Zastanawiacie się jak zaprojektować wnętrze swojej szafy aby była pakowna i wszystko miała na swoim miejscu? Odkrywamy sekrety szaf, tych małych i dużych.
Duża szafa nie oznacza dużo miejsca
Duża szafa nie oznacza, że zaprojektowane wnętrze pomieści całą naszą garderobę. Życie weryfikuje takie poglądy. Jeśli wydaje się nam, że szafa jest za mała to prawdopodobnie przyczyna jest trochę inna.
Ilość ubrań
Wychodzę z założenia, że na miejsce w szafie zasługują tylko ubrania dobrej jakości. Dajmy sobie spokój z tymi, co po dwóch praniach wyglądają jak koszula robocza budowlańca. Zostawmy więc w szafie te ubrania, w których dobrze wyglądamy i chętnie je nosimy.
Co powinno znaleźć się w szafie?
Projekt wewnętrzny szafy zależny jest od jej wielkości. Za jednym skrzydłem drzwi powinny znajdować się miejsca na wieszaki. Druga strona szafy powinna być zagospodarowana przez półki i przestrzeń na koszule.
Drążek
Drążek powinien się znajdować na wysokości naszych oczu, tak aby bez problemu można było zdjąć wieszaki. Pani o wzroście 156 cm ma ograniczony zasięg rąk w porównaniu do Pań będących idealnymi kandydatkami na modelki. Chcąc mieć funkcjonalnie zaprojektowane wnętrze szafy musimy pamiętać, że drążek powinien być też na koszule czy bluzki. Może ona być w dolnej połówce szafy, ale też i górnej. Dostosujmy jego miejsce do naszego wzrostu.
Szuflady w szafie, konieczne czy zbyteczne?
Chcąc zaprojektować funkcjonalne wnętrze szafy nie zapominajmy o szufladach. Jednak z tym ostrożnie, małe szafy nie są dobrym miejscem na umieszczanie szuflad. Natomiast większa przestrzeń aż się prosi o szuflady. Oczywiście zaprojektowanie wnętrza szafy z szufladami powinno być dobrze przemyślane. Umiejscawiamy je na dole, aby po wyciągnięciu widok ich zawartości ukazał się nam w pełni. Drugie miejsce dla szuflad to wysokość biodra maksymalnie do 2/3 wysokości szafy.
Co trzymać w szufladach w szafie?
Dolne szuflady zazwyczaj rezerwuje się dla butów. To chyba oczywistość, że aby tam trafić muszą one zostać dokładnie wyczyszczone. Najlepiej mieć przeznaczoną jedną ściereczkę z mikrofibry, którą po nawilżeniu usuniemy bród z butów po powrocie do domu. To tylko kilka sekund, a ułatwia ogromnie życie. W szufladach trzyma się też dodatki w stylu:
- apaszki;
- zegarki;
- paski.
Półki w szafie
Na koniec zostawiamy sobie półki w szafie. Jest to miejsce przeznaczone na swetry oraz bluzki, które na wieszakach mogłyby się naciągnąć. Dobrze zaprojektowane wnętrze szafy ma półki na wysokości oczu. To też jedno z najlepszych miejsc na najczęściej używane torebki. Pozostałe, zabierane okazyjnie chować możemy wyżej w specjalnych pokrowcach. Wystarczą do tego zwykłe bawełniane czy flanelowe worki uszyte na maszynie nawet przez babcię z sąsiedztwa.
Górne półki w szafie są trudno dostępne
Powiedzmy sobie wyraźnie, że górne półki w każdym dobrze zaprojektowanym wnętrzu nie tylko szafy, są to rejony dla większości społeczeństwa dostępne dopiero po skorzystaniu ze stopni. Może do tego posłużyć też mały taborecik. Dlatego w tamtym miejscu układamy te rzeczy, które rzadko są w używaniu. Możemy tam ustawić estetyczne kosze, nie zbierające kurzu. Jednak zakryte pojemniki nie są tam po to aby trzymać w nich śmieci. Niech to będą rzeczy faktycznie przez nas używane. Rzadko, ale jednak musimy je mieć pod ręką.
Zapach w szafie
Zapach nie dotyczy może zagadnienia projektowania wnętrza szafy, aczkolwiek jest to bardzo istotny element naszej garderoby. Piękny zapach ubrań nie powinien być duszący, zarówno dla nas jak i dla otoczenia. Warto w nich umieszczać olejki naturalne, które powoli będą uwalniać swój zapach. Warte uwagi to też woreczki z ziołami. Sposób naszych babć jest świetną alternatywą dla sztucznie otrzymywanych zapachów. W szafie sprawdzi się zapach:
- sosnowy;
- sandałowy;
- cedrowy;
- tymiankowy;
- cytrynowy;
- lawendowy;
- różany.
Cztery pierwsze zapachy to są męskie, natomiast reszta jest zazwyczaj domeną kobiet.
Jeśli zależy nam aby szafa była dobrze zaprojektowana stwórzmy taką aranżację, aby najczęściej używane rzeczy były w zasięgu tuż po otwarciu drzwi. Dostępne są w salonach meblowych i na stronach internetowych gotowe wzory wnętrza szaf. Jednak nie każdy ma takie same wymagania i dlatego warto pokusić się samemu o projekt. Warto wcześniej sobie rozrysować wraz z zachowaniem proporcji wnętrze naszej szafy. Alternatywą jest zlecenie tego zadania projektantowi wnętrz, a już najwięcej na ten temat powie nam personal shopper.