Zakup nieruchomości to jedna z ważniejszych decyzji życiowych. Warto odpowiednio się do niej przygotować i sprawdzić dokładnie każdą z możliwych opcji. Wybrać lokal z rynku pierwotnego czy wtórnego? To pytanie, które zadają osoby zainteresowane zakupem własnego M. Jakie są zalety i wady lokali pochodzących od dewelopera i tych z tzw. drugiej ręki? Sprawdzamy.
Rynek pierwotny a wtórny – różnice
Jakie są podstawowe różnice między rynkiem wtórnym a pierwotnym? Na rynku pierwotnym znajdziesz nowe, jeszcze niezamieszkałe przez nikogo nieruchomości, gdzie jedną ze stron transakcji jest inwestor – deweloper lub spółdzielnia. Na co należy zwrócić uwagę, planując zakup takich lokali? Transakcja kupna nieruchomości od dewelopera często wiąże się z koniecznością oczekiwania na konkretny termin otrzymania gotowego już lokalu. Należy również przygotować się na dodatkowe koszty związane z aranżacją i wykończeniem mieszkania. Jak wygląda sytuacja na rynku wtórnym? Tutaj kupisz lokal od innego właściciela. Jednak w tym przypadku może zdarzyć się, że będzie on wymagał przeprowadzenia remontu, co również wygeneruje dodatkowe koszty.
Szukasz atrakcyjnej nieruchomości w województwie dolnośląskim? Sprawdź bogatą ofertę biura UNITED Nieruchomości i znajdź lokal dostosowany do Twoich potrzeb.
Rynek pierwotny – zalety i wady
Wiele osób decyduje się na zakup nieruchomości z rynku pierwotnego przez wzgląd na nowe budownictwo. Ogromnym atutem takich lokali jest fakt że nabywcy, którzy są zainteresowani zakupem mieszkania są jego pierwszymi właścicielami. To zdecydowanie duże ułatwienie w procesie załatwiania dokumentów, jak i wówczas, gdy chce się wprowadzić ewentualne zmiany. Ponadto zakup nowego mieszkania to bezpieczna transakcja pod względem inwestycji, gdyż w obowiązku dewelopera jest udzielenie gwarancji. Nową nieruchomość można wykończyć i urządzić zgodnie z własnymi preferencjami. Należy zaznaczyć, że zakup lokalu z rynku pierwotnego to nie tylko same zalety. Nowo powstające inwestycje zwykle budowane są w dużej odległości od centrum, co może być utrudnieniem dla wielu osób.
Rynek wtórny – zalety i wady
Zdecydowanym atutem nieruchomości z rynku wtórnego jest dogodna lokalizacja z rozbudowaną infrastrukturą miejską. Bliskie położenie węzłów komunikacyjnych sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na zakup takich lokali. Warto dodać, że cena nieruchomości z drugiej ręki jest nierzadko niższa w porównaniu z rynkiem pierwotnym, chociaż nie zawsze oczywiście jest to regułą. Minusem mogą być dodatkowe koszty związane z koniecznością przeprowadzenia remontu lokalu, jeśli jego stan tego wymaga.
Co bardziej się opłaca?
Nieruchomości na rynku wtórnym są z reguły tańsze, ale w wielu przypadkach mogą wymagać odnowienia. Jeśli chodzi o nieruchomości z rynku pierwotnego, zdecydowanie trudniej jest kupić mieszkania czy domy w prestiżowych lokalizacjach jak centrum miasta z jednej przyczyny – brakuje tam zazwyczaj miejsca do zabudowy. Nowo powstające osiedla budowane się głównie na obrzeżach i peryferiach. Zakup nieruchomości zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego posiada wiele zalet, jednak nie jest pozbawiony wad. To wieloetapowy proces, który zawsze wymaga odpowiedniego przygotowania.