Duże, wygodne łóżko stoi w sklepie

Dobroczynny wpływ snu na nasze zdrowie to coś, czego nie da się przecenić. Podczas spania organizm regeneruje się, odbudowując to, co trzeba i wzmacniając naturalną odporność. Jednak, aby sen był zdrowy należy się do niego odpowiednio przygotować.

Co się dzieje podczas snu?

Zdrowy sen między innymi:

 • relaksuje, wyrównuje oddech,
 • regeneruje organizm,
 • poprawia pamięć, koncentrację i kreatywność,
 • polepsza nastrój, łagodzi emocje,
 • kontroluje przemianę materii,
 • przeciwdziała nadwadze i otyłości,
 • korzystnie wpływa na wygląd.

Jak spać… żeby się wyspać

Sen nie zawsze jest taki sam. Jego wpływ na zdrowie zależy od wielu czynników. Od czego najlepiej zacząć? Od dobrego sklepu z łóżkami i sklepu z materacami. Bardzo ważny jest wybór odpowiedniego łóżka. Łóżka na wymiar czy łóżka kontynentalne – wszystko zależy od naszych upodobań. Jednak wymiary i ustawienie, grubość i kształt materaca oraz materiał z jakiego jest wykonany to wszystko składa się na zdrowy sen. Niby każdy wie, że łóżko odgrywa kluczową rolę, jednak nie każdy wie jakie ono ma właściwie być. Na szczęście rynek dysponuje ogromną ofertą łóżek i materacy. Każdy profesjonalny sklep z łóżkami i sklep z materacami to nie tylko możliwość dobrego wyboru, ale też miejsce, w którym można zasięgnąć fachowej porady.

Duże łóżko

Idealne łóżko, czyli jakie?

Ilu ludzi, tyle preferencji odnośnie łóżek i materacy. Niektórzy wysypiają się wyłącznie na twardym podłożu, inni – wręcz przeciwnie – lubią otaczać się miękkością. Oczywiście wybór łóżka i materaca zależy od naszych preferencji. Materace piankowe, materace kieszeniowe lub sprężynowe tak, jak łóżka kontynentalne i łóżka na wymiar mają swoje grono miłośników. Warto jednak zaufać ekspertom i zdecydować się na takie, które faktycznie zapewnią nam zdrowy sen. Dobry producent łóżek chętnie podpowie czym należy kierować się podczas zakupu łóżka. No właśnie, czym się kierować?

Przy wyborze łóżka, przede wszystkim należy wziąć pod uwagę:

 • jakość wykonania – w tym materiał, wytrzymałość, długość gwarancji itp.
 • producenta łóżek, firmę, markę – jaką ma opinię, doświadczenie
 • odpowiedni rozmiar – łóżko powinno być dłuższe i szersze od naszej sylwetki. Ważna jest też wysokość, czyli wygodna odległość od podłogi
 • funkcjonalność – czy ma być rozkładane, z mniejszym lub większym miejscem na pościel, czy zmieści się w sypialni itp.
 • kolor, design – pasujący do wystroju wnętrza
 • łatwość montażu, konserwacji i utrzymania w czystości
 • dopasowaniem materaca – zależnie od potrzeb mogą to być materace piankowe lub materace kieszeniowe

Łóżka na wymiar mogą być sporym wydatkiem, ale też pewnością, że będzie dokładnie takie, jak chcemy.

Łóżka kontynentalne charakteryzują się wysoką elastycznością. Posiada skrzynię zawierającą sprężyny bonellowe i dopasowany do niej materac.

W poszukiwaniu Złotego środka…

Zasada Złotego środka, tak jak w przypadku wielu innych aspektów, odnosi się również do łóżka. I nie chodzi o to, by stanęło w centrum złotej sypialni! Chodzi o umiar. Idealne łóżka na wymiar, łóżka kontynentalne lub inne powinny mieć odpowiednie wymiary – być nie za małe i nie za duże. Odpowiedni sklep z materacami to kolejny krok do Złotego Środka. Sklep z łóżkami zazwyczaj posiada w asortymencie również materace. Dzięki temu możemy od razu dobrać odpowiedni. Materac nie może być zbyt miękki bo niekorzystnie wpłynie na postawę ciała i układ krążenia. Zbyt twardy z kolei może spowodować ból pleców i rozwinąć wady kręgosłupa. Każdy profesjonalny producent łóżek bierze to pod uwagę. Złoty środek powinien dotyczyć także długości snu. Zdrowy sen nie może być ani za długi ani za krótki. Optymalnym czasem jest 7-8 godzin.

Piankowy czy kieszeniowy – jaki materac najlepszy

Bardzo popularne są materace piankowe, zapewniające komfort spania. Dzielą się one ze względu na rodzaj pianki:

 • wysokoplastycznej – dopasowanej do kształtu ciał
 • termoelastycznej – z pamięcią kształtu sylwetk
 • lateksowej – zapobiega rozwojowi alergenów

Materace piankowe należy dobierać do masy ciała. Nie należy poddawać je obciążeniu powyżej 100 kilogramów.

Materace kieszeniowe to materace, w których podstawę stanowią sprężyny kieszeniowe, dostosowane do indywidualnego ucisku.  Materace kieszeniowe pasują do sztywnych stelaży. Polecane są zwłaszcza osobom ze schorzeniami mięśniowo-szkieletowymi.

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.