Agrofotowoltaika — co warto wiedzieć o rozwiązaniach dla rolników?

Posted On By Redakcja
Tworzenie agrofotowoltaiki na polu

Agrofotowoltaika to stosunkowo nowe pojęcie. Jednak co się kryje pod tym pojęciem? Łatwo się domyślić, że chodzi o powiązanie między fotowoltaiką a gospodarstwami rolnymi. Jakie są korzyści używania paneli fotowoltaicznych przez rolników? Co jeszcze warto wiedzieć o takich rozwiązaniach? Aby znaleźć odpowiedź na te pytania, przeczytaj poniższy tekst.

Czym tak właściwie jest agrofotowoltaika?

Fotowoltaika jest od lat wykorzystywana w gospodarstwach rolnych. Czym różni się agrofotowoltaika? Jest to nowy segment energetyki słonecznej, który odpowiada na potrzeby rolnictwa w dobie kryzysu klimatycznego. Rozwiązanie to pozwala na równoczesne wykorzystanie dostępnych gruntów i budynków na dwa sposoby. Umożliwia jednoczesną produkcję energii elektrycznej, którą można wykorzystać do własnych potrzeb lub sprzedać i uprawę roślin lub hodowlę zwierząt. Jeśli chodzi o budynki gospodarcze – to rozwiązanie jest popularne i powszechnie znane. Na dachu umieszcza się instalację fotowoltaiczną produkującą energię dla gospodarstwa domowego. Jak jest w wypadku roślin i gruntów? Na wybranym obszarze montuje się specjalną konstrukcję. To dzięki niej można uprawiać roślin pod panelami lub między nimi.

Jakie są zalety agrofotowoltaiki?

Warto podkreślić, że rozwijająca się produkcja rolna, rozwój turystyki i popularność fotowoltaiki znacznie zmniejszyły dostępność gruntów pod instalacje farm fotowoltaicznych. Dlatego jedną z największych zalet agrofotowoltaiki jest możliwość współistnienia paneli fotowoltaicznych i obszarów rolnych w tej samej przestrzeni. Agrofotowoltaika odpowiada także na dwa istotne problemy, jakimi są: coraz wyższe ceny energii elektrycznej i upały, które znacznie obniżają produkcję rolną. Niektóre warzywa bardzo dobrze rosną w zacienionych stanowiskach, a posiadając agrofotowoltaikę istnieje możliwość lepszego zagospodarowania swoich upraw. Dodatkowo panele chronią uprawy przed innymi trudnymi warunkami pogodowymi – ulewami, gradem. Dlatego połączenie fotowoltaiki z uprawą rolną daje więcej korzyści niż zwykła instalacja paneli, która ma produkować energię na użytek gospodarstwa.

Agrofotowoltaika w Polsce

W Europie powstają już pierwsze elektrownie fotowoltaiczne na gruntach rolnych pozwalające na jednoczesną uprawę roślin i hodowlę zwierząt. Takie rozwiązania chcielibyśmy zobaczyć również w Polsce. Jednak, aby to mogło się wydarzyć, najpierw należy stworzyć przepisy dotyczące inwestowania w agrofotowoltaikę.

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.