Zanieczyszczone powietrze.

Na rynku mamy szeroki wybór filtrów powietrza. Czym powinniśmy się kierować podczas zakupu? W jaki sposób odróżnić jeden filtr od drugiego? Jak dobrać filtr, który będzie odpowiedni do naszych potrzeb? Czym jest klasa filtracji? To częste pytania z jakimi do sklepu przychodzą użytkownicy domów z rekuperatorami.

  1. Norma EN779 – czym jest i co określa?
  2. Skuteczne zwalczanie zanieczyszczeń
  3. Klasy filtracji

W niniejszym tekście przyglądamy się rzeczom, o których warto wiedzieć przy zakupie filtrów.

Norma EN779 – czym jest i co określa?

Przy odpowiedzi na frapujące nas pytania z pomocą przychodzi europejska norma EN779, określająca klasy filtracji. Dzięki niej dowiadujemy się jakie parametry poszczególne klasy powinny spełniać. Norma EN779 dzieli filtry powietrza na 3 kategorie: F (dokładne), M (średnio-dokładne) oraz G (zgrubne). Aby móc posługiwać się właściwym oznaczeniem, producenci materiałów filtracyjnych muszą wykazać (w warunkach laboratoryjnych), że wytwarzane przez nich materiały zatrzymują co najmniej pewną, określaną przez normę ilość zanieczyszczeń.

Skuteczne zwalczanie zanieczyszczeń

Filtry powietrza, w zależności od swojej klasy filtracji, z różnym skutkiem radzą sobie z różnymi zanieczyszczeniami. Do zatrzymywanych przez filtry rzeczy zaliczamy: pyłki roślin, owady, liście, piasek, dym tytoniowy, pył węglowy, sierść zwierząt, spaliny, wirusy, smog, roztocza, bakterie, zarodniki grzybów, włókna, gruby i drobny pył, kurz oraz włosy.

Przy zakupie warto wybrać te filtry, które zostały wykonane z wysokiej jakości syntetycznych materiałów filtracyjnych o niskich oporach przepływu powietrza. Warto też zwrócić uwagę na to, czy produkt odznacza się dużą odpornością na wilgoć oraz wysoką temperaturę, spełniając równocześnie surowe wymagania normy EN779.

Klasy filtrów

Wśród filtrów wyróżniamy trzy klasy: G (zgrubne, wyróżniamy rodzaje G1, G2, G3, G4), M (średnio-dokładne, wyróżniamy rodzaje M5, M6) i F (dokładne, wyróżniamy rodzaje F7, F8, F9).

Do klasy G zaliczamy filtry o podstawowych parametrach. Bez problemów filtrują podstawowe zanieczyszczenia. Trzeba jednak pamiętać, że nie radzą sobie z zarodnikami grzybów, pyłkami roślin, smogiem i drobnym pyłem. Z tej klasy producenci wykorzystują zazwyczaj filtr g3 oraz filtr g4.

Filtry klasy M odznaczają się dużą skutecznością w zatrzymywaniu podstawowych zanieczyszczeń. Sprawnie radzą sobie z pyłkami roślin i potrafią częściowo zatrzymać bakterie i smog. Filtry z tej klasy (filtr m5 oraz filtr 6) są wykorzystywane nieco rzadziej przez producentów rekuperatorów.

Do klasy F natomiast należą filtry dokładne. Posiadają niezwykle wysoką skuteczność w zatrzymywaniu niemal wszystkich zanieczyszczeń. Świetnie wychwytują smog, bakterie, pyłki roślin i zarodniki grzybów. Potrafią też częściowo wychwytywać wirusy. Filtr f7 jest powszechnie wykorzystywany przez producentów rekuperatorów. Nieco rzadziej wykorzystuje się f9.

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.