dziewczynka uczy się w swoim pokoju który został do tego przygotowany

Gdy rok szkolny zbliża się wielkimi krokami, to czas na przygotowanie pokoju ucznia, który rozpoczyna edukację w pierwszej klasie, czy też remont pokoju ucznia starszej klasy. Nowe otoczenie mobilizuje dziecko do pracy, może sprzyjać skupieniu i lepszym wynikom w nauce. Swoją drogą dziecko jest podekscytowane tym, że może na nowo urządzić swój pokój. Warto włączyć je w przygotowania, choć sam projekt pokoju i wybór wyposażenia, a także wykończenie warto zlecić profesjonalistom.

Przygotowanie pokoju ucznia czas zacząć – dobry projekt ma znaczenie

Na początku, niezależnie od tego czy mamy do czynienia z mieszkaniem nowym i przeznaczonym do wykończenia, czy mieszkaniem do remontu, warto przygotować projekt pokoju ucznia. Powinien on zawierać materiały wykończeniowe, których chce się użyć, a także rozmieszczenie wyposażenia we wnętrzu, tak by zapewniało ergonomię i jak najwięcej swobody dziecku. W pokoju ucznia nie może zabraknąć strefy snu i wypoczynku, w której powinno znaleźć się łóżko szafka nocna. Niezbędna jest także strefa garderobiana z pojemną szafą. Na pewno kącik do nauki powinien być urządzony w taki sposób, by zachęcał dziecko do nauki i poszerzania swojej wiedzy. Przydadzą się pomoce naukowe, ale i plakaty, które ułatwiają przyswajanie informacji. Stefę nauki można połączyć ze strefą zabawy albo tę ostatnią zorganizować w innym miejscu, jeśli jest taka możliwość.

Wykończenie pokoju ucznia – o czym należy pamiętać?

Przy wykończeniu pokoju ucznia należy pamiętać o wyborze odpowiednich materiałów, które będą nietoksyczne, antyalergiczne i będą zapewniać bezpieczeństwo. Dotyczy to farb na ścianach i tu można wybrać te wegańskie, jak i wykończenia podłogi, która musi być antypoślizgowa. W tym przypadku świetnym wyborem są płytki winylowe. Gdy ten etap jest zakończony czas na wybór wyposażenia. Jeżeli nie macie czasu na samodzielny remont w pokoju dziecka, to zawsze możecie wynająć firmę, która wykona wykończenie pod klucz według Waszych wytycznych, a także własnych pomysłów. Na pewno wszystkie meble w pokoju dziecka powinny posiadać zabezpieczone krawędzie. Można zdecydować się na meble wykończone materiałem ABS, które są bezpieczne i niedrogie. Cichy domyk szafek i szuflad, zastosowanie frezowania albo otwierania typu push to open to elementy zwiększające komfort użytkowania, trwałość mebli i bezpieczeństwo. Dla zachowania czystości do pokoju małego alergika można wybrać meble posadowione na wysokich nóżkach. Dzięki ich zastosowaniu można utrzymać w czystości całą podłogę i pozbyć się kurzu z każdego kąta. Jeżeli pokój jest niewielki, warto wybierać meble w jasnej palecie kolorystycznej, które w połączeniu z bezpiecznymi szklanymi wstawkami ze szkła hartowanego stworzą design zwiększający optycznie wnętrze. We większym wnętrzu można postawić na połączenie brązu i czerni. Warto zwrócić uwagę jeszcze na dobór poszczególnych modułów i ich rozmieszczenie. W małym pokoju zamiast tradycyjnych meblościanek czy modułów na nóżkach sprawdzą się meble z montażem wiszącym. Warto zwrócić jeszcze uwagę na wygodne łóżko i dobór materaca o odpowiedniej twardości. W końcu uczeń powinien się wysypiać.

Zorganizowanie strefy nauki w pokoju ucznia

W strefie nauki mogą znaleźć się plakaty z mapą świata czy też tabelami z zasadami gramatyki języka polskiego. Można postawić na globus dodatkowo podświetlany, a także wiszącą lampkę, która będzie podświetlać biurko. Dobrze, aby biurko miało regulowaną wysokość, choć najważniejsze jest dopasowanie do niego wygodnego fotela biurowego. Powinien zapewniać odpowiednie podparcie kręgosłupa. Dzięki temu dziecko nie będzie się garbić podczas odrabiania lekcji. Strefa pokoju ucznia powinna zapewniać dziecku wygodę. Warto wybrać do niej półkę wiszącą lub regał na książki.

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.