Zamontowana klimatyzacja w zamkniętym pomieszczeniu

Artykuł sponsorowany.

Klimatyzacja to niezastąpiony element wyposażenia pomieszczeń w trakcie gorących, letnich dni. Korzyści wynikające z jej zastosowania są niewątpliwe, jednak aby móc maksymalnie się nimi cieszyć, warto wiedzieć, jak zdrowo użytkować urządzenia utrzymujące niską temperaturę we wnętrzu. W tym artykule przedstawiamy porady, które pozwalają zapewnić sobie bezpieczną eksploatację klimatyzacji.

Włączaj klimatyzację przy zamkniętych oknach

Podobnie jak zimą należy zamykać okna w momencie, gdy grzeją kaloryfery, tak latem powinno się robić to samo, uruchamiając klimatyzację. Nawet krótkotrwałe uchylenie okna, gdy na dworze panuje upał, może bowiem doprowadzić do przeciążenia urządzeń, a to odbija się na wzroście kosztów ich działania, czyli na rachunkach za prąd.

Utrzymuj odpowiednią temperaturę chłodzenia

Gdy na zewnątrz temperatura sięga ponad 30 stopni C, nic dziwnego, że prawdziwym marzeniem w takiej sytuacji staje się przesiadywanie w pomieszczeniu, w którym jest przyjemne 20 stopni C. Ustawianie zbyt niskiej temperatury w stosunku do tej panującej na dworze jest jednak błędem mogącym mieć negatywne skutki dla zdrowia. Przy tak dużych różnicach łatwo o rozwój infekcji, szczególnie u dzieci i osób z osłabionym układem odpornościowym. Optymalna różnica to 5-7 stopni C pomiędzy temperaturą na zewnątrz a w pomieszczeniu.

Pamiętaj o prawidłowym montażu

Nawet najwyższej jakości i odpowiednio eksploatowana klimatyzacja nie będzie działać optymalnie, jeżeli nie zostanie zamontowana we właściwy, profesjonalny sposób. Jednym z ważnych aspektów jest m.in. lokalizacja urządzeń nawiewających, tak aby chłodne powietrze wiało bezpośrednio w miejsca, w których nie przebywają ludzie. Chodzi o to, żeby podczas pracy nie siedzieć w przeciągu przez 8 godzin czy nie spać w łóżku, na które klimatyzator skierowany jest cały czas. Aby mieć pewność, że montaż został przeprowadzony profesjonalnie, warto zlecić go firmie https://nowak-klima.pl/.

Ochładzaj pomieszczenie stopniowo

Wchodzisz do nagrzanego wnętrza i chcesz, żeby jak najszybciej się ochłodziło – to zrozumiałe, jednak nie przyspieszaj tego procesu poprzez maksymalne obniżenie temperatury w klimatyzatorze. W rzeczywistości takie działanie jest bowiem nie tylko nieskuteczne i nie przyspiesza chłodzenia, ale również prowadzi do nadwyrężenia urządzeń, w efekcie czego niepotrzebnie pobierają więcej energii.

Stosuj określone parametry przez długi czas

Zbyt częste regulacje temperatury i innych parametrów działania klimatyzatora mogą prowadzić do błędów w jego pracy i powodować przeciążenia. Zadane ustawienia uruchamiają się bowiem nie od razu, lecz po pewnym czasie, dlatego zbyt krótki odstęp pomiędzy zmianami może skutkować nieprawidłowościami.

Zamontuj klimatyzację wysokiej jakości

Jeżeli już decydujesz się na montaż systemu klimatyzacyjnego, w miarę możliwości postaw na dobre produkty. Zrezygnuj z najtańszych rozwiązań, które mogą być zawodne, a ich działanie często jest głośne i mało wydajne.

Nie zapomnij o serwisie

Nawet całkowicie poprawnie użytkowana i profesjonalnie zamontowana klimatyzacja z czasem się zanieczyszcza, a jej podzespoły ulegają zużyciu. Dlatego konieczne jest wykonywanie regularnych serwisów, tak aby usuwać zabrudzenia i w razie potrzeby wymieniać lub naprawiać elementy konstrukcyjne. Zaleca się przeprowadzanie czynności serwisowych mniej więcej raz na 6 miesięcy. Warto zlecać to zadanie doświadczonym fachowcom – w Lęborku i okolicach serwis można powierzyć firmie Chłodnictwo Klimatyzacja Nowak.

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.