Pochodząca z Ameryki Północnej borówka amerykańska jest coraz chętniej uprawnianym przez Polaków krzewem, który obdarowuje pięknymi, smakowitymi i pełnymi wartości odżywczych owocami. Jagody borówki amerykańskiej są powszechnie dostępne i możne je bez problemu nabyć w sklepie. Są one jednak dość drogie. Zatem, zamiast przepłacać, warto pomyśleć o zasadzeniu w swoim ogrodzie kilku urodzajnych krzewów, by cieszyć się owocnymi zbiorami.

Wybór miejsca

Borówka amerykańska wymaga kwaśnych, przepuszczalnych, dość próchniczych gleb. Na działce, przed posadzeniem borówki, warto zakwasić glebę. Można to zrobić w bardzo prosty sposób – stosując torf wysoki lub siarkę, a poprzez zastosowanie odleżałego odbiornika doskonale wzbogacić glebę w mikroelementy. Roślina najlepiej rośnie w półcieniu.

Kiedy najlepiej zasadzić borówkę?

Wczesna jesień lub wiosna są idealnymi porami na zasadzenie borówki. Warto posadzić kilka odmian – od tych wczesnych do późnych, aby zapewnić sobie owoce od połowy lipca do końca września. Krzewy na działce sadzimy w rozstawie na przykład 1,5 x 1,5 m.

Pielęgnacja

W pierwszych latach uprawy czynnikiem warunkującym wzrost i owocowanie borówki jest woda. Należy odpowiednio często podlewać roślinę, gdyż wymaga tego jej płytki system korzeniowy.

Oprócz odpowiedniego nawadniania nie wolno zapomnieć o zabiegu przycinaniu borówki. Wpłynie to na szybszy wzrost krzewu oraz sprawi, że zyska on na sile. W pierwszych latach zaleca się cięcie sanitarne jedynie chorych i osłabionych pędów. Dopiero po upływie około czterech lat powinno się zacząć prześwietlające cięcie borówki, aby usunąć silnie zagęszczone pędy.

Borówka na talerzu

Owoce borówki amerykańskiej

Krzewy borówki, oczywiście w zależności od odmiany, dorastają na wysokość 2-3 m. Ciemnoniebieskie owoce z woskowym nalotem mają średnicę około 1-3 cm i charakteryzują się niepowtarzalnym smakiem, wyjątkową słodyczą i aromatem.

Wspaniałe właściwości borówki

Obniżenie ciśnienie, przedłużenie młodości, pomoc w walce ze stresem, zapobieganie rakowi, przeciwdziałanie chorobom układu krążenia, leczenie biegunki, wyostrzenie wzroku – to tylko niektóre jej zalety. Mowa oczywiście o borówce amerykańskiej. Jednak to nie koniec jej cudownych właściwości. Dzięki pektynom, garbnikom, licznym kwasom organicznym, a także błonnikowi borówka ma zdolność wiązania metali ciężkich oraz toksyn bakteryjnych działając odtruwająco na organizm.

Borówka amerykańska podbiła serca i podniebienia ludzi na całym świecie, a jej uprawa z roku na rośnie w siłę.

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

One thought on “Jak uprawiać borówkę amerykańską

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.