Cegły dekoracyjne na ścianie

Cegła od lat stanowi element wystroju, po który chętnie sięgamy. Znakomicie sprawdza się nie tylko we wnętrzach w stylu loftowym, minimalistycznym i surowym. Doskonale uzupełnia również aranżacje nieco bardziej klasyczne, a nawet eleganckie. Czy w sezonie 2023 zastosowanie cegły we wnętrzach znacząco się zmieni? Poznajmy najnowsze trendy!

Najczęściej ludzie stosują cegłę dekoracyjną do wykończenia pojedynczych ścian swojego domu lub mieszkania, ale można ją również stosować np. tylko na narożnik. Rodzaj wykończenia zależy wyłącznie od Ciebie.

Istnieje kilka sposobów wykorzystania cegły dekoracyjnej na ścianę. Możesz w pełni wykorzystać jej nieregularność i nierówną powierzchnię, używając tylko jednego rodzaju cegły na całą ścianę lub łącząc ją z kwadratową cegłą, aby stworzyć niesamowite wzory na ścianach. W ten sposób można stworzyć zarówno tradycyjny, jak i nowoczesny wygląd ściany bez wydawania na nią fortuny. Aby uczynić ścianę bardziej przyciągającą wzrok, spróbuj zmieszać różne materiały, takie jak drewno, cegły i kamień razem.

Cegła dekoracyjna jest wykonana z tego samego materiału co normalna cegła (glina), ale jest uformowana w kształt, który jest tylko dekoracyjny. Głównym zastosowaniem cegły dekoracyjnej jest tworzenie przyciągających wzrok wzorów na ścianach. Można to zrobić zarówno na ścianach wewnętrznych i zewnętrznych, jak i na podłogach.

Manufaktura Cegieł Trojanowscy jest producentem ręcznie formowanych cegieł elewacyjnych, kształtek pełnych i płytek ceglanych dekoracyjnych. Produkujemy również mączkę ceglaną na korty, bieżnie i boiska. Nasze produkty świetnie się nadają na elewacje, do dekoracji wnętrz (dekoracyjne ściany, kominki, ceglane podłogi itp) oraz aranżacji ogrodów (grille, altanki, palisady, ozdobne chodniki itp). Cegły gotyckie, romańskie, klasztorne oraz inne znajdują również zastosowanie przy rekonstrukcji oraz renowacji obiektów zabytkowych i sakralnych.

Trwałość cegły i wygląd idą w parze.

Zapewne nieraz podczas spaceru mieliśmy okazję obserwować przepiękne, stare kamienice, których ściany wykonane praktycznie w całości z cegły. Nie jest to widok bez przyczyny – trzeba bowiem pamiętać, iż wytrzymałość ceglanych elewacji jest szacowana na ponad sto lat. Oprócz samej solidności owych kamienic, zapewne rzucił nam się w oczy również ich wygląd. Upodobania co do wyglądu wizualnego są rzecz jasna sprawą osobistą każdego z nas, jednakże znaczna większość osób uważa ceglane budowle za estetyczne. Miejmy na uwadze różnorodność owego surowca – występuje on w wielu wariantach kolorystycznych, rozmiarach, a nawet kształtach – zatem nawet najbardziej wymagające osoby powinny znaleźć typ, który najbardziej im się przypodoba. Bez znaczenia jest również otoczenie, w którym cegła zostanie wykorzystana, gdyż świetnie odnajdzie się ona zarówno w wielkich metropoliach, jak i cichych, wiejskich terenach. Ten materiał wysokiej jakości nie straci swoich walorów nawet pod wpływem silnych promieni słonecznych, a celowe ich uszkodzenie (zarysowanie) szybko okaże się niezwykle karkołomnym zadaniem.

Bezpieczeństwo oraz oszczędność.

Wykorzystanie cegły jako budulca sprawi, iż będziemy mogli zaoszczędzić nieco pieniędzy. Materiał ten odznacza się bowiem bardzo wysoką zdolnością do akumulowania ciepła, dzięki czemu będziemy mogli zainwestować znacznie mniej w ogrzewanie budynku. Pamiętajmy również, że cegła jest bardzo praktycznym surowcem, który będzie w stanie zapewnić duży stopień bezpieczeństwa lokatorom. Jej głównym atutem jest ognioodporność, a nawet podczas wielkich pożarów nie wydzielają one jakichkolwiek szkodliwych dla życia lub zdrowia substancji. Zastosowanie cegły do budowy ścian będzie bardzo dobrym wyborem, jednak przy ich wyborze zawsze warto będzie zasięgnąć opinii eksperta w tej dziedzinie.

W środku, jak i na zewnątrz.

Podsumowując wszystkie wyżej wymienione atuty, cegły na ścianę okazują się być idealnym kandydatem do wykorzystania ich zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Jeżeli zależy nam jedynie na standardowym wznoszeniu murów oraz elewacji, których nie będziemy pokrywać dodatkową warstwą tynku, wówczas cegła licówkowa będzie optymalnym wyborem. Różnicę między tymi typami stanowią ich inne wytrzymałości mechaniczne oraz inne stopnie nasiąkliwości. Przy wyborze cegieł elewacyjnych (gdyż tak nazywamy oficjalnie cegły na ściany zewnętrzne) warto sprawdzić również jej ozdabiane wariacje (specjalnie postarzane, w kolorze białym, lub w stylu retro).

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.