Duży nowoczesny dom który ogrzewany jest na podczerwień

Powszechnym uproszczeniem jest nazywanie wszystkich urządzeń grzewczych zasilanych energią elektryczną „ogrzewaniem elektrycznym”. To jednak nie energia elektryczna „grzeje” bezpośrednio, lecz zainstalowane urządzenia grzewcze, a te różnią się w swoim działaniu. Elektrycznym urządzeniem grzewczym, bo zamieniającym energię elektryczną w cieplną, jest również pompa ciepła. Prądu do działania potrzebują też kotły, choć samą energię cieplną czerpią już z procesu spalania. Poza najprostszymi kozami czy kominkami praktycznie nie ma dziś urządzeń grzewczych, które by nie były w jakimś stopniu elektryczne.

Ogrzewanie elektryczne – o co chodzi

Najprostsze konwektorowe grzejniki elektryczne zasysają chłodne powietrze, ogrzewają je i oddają na zewnątrz. Są to lekkie i przenośne źródła ciepła, które mogą funkcjonować wszędzie tam, gdzie w pobliżu znajduje się źródło zasilania. Ich wydajność pozostawia jednak wiele do życzenia, szczególnie, gdy do ogrzania mamy większą kubaturę pokoju.

W grzejnikach olejowych grzałka elektryczna podgrzewa nośnik ciepła, czyli olej, który oddaje powoli ciepło do otoczenia. Olejowe grzejniki elektryczne wolniej się nagrzewają, ale też wolniej oddają ciepło do otoczenia, również po odłączeniu grzejnika od źródła napięcia elektrycznego. Również nie radzą sobie najlepiej z większymi pokojami.

Ogrzewanie na podczerwień – czy lepsze?

Urządzenia grzewcze na podczerwień Heat Decor działają zupełnie inaczej. Emitują długie promieniowanie podczerwone, które podnosi temperaturę przedmiotów znajdujących się w jego zasięgu, i dopiero one oddają ciepło do powietrza. 

Promieniowanie podczerwone nie wywołuje ruchu powietrza, przez co nie wznosi kurzu, jak w przypadku grzejników konwektorowych. Pomieszczenie ogrzewa się bardziej równomiernie, a także ulega korzystnej jonizacji. Systemy grzewcze na podczerwień Heat Decor są bardziej ekonomiczne dzięki swej wysokiej sprawności i równomiernej dystrybucji ciepła w całym pomieszczeniu. Charakteryzują się niezwykłą prostotą w montażu, a w przypadku folii grzewczych praktycznie całkowitą bezawaryjnością.

Przykłady zastosowań podczerwieni w ogrzewaniu domów

Grzejniki na podczerwień Heat Decor znajdują swoje zastosowanie tam, gdzie niemożliwa jest ingerencja w całą powierzchnię podłóg, ścian czy sufitów. Zainstalować je można w dowolnym miejscu ściany czy sufitu pamiętając jedynie o tym, by emitowana przez nie podczerwień trafiała do jak największej części pomieszczenie, niczym nie zasłaniana.

Maty grzewcze wykorzystamy w montażu bezpośrednio pod płytkami, na przykład w łazience, kuchni czy przedpokoju, zapewniając sobie ciepła i łatwą do utrzymania w higienicznej czystości podłogę.

Folie grzewcze na podczerwień zainstalujemy bezpośrednio pod podłogą pływającą, pod wylewką, a także w ścianach pod płytą g-k lub pod sufitem. Podczerwień może być wykorzystywana nawet do podgrzewania lustra w łazience (folia grzewcza pod lustro).

Ogrzewanie elektryczne oparte o promieniowanie podczerwone Heat Decor idealnie sprawdzi się w nowoczesnych domach zbudowanych zgodnie z obowiązującymi przepisami określającymi wymagane ocieplenie budynku. Ewentualna instalacja fotowoltaiczna z planowanym zapasem produkowanej energii ze Słońca skutecznie zasili układy grzewcze na podczerwień.

Urządzenia Heat Decor sprawdzą się nie tylko w nowych domach. Maty i folie grzewcze emitujące promieniowanie podczerwone znajdują zastosowanie w budynkach po termomodernizacji oraz jako dodatkowe źródło ciepło.

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.