Mężczyzna wyciera stojąca wodę z podłogi

Pojawienie się wody stojącej w kondygnacjach podziemnych może mieć różne przyczyny – od ulewnego deszczu po uszkodzenia hydroizolacji. Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się, skąd woda bierze się w piwnicach i jak sobie z nią radzić.

Dlaczego w piwnicy pojawia się woda?

W pomieszczeniach znajdujących się poniżej poziomu gruntu stojąca woda może pojawić się z różnych powodów. Często wymieniane przyczyny związane z zaleganiem wody lub wilgocią w takich wnętrzach to:

  • obfite i intensywne opady deszczu,
  • wiosenne roztopy śniegu,
  • niekorzystne ukształtowanie terenu, które może powodować skupienie wody w okolicach budynku,
  • wysoki poziom wód gruntowych, szczególnie problematyczny w połączeniu z nieprzepuszczalnymi gruntami,
  • wady w wykonaniu izolacji ścian fundamentowych lub innych elementów budynku,
  • uszkodzenia istniejącej izolacji,
  • brak hydroizolacji,
  • awarie instalacji wodno-kanalizacyjnych, które mogą powodować wycieki lub cofanie się ścieków do budynku,
  • brak odpowiedniej wentylacji lub błędnie wykonana wentylacja, co może sprzyjać gromadzeniu się wilgoci.

Jeśli przyczyną zalewania pomieszczeń jest woda spowodowana nagłymi ulewami, roztopami czy awariami instalacji, można próbować samodzielnie poradzić sobie z problemem. Zwykle wystarczy wówczas wypompować wodę, a następnie osuszyć pomieszczenie. Można wykorzystać do tego system ogrzewania oraz intensywnie wietrzyć wnętrza. Można też użyć osuszacza kondensacyjnego (urządzenie można wypożyczyć). Innym sposobem na osuszanie jest zamówienie usługi – są firmy, które dysponują specjalistycznym sprzętem.

W przypadkach, gdy trudno jest określić przyczynę zalewania lub gdy źródło przecieków wyraźnie pochodzi z nieszczelności przegród budowlanych, najlepiej skontaktować się z profesjonalistami, którzy pomogą zidentyfikować źródło problemu i podjąć odpowiednie działania naprawcze.

Jak zapobiegać wodzie w piwnicy? Dobra hydroizolacja i inne sposoby

Żeby uniknąć pojawiania się wody w piwnicach, garażach, suterenach i innych tego rodzaju pomieszczeniach, niezbędne jest właściwe wykonanie hydroizolacji budynku. Hydroizolacja, nazywana również izolacją pionową, ma za zadanie chronić ściany fundamentowe, ściany piwnic i inne podziemne części budynku przed przenikaniem wilgoci z wód gruntowych. W zależności od warunków środowiskowych stosuje się trzy rodzaje hydroizolacji ścian fundamentowych, z których każda oferuje różny stopień ochrony przed wodą:

  • hydroizolacja lekka (przeciwwilgociowa) – gdy poziom wód gruntowych jest niski, a grunt przepuszczalny,
  • hydroizolacja średnia (przeciwwodna) – kiedy poziom wód gruntowych okresowo wzrasta, ale grunt nadal jest przepuszczalny,
  • hydroizolacja ciężka (przeciwwodna) – gdy poziom wód gruntowych jest wysoki, a grunt nieprzepuszczalny.

W przypadku nieprzepuszczalnego gruntu hydroizolacja ciężka może być stosowana również wtedy, gdy poziom wód gruntowych wzrasta jedynie okresowo, ale woda wywiera nacisk na ściany fundamentowe lub ściany piwnic. Warto zaznaczyć, że budynki z podziemnymi kondygnacjami wymagają także izolacji podłogi piwnicy, szczególnie jeśli występuje znaczny napór wód gruntowych.

Poza dobrze wykonaną izolacją budynku stosuje się także inne sposoby ochrony obiektów budowlanych przed niszczącym działaniem wody. Są to drenaże opaskowe, odwodnienia liniowe czy odpowiednie, przepuszczalne nawierzchnie wokół budynku.

Jak z przeciekami radzą sobie specjaliści?

Jeżeli problemy z wodą stojącą w kondygnacjach podziemnych wynikają z problemów z izolacyjnością budynku lub przeciekaniem wody opadowej, konieczne jest podjęcie działań naprawczych. W tym celu zaleca się skonsultowanie z profesjonalną firmą i przeprowadzenie szczegółowej ekspertyzy, żeby ustalić źródło problemu oraz wyeliminować przyczyny. W zależności od warunków technicznych i opłacalności ekonomicznej specjaliści mogą zastosować różne metody naprawcze:

  • wymiana lub instalacja nowej izolacji poprzez odsłonięcie fundamentów od zewnątrz budynku,
  • wykorzystanie iniekcji strukturalnych i kurtynowych wewnątrz budynku. Technika ta polega na wstrzykiwaniu specjalnych substancji uszczelniających, które wypełniają pęknięcia i ubytki w konstrukcji, zapobiegając wnikaniu wody,
  • zastosowanie metod hybrydowych, które łączą iniekcje z częściowym odsłonięciem fundamentu.

W przypadku przecieków spowodowanych przez wodę opadową najczęściej stosowane są odpowiednie materiały uszczelniające do wypełnień pęknięć w ścianach lub innych elementach konstrukcji.

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.