Bidet

Bidet to jedna z rodzajów armatury sanitarnej, która służy do utrzymania higieny narządów płciowych.

Jeśli potrzebujesz instalacji bidetu, zwróć się do hydraulika w Szczecinie.

Materiał, z którego wykonane jest bidet

Bidety produkowane są z fajansu, ceramiki oraz porcelany. Najbardziej trwałym i wytrzymałym materiałem jest fajans. Ceramika i porcelana to materiały droższe, ale również bardziej kruche.

Rodzaje bidetów

Bidety występują w dwóch rodzajach:

Podłogowy bidet

Montowane są na zasadzie toalety i podłączane do systemu kanalizacyjnego. W misce bidetu znajduje się urządzenie odpływowe, a kran jest wyposażony w regulowaną dyszę, która może dzielić strumień wody. Bidety podłogowe są mocowane do podłogi za pomocą kotew. Najlepsze modele bidetów podłogowych mają owalny kształt i niski brzeg, co zapobiega spływaniu wody na podłogę. Bidety montowane na podłodze są tańsze w cenie i mają długą żywotność, mogą wytrzymać dużą wagę osoby z nich korzystającej.

Zalety bidetów podłogowych:

 • fajansowe bidety mają długą żywotność;
 • wymiary miski to 37×57 cm, co umożliwia korzystanie z niego osobom o większej masie ciała;
 • odpływ wody odbywa się przez rurę o średnicy 46 mm, co zapewnia wysoką przepustowość wody;
 • kran bidetu ma regulowaną dyszę.

Wady:

 • wysoka cena;
 • połączenie z systemem kanalizacyjnym jest urządzeniem otwartym, co może zakłócić ogólny design łazienki.

Najlepszymi producentami tego urządzenia sanitarnego są Włosi, którzy ciągle aktualizują design i udoskonalają mechanizm montażu bidetów.

Podwieszane bidety

Ten rodzaj bidetu wyróżnia się kompaktowym umiejscowieniem i łatwością w utrzymaniu czystości. Montaż podwieszanego urządzenia sanitarne wymaga zastosowania metalowej ramy, która jest ukryta za obudową ściany. Bidet mocowany jest do ramy za pomocą kotwiczych śrub. Zaletami bidetów podwieszanych są ich estetyczny design i wygoda użytkowania, a także łatwość w czyszczeniu urządzenia. Wśród wad znajduje się skomplikowanie montażu i ograniczenie wagi. Osoby o większej wadze nie mogą korzystać z bidetów podwieszanych.

Bidety dla osób z ograniczeniami ruchowymi

Tego typu sanitariaty instalowane są dla osób niepełnosprawnych, które mają problemy z układem mięśniowo-szkieletowym. Modele bidetów dla niepełnosprawnych zazwyczaj łączą dwie funkcje: toalety i higienicznego prysznica. Dysza kranu jest wbudowana w tylne ścianki miski i pełni funkcję mieszacza wody. Na przedniej krawędzi miski znajduje się wycięcie, które ułatwia osobie niepełnosprawnej usiąść na bidetu.

Zalety:

 • łatwość montażu. Bidet montuje się za pomocą kołków rozporowych;
 • materiał użyty do produkcji bidetów dla osób niepełnosprawnych jest bardzo wytrzymały i ma długą żywotność;
 • wewnętrzne ścianki miski bidetu są pokryte glazurą, która zapobiega powstawaniu osadu;
 • wysokość urządzenia wynosi 480 mm, co zapewnia wygodne siedzenie;

Wady:

 • wysoka cena, a takie modele wymagają instalacji ukrytego zbiornika, co komplikuje montaż urządzenia sanitearnego. Siedzenie z pokrywą i bateria do tego modelu bidetu muszą być kupowane oddzielnie, ponieważ nie są sprzedawane w zestawie.

Jeśli łazienka ma dużą powierzchnię, bidet najlepiej instalować obok toalety, co znacznie ułatwi podłączenie urządzenia do systemu kanalizacyjnego. Do bidetu konieczne jest także doprowadzenie rur z ciepłą i zimną wodą. Profesjonalny montaż mogą wykonać tylko wysoko wykwalifikowani specjaliści, dlatego jeśli nie jesteś profesjonalnym hydraulikiem, montaż bidetu lepiej powierzyć ekspertom.

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.