Mozaika antypoślizgowa

Od lat mozaika cieszy się niesłabnącą popularnością. Można ją włączyć dosłownie w każde pomieszczenie, a aranżacja nabierze dodatkowego charakteru. Są sytuacje, w których powinniśmy zrezygnować ze zwykłej mozaiki na rzecz mozaiki antypoślizgowej. Kiedy warto się na to zdecydować i czym się charakteryzuje mozaika antypoślizgowa?
Producenci płytek ceramicznych proponują coraz to nowe wzory, co zachęca do tego, by to właśnie je włączyć w wystrój domu. Wśród płytek ceramicznych na szczególną uwagę zasługuje mozaika. Może być w wielu interesujących kształtach i kolorach, przez co stanie się fantastyczną ozdobą wnętrza.

Czym jest mozaika antypoślizgowa?

Mozaika antypoślizgowa na pierwszy rzut oka wygląda równie dekoracyjnie jak zwykła, ale jest pewna zasadnicza różnica. Jej powierzchnia po kontakcie z wodą nie zrobi się śliska. Na powierzchni płytek są reliefy, to znaczy wypukłe wzory, które zapobiegają poślizgnięciu się i upadkowi. Dodatkowo płytki tego mogą być pokryte specjalnym antypoślizgowym impregnatem albo szkliwem. Kiedy będziemy przeglądać różne wzory, spójrzmy na to, że na opakowaniu producent podaje m.in. wartość R, czyli właśnie klasę antypoślizgowości. Jeżeli parametr ten ma mniejszą wartość niż 9, to mamy do czynienia ze zwykłą mozaiką. Mozaika antypoślizgowa jest od R9 do R13, przy czym w warunkach domowych wystarczające są płytki na poziomie R9 i R10. Wyższe klasy antypoślizgowości wykorzystuje się w zakładach produkcyjnych, myjniach, rozlewniach napojów i w innych miejscach, gdzie podłoga jest często mokra, co stwarza zagrożenie dla pracowników.

Gdzie układać mozaikę antypoślizgową?

Mozaika ceramiczna tego typu zwiększa bezpieczeństwo w miejscach, gdzie podłoga ma kontakt z wodą. Dzięki niej, kiedy podłoga będzie zachlapana, nie musimy się obawiać, że zaczniemy się ślizgać i upadniemy. Oznacza to, że mozaika antypoślizgowa stanowi doskonałą propozycję do łazienki, gdzie podłoga ma duży kontakt z wilgocią. Może być też dobrą propozycją do przedpokoju albo kuchni.
Jeżeli postawimy na dobrego producenta, którego płytki poza dobrą klasą antypoślizgowości mają dobre inne parametry, jak mrozoodporność, to możemy je ułożyć także na zewnątrz. Wtedy też sprawdzą się na przykład na balkonie lub tarasie. Kiedy pada deszcz bądź roztapia się śnieg, powierzchnia zwykłych płytek podobnie jak w domu zrobiłaby się śliska. Toteż inwestycja w mozaikę antypoślizgową to dobra propozycja.

Funkcjonalna i estetyczna

Na płytki antypoślizgowe decydujemy się głównie przez wzgląd na ich funkcjonalność. Jednak są one także ciekawą dekoracją, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na mozaikę w nietuzinkowym kształcie. Dużą popularnością cieszą się na przykład heksagony przypominające po ułożeniu plaster miodu. Możemy je włączyć w wystrój nowoczesny, skandynawski i wiele innych. Jeśli chcemy podkreślić niestandardową formę płytek, to zainwestujmy w fugę w kontrastującym kolorze. Dzięki takiemu rozwiązaniu podłoga stanie się jedną z najważniejszych dekoracji wnętrza i z pewnością każdy zwróci na nią uwagę.

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.