Mimo propagowania odnawialnych źródeł energii, ekogroszek, obok pelletu jest najpopularniejszym paliwem przeznaczonym do ogrzewania budynku.

Dzięki wysoko rozwiniętej technologii kotłów kotły CO na ekogroszek marki Derfo , znalazł zastosowanie w wielu rodzajach budynków. Posiada szereg zalet, od kaloryczności po atrakcyjną cenę. Same kotły są również bardzo komfortowe podczas eksploatacji. Wiele osób podważa ekologiczność ekogroszku. Poniżej przedstawiamy podstawowe informację o tym paliwie oraz jego wpływ na środowisko.

Jak powstaje ekogroszek?

Ekogroszek powstaje podczas procesu obróbki węgla kamiennego. Do tego procesu, wybierany jest węgiel o niskiej zawartości siarki oraz substancji niepalnych (popiół, kamień). Z węgla selekcjonowane są ziarna o średnicy od 5 do 25 mm. Materiał opłukany z miału, poddawany jest procesowi suszenia.

Spalanie ekogroszku

Jak zostało już wcześniej wspomniane, spalanie paliwa w piecach na ekogroszek z podajnikiem (np. Defro) jest niezwykle komfortowe. Jeśli chodzi o sam proces spalania i emisyjność ekogroszku, jest to znacznie bardziej korzystne dla środowiska, niż spalanie np. węgla. Ekogroszek posiada w swojej budowy jedynie 0,1 % siarki, co jest niezwykle sprzyjającą środowisku wartością. Co więcej, kotły CO na ekogroszek, charakteryzują się bardzo niską produkcją popiołu (1-3 %). Podczas zaostrzania norm emisji CO2, ten parametr staje się jednym z priorytetów podczas doboru systemu grzewczego do budynku. Ekogroszek emituje aż o 25% mniej dwutlenku węgla niż węgiel. Paliwo to, wypada również bardzo korzystnie w przypadku emisji CO oraz pyłów. Emisja tych związków jest o ponad 90% mniejsza niż w przypadku spalania węgla.

Ekogroszek a ekologia

Rozpatrując ekogroszek pod kątem ekologii, warto w pierwszej kolejności skupić się na urządzeniach grzewczych, dedykowanych do tego paliwa. Kotły na ekogroszek to urządzenia niskoemisyjne, charakteryzujące się sprawnością wynoszącą nawet 90%. Ponadto, na rynku są dostępne piece na ekogroszek posiadające certyfikaty Ecodesign np. piece na ekogroszek marki Defro. Są to urządzenia piątej klasy. Jeśli chodzi o samo paliwo, to bardzo duże znaczenie ma jego jakość. Jak rozpoznać ekogroszek o wysokiej jakości? Przede wszystkim kaloryczność, deklarowana przez producenta nie powinna być niższa niż 24 MJ/kg. Również zawartość siarki oraz wody nie powinna być wyższa niż odpowiednio 1% oraz 12%. Warto także zwrócić uwagę na granulację. Wielkość ziaren ekogroszku powinna mieścić się w przedziale 5-25 mm. Do kluczowych parametrów, należy również spiekalność (RI). Aby uznać ekogroszek za dobry jakościowo, wartość tego parametru musi być niższa niż 10. Ekogroszek niskiej jakości, kusi potencjalnych nabywców atrakcyjną ceną. Jednak materiał o słabych parametrach nie jest tak efektywny podczas spalania i w konsekwencji, oszczędność jest tylko pozorna. Co więcej, zbyt wilgotny materiał lub nieodpowiednie rozmiary ziaren, mogą uszkodzić podajnik lub kocioł.

Śmiało można stwierdzić, że ekogroszek jest paliwem ekologicznym, ale tylko w przypadku, gdy spełnia powyższe wymagania. Kluczowe jest także odpowiednie ustawienie kotła i automatycznego systemu sterowania. Tylko wtedy, spalanie będzie całkowicie efektywne. Dzięki swoim właściwościom, ekogroszek zdecydowanie przewyższa węgiel pod względem ekologicznym oraz finansowym. Nie jest przypadkiem to, że stał się tak popularnym paliwem. Niskie koszty eksploatacyjne oraz komfort użytkowania, sprawiają, że jest to często pierwszy wybór, podczas doboru sposobu ogrzewania budynku.

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.