Biała listwa przypodłogowa zamontowana w mieszkaniu

Układanie płytek ceramicznych z panelami może generować niewielkie różnice wysokości, zniwelowanie wszelkich progów w mieszkaniu podnosi komfort poruszania. Przejście pomiędzy panelami a płytkami powinno jak najmniej rzucać się w oczy. Takie łączenie wymaga wcześniejszego przemyślenia, ponieważ nieodpowiednio dobrana listwa może zaburzyć całą harmonię podłogi. Zwieńczeniem podłogi mogą być listwy ze stali nierdzewnej, które zawsze powinny być dobrane do obydwu materiałów, aby zachować zasady estetyki.

Listwy progowe – podział ze względu na rodzaj materiału

Listwy progowe różnią się między sobą długością, profilem i materiałem, z którego są wyprodukowane, można podzielić je na:

  1. listwy drewnopodobne, wykonane są z tworzywa sztucznego i powleczone najczęściej drewnopodobnym materiałem,
  2. listwy drewniane, które są coraz rzadziej stosowane ze względu na zamienniki dużo łatwiejsze w montażu,
  3. listwy aluminiowe powlekane często warstwą drewnopodobną, występują jako modele samoprzylepne albo mocowane na wkręty, listwa aluminiowa niepowlekana wygląda podobnie jak listwa do płytek ze stali nierdzewnej,
  4. listwy ze stali nierdzewnej, które są montowane są za pomocą kleju, albo kołków montażowych, listwa progowa ze stali nierdzewnej charakteryzuje się łatwością w montażu, jest też trwalsza od listew aluminiowych.

Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie w charakterze listew łączących dwie powierzchnie wykonane z różnych materiałów przy pomocy listwy progowej ze stali nierdzewnej  i kątownika ze stali nierdzewnej. Jest to wyjątkowo wytrzymały materiał dający gwarancję, że pozostanie w stanie nienaruszonym przez dłuższy czas.

Listwy ze stali nierdzewnej – estetyczne łączenie dwóch powierzchni

Listwa do płytek ze stali nierdzewnej może mieć wszechstronne zastosowanie, oprócz wykończenia progów może również zabezpieczać szczeliny dylatacyjne i chronić naroża. Wybierając kątownik ze stali nierdzewnej polerowany jako element wykończenia powierzchni podłogi można mieć pewność, że ma on bardzo dobre parametry wytrzymałościowe, a konstrukcja elementu jest w stanie wytrzymać spore obciążenia mechaniczne. Profile wykonane z listwy progowej ze stali nierdzewnej są proste w montażu i bardzo praktyczne, zabezpieczają łączone powierzchnie przed dostaniem się wilgoci. Zbierająca się przez dłuższy czas woda prowadzi do rozwoju pleśni i grzybów. Zastosowanie kątownika ze stali nierdzewnej jest dobrym rozwiązaniem w przypadku łączenia powierzchni z płytek i paneli, która dodatkowo różni się wysokością, bardzo dobrze wzmacnia krawędzie i umożliwia uzyskanie kąta prostego. Z kolei przy połączeniu paneli z płytkami, kiedy podłoga jest układana bez użycia kleju, tzw. pływająca, niezbędne jest wykonanie listwy dylatacyjnej. Zastosowana listwa do płytek ze stali nierdzewnej może spełniać z powodzeniem taką funkcję.

Listwa progowa ze stali nierdzewnej – dlaczego to dobry wybór?

Listwy ze stali nierdzewnej oprócz niewątpliwych zalet, takich jak wytrzymałość i odporność na obciążenia cechują się uniwersalną estetyką. Bardzo dobrze komponują się z innymi elementami aranżacji we wnętrzach industrialnych, loftowych i eklektycznych. Kątownik ze stali nierdzewnej może być z powodzeniem stosowany w innych stylizacjach, kolor stali jest chłodny, przyciąga wzrok, ale jednocześnie nie wybija się na pierwszy plan i nie dominuje przestrzeni. Listwy ze stali nierdzewnej również dostępne są w wielu odcieniach kolorystycznych, co umożliwia właściwe dopasowanie ich do koloru płytek i paneli.

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.