Agrowłóknina.

Agrowłóknina jest jednym z materiałów, którego stosowanie niesie szereg korzyści. Wielu początkujących ogrodników amatorów nie wie jednak jak używać agrowłókniny, dlatego podrzucimy kilka praktycznych podpowiedzi.

Agrowłóknina na chwasty i nie tylko

Agrowłókniny są z powodzeniem stosowane jako ochrona przed chwastami. Jej rozłożenie pomiędzy roślinami ozdobnymi sprawia, że chwasty nie rosną, a roślina nie tylko ładniej wygląda i jest mniej pracy związanej z usuwaniem niechcianych chwastów. Ponadto ma ona dużo lepsze warunki do wzrostu i rozwoju. Chwasty bowiem, o czym często się zapomina, zabierają roślinom cenne składniki odżywcze i wyjaławiają ziemię.

Dodatkową zaletą stosowania agrowłókniny jest ochrona gleby wokół roślin przed wysuszeniem. Agrowłóknina hamuje bowiem parowania, a jednocześnie przepuszcza wodę, dzięki czemu rośliny mają dostęp do wód opadowych. Warstwa agrowłókniny chroni nie tylko przed wysuszeniem, ale również przed przymrozkami, gdyż ułożona na glebie nie dopuszcza do jej nadmiernego wychłodzenia. Dzięki temu temperatura wokół rośliny jest wyższa, co jest zjawiskiem korzystnym szczególnie dla sadzonek młodych i wrażliwych.

Agrowłóknina przed sadzeniem lub po nim

Początkujący ogrodnicy często myślą, że agrowłókninę można układać tylko przed sadzeniem roślin, co jest niezgodne z prawdą, gdyż można ją układać w dowolnym momencie. Owszem, nieco łatwiej jest ją ułożyć przed sadzeniem, bo wtedy wystarczy wykonać nacięcie w kształcie litery X lub Y na środku i potrzeba mniej kotew mocujących. Spada również ryzyko, że chwasty jednak znajdą sobie miejsce do wzrostu. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by ułożyć ją pomiędzy roślinami, które już rosną. W takiej sytuacji trzeba jednak odpowiednio wymierzyć nacięcia, poprzez które będzie przechodzić pień rośliny, a następnie zabezpieczyć końcówki agrowłókniny przed podwiewaniem. Najlepiej do tego celu można użyć specjalnych szpilek lub kołków do agrowłókniny, z pomocą których można wygodnie przytwierdzić ją do podłoża.

Dekoracyjne wykończenie agrowłókniny

Ważnym aspektem, o którym musimy wspomnieć wymieniając korzyści ze stosowania agrowłókniny jest możliwość jej aranżacji w niemal dowolny sposób. Można na nią rozsypać korę sosnową w dowolnym kolorze lub kamienie dekoracyjne, co daje możliwość uzyskania bardzo ciekawych efektów dekoracyjnych. Dzięki temu może być ona zastosowana zarówno w ogrodzie zaaranżowanym w dowolnym stylu, zawsze dodając mu atrakcyjności i elegancji.

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.