Balkon francuski.

Budowa własnego domu z całą pewnością jest niesamowitym przeżyciem, ale warto również zdawać sobie sprawę, że to okres podejmowania szeregu naprawdę trudnych decyzji. To nic dziwnego, że będąc laikiem i nie zajmując się na co dzień budowlanką, wiele terminów cię zaskoczy, a pewnych kwestii nie będziesz w stanie przewidzieć bez pomocy architekta. Okazuje się jednak, że niektóre zagadnienia są stosunkowo łatwe i dobrze jest dysponować choć minimalną o nich wiedzą. Jednym z nich są balkony francuskie, które znacząco różnią się od swoich standardowych odpowiedników. Nie służą bowiem wypoczynkowi i nie dają możliwość rozwieszenia prania, a mimo to cieszą się niegasnącym zainteresowaniem zarówno ze strony architektów, jak i inwestorów. Co warto o nich wiedzieć?

Balkony francuskie – co to jest?

Nowoczesne balkony francuskie to widoczne w wielu miejscach charakterystyczne długie przeszklenia, które niekiedy w swojej formie uwzględniają również niewielki parapet zewnętrzny. Najczęściej zaczynają się ok. 15 cm powyżej podłogi i biegną przez całą ścianę, kończąc się niewiele poniżej sufitu. Stosuje się w nich okna balkonowe, które mogą być otwierane lub stale zamknięte. Konstrukcja zamknięta jest przez balustrady francuskie, montowane na elewacji. Może ich jednak nie być, gdy materiał wykorzystany w dolnej części okna to szkło klejone P3. Inaczej nazywamy je „portfenetrami”.

Choć nowoczesne balkony francuskie doskonale wpisują się w obecnie panujące minimalistyczne trendy architektoniczne, nie są niczym nowym. Możemy znaleźć je już w baroku, jednak później przez kilka wieków zainteresowanie nimi wyraźnie spadło. Współcześnie znów stawiamy przede wszystkim na prostotę budowli, dlatego po raz kolejny doceniamy tego rodzaju rozwiązania. Nasze domy mają bowiem oferować minimalizm i ład, więc niewątpliwie dobrym sposobem na ich wykończenie okazują się właśnie balkony francuskie. Doceniamy je jednak nie tylko ze względu na wygląd – mają cały szereg niepodważalnych zalet.

Gdzie sprawdzają się balkony francuskie?

Balkony francuskie można tak naprawdę spróbować wszędzie – sprawdzają się zarówno na budynkach biurowych, jak i w domach jednorodzinnych. Ważne jest, by dopasować je do obranego przez siebie stylu, by cały projekt prezentował się spójnie i elegancko. Warto zauważyć, że balustrady francuskie są jednym z lepszych uzupełnień modernistycznej bryły. Gdy zastosujesz je na kilku poziomach budynku, nadadzą mu rytm i wysmuklą go optycznie.

Przeglądając Internet w poszukiwaniu informacji, prędzej czy później z pewnością natkniesz się na stwierdzenie, że balkony francuskie są często wykorzystywane przez osoby, które cenią sobie działanie dla planety. Co to znaczy? Możemy traktować je jako rozwiązania energooszczędne, ponieważ nie mają płyt, które często tworzą tzw. mostki termiczne. A więc ich zaletą jest nie tylko wygląd, ale również praktyczność. Jeśli postawisz na nie w niewielkich pomieszczeniach, do wnętrza przedostanie się dużo światła naturalnego i zaoszczędzisz na zużyciu prądu.

Balustrady francuskie

Cechą charakterystyczną tego rodzaju rozwiązań jest nie tylko sam brak płyty, ale przede wszystkim wykańczające konstrukcję balustrady francuskie. Z zasady balustrady są jednym z elementów użytkowych budynku, a więc rzadziej spoglądamy na nie jak na część dopełniającą estetykę całej bryły. Tymczasem w tego rodzaju rozwiązaniach ten schemat został zupełnie odwrócony. Są montowane tuż przy przeszkleniu, co pozwala im stać się niemal integralną częścią samego okna. Muszą być do niego idealnie dopasowane.

Warto podkreślić, że balkony francuskie mogą być wykonane na różne sposoby. To ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa domowników – także w sytuacji, gdy dochodzi do pęknięcia samej szyby. Z tego względu nierzadko stosuje się w nich tafle szkła bezpiecznego lub wysokiej jakości pleksiglas. To wyraźne podkreślenie nowoczesnego charakteru danego budynku. Gdy dodamy do tego balustrady francuskie ze stali nierdzewnej, ostateczny efekt to klasyka i minimalizm, które zwracają na siebie uwagę. Co więcej, takie połączenie zapewnia dużą odporność nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale również warunki atmosferyczne. Balkony francuskie mogą być więc z powodzeniem użytkowane przez długie lata.

 

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.