Mężczyzna ma na sobie odzież roboczą

Czy kupując odzież przeznaczoną do pracy, można traktować ubrania robocze i ochronne jako zbiór wspólny? Okazuje się, ze zdecydowanie nie. Różnią się one na kilka sposobów i warto mieć to na względzie, ponieważ w niektórych zawodach w pełni wystarczy odzież robocza, a w innych kategoria ochronna będzie wręcz niezbędna. Dlaczego? O tym poniżej.

Różne zastosowania

Odzież robocza doskonale sprawdzi się w wielu pracach codziennych. Może zostać użyta w czasie prac w ogródku, czy w trakcie wykonywania remontu mieszkania. Będzie tez dobra przy na przykład naprawie samochodu lub urządzeń, przy których może dojść do poplamienia się smarem.

Łatwo zauważyć, iż w takich sytuacjach głównym zastosowaniem odzieży roboczej jest to, aby chroniła ona przed ewentualnymi zabrudzeniami (ale tez przed uszkodzeniami ubrania pod nim). Ale czasami zdarza się tez sytuacja odwrotna, gdy odzież robocza służy nie tyle do chronienia nas przed zabrudzeniem z zewnątrz, co o zachowanie higieny względem ludzi i obiektów obok nas. Tak jest chociażby w branży medycznej, kosmetycznej, czy gastronomicznej, gdzie wykorzystuje się specyficzny dla tych profesji rodzaj odzieży roboczej. W tym artykule skupimy się jednak na zawodach mocniej związanych właśnie z pracami budowlanymi, przemysłowymi, fabrycznymi, instalatorskimi itp.

Różne poziomy ochrony

Różnice zastosowań przekładają się także na to, jak dobrze zabezpiecza odzież danego typu. Siłą rzeczy, skoro odzież ochronna przeznaczona jest do użytkowania w warunkach, w których występuje więcej niekorzystnych czynników zewnętrznych, powinna posiadać wyższe parametry. Czy wszystkie? Niekoniecznie. Wystarczy, że ubrania ochronne będą chronić przed tymi zagrożeniami, które mogą wystąpić w konkretnym zawodzie.

W praktyce może chodzić o na przykład mocniejszy materiał, który będzie mniej podatny na przedarcia, ochrona przed czynnikami chemicznymi, zabezpieczenie przed niekontrolowanymi wyładowaniami elektrostatycznymi, czy lepsza ochrona przed gorącem. Oczywiście uwzględnienie danego czynnika w danym przypadku, a także stopień, w jakim odzież chroni, należy sprawdzać w opisie jej parametrów.

Materiał, z którego wykonano odzież roboczą lub ochronną

To kolejna różnica. Skoro inne są zastosowania i parametry, siłą rzeczy również i materiał, z którego wykonana jest odzież robocza jest inny od tego stosowanego przy ochronnej. W tym drugim przypadku jest to widoczne szczególnie w przypadkach, w których ubrania ochronne mają uwzględniać więcej niż jeden czynnik zewnętrzny.

Koszt odzieży roboczej i ochronnej

Różnica w parametrach i w zastosowanych materiałach siłą rzeczy wpływa także i na cenę. Jeżeli porównamy ubrania robocze i ochronne z tej samej półki jakościowej, odzież ochronna będzie droższa – w końcu droższe też są materiały, z której jest ona wykonana.

Atesty i normy

Skoro odzież ochronna powinna zabezpieczać przed konkretnymi czynnikami, dobrze jest, aby posiadała odpowiednie atesty i spełniała normy. Zdecydowanie warto na to zwracać uwagę i jest to kolejna z różnic, o których należy wspomnieć. Oczywiście, odzież robocza też może takowe spełniać, ale w jej przypadku jest to mniej istotne. Z kolei w sytuacji, w której wiadomo, że zagrożenie będzie występować, jakość ochrony pozostaje czymś, na czym nie można oszczędzać i o czym nie wolno zapominać.

Ogólne normy dotyczące odzieży ochronnej opisuje norma PN-EN ISO 13688:2013-12, jednak dodatkowo warto zwrócić uwagę także i na bardziej szczegółowe oznaczenia, związane z poszczególnymi czynniki. Przykładowo:

  • Ochrona przed deszczem i wiatrem objęta jest normą PN-EN 343.
  • Zabezpieczenie przed gorącem związane jest z normą PN-EN ISO 11612.
  • Odzież ochronna dla strażaków oznaczona jest przez normę PN-EN 469.
  • Ochrona przed elektrycznością opisane została przez normę PN-EN 1149.

Istnieją także i inne, bardziej szczegółowe normy, pokrewne do powyższych.

Odzież robocza i ochronna to nie tylko bluzy i spodnie

O tym też warto pamiętać, kompletując odzież roboczą i ochronną. To również rękawice, buty, czy okulary. One również powinny być dostosowane do zadań, które będą wykonywane, a pominięcie na przykład obuwia chroniącego palce stóp w przypadku chociażby prac budowlanych, może mieć fatalne skutki. Choć czasami może się to wydawać zbędne, w praktyce w żadnym razie nie wolno bagatelizować tego tematu, a w razie wątpliwości najlepiej dowiedzieć się, jakie warunki panują w danym miejscu pracy i w jaki sposób najlepiej się do nich przygotować.

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.