzają się pompy ciepła, których zakup wiąże się z możliwością zrezygnowania z obecności komina w projekcie. Z kolei, kondensacyjne kotły gazowe to rozwiązanie, które często stosowane jest podczas termomodernizacji, a także przy wymianie kotła na węgiel lub wymianie starego kotła gazowego. W tych przypadkach kocioł gazowy sprawdza się doskonale, a jego montaż pozwala na uzyskanie znacznie większej wydajności oraz zapewnienie długiego czasu eksploatacji.
Więcej informacji o nowoczesnych sposobach ogrzewania można znaleźć na https://www.hydromarket.com.pl/.