Zamontowany grzejnik na ścianie w mieszkaniu

Aby umożliwić prawidłową pracę centralnego ogrzewania, a także zapewnić jak najbardziej efektywne warunki rozprowadzania cieczy, potrzebna jest pompa obiegowa. Do czego dokładnie służą takie pompy oraz jak działają? Dowiecie się Państwo w poniższym artykule.

Co to jest pompa obiegowa?

Pompa obiegowa co jest maszyną, która wywołuje przepływ cieczy (zarówno wody, jak i innych roztworów) w obiegach. Pompy obiegowe mogą być wykorzystywane w instalacjach grzewczych, bądź chłodzących. Tego typu pompy są zawsze pompami wirowymi. Charakteryzują się dość prostą budową, a ich główne elementy to korpus, wewnątrz którego znajduje się wirnik napędzany silnikiem. Wspólną cechą wielu pomp obiegowych co jest dopływ cieczy do wirnika w sposób osiowy. Wał pompy wraz z wirnikiem obraca się dzięki pracy silnika, a napływająca do wirnika ciecz jest odchylana promieniowo przez jego łopatki, co w efekcie zwiększa jej przepływ oraz ciśnienie. Następnie ciecz dostaje się do obudowy, gdzie spada jej prędkość przepływu, natomiast wzrasta ciśnienie, dzięki przemianom energetycznym.

Rodzaje pomp obiegowych

Ze względu na budowę, wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje pomp obiegowych co:

  • pompa dławnicowa – w tego typu pompie silnik jest oddzielony od pompowanej cieczy, a uszczelnienie wirnika zachodzi przy pomocy dławnicy lub innego uszczelnienia mechanicznego. Przepływająca przez pompę ciecz jest elementem smarującym dla uszczelnienia.
  • pompa bezdławnicowa – silnik jest omywany przez tłoczoną ciecz. Nie ma konieczności stosowania uszczelnienia przy użyciu dławnicy bądź innego uszczelnienia mechanicznego. Tłoczona ciecz jest elementem smarującym dla elementów silnika. Pompy bezdławnicowe najczęściej stosowane są w budynkach mieszkalnych.

Wady i zalety pomp obiegowych

Każda pompa obiegowa centralnego ogrzewania posiada zarówno wady, jak i zalety. Głównymi zaletami pomp bezdławnicowych są m.in.: szybki przepływ wody, łatwość regulacji, prosta obsługa, czy cicha praca. Do głównych wad zaliczyć można natomiast to, że są mniej wydajne od pomp dławnicowych. Pompy dławnicowe z kolei górują nad bezdławnicowymi nie tylko większą wydajnością. Charakteryzują się także wysoką sprawnością, a także zdolne są do transportu również wody chłodzącej. W odróżnieniu od pomp bezdławnicowych, są one jednak trudniejsze w obsłudze, a także wymagają regularnego smarowania.

Jaką pompę wybrać?

Dokonując wyboru odpowiedniej pompy obiegowej co należy mieć na uwadze kilka głównych parametrów takich pomp. Są to natężenie przepompowywanej wody oraz wysokość podnoszenia. Na podstawie tych parametrów określana jest wydajność pompy obiegowej, mierzona w m3/h. Równie ważne jest ponadto ciśnienie robocze pompy, aby dopasować je do dopuszczalnego ciśnienia w pionie. Warto zwrócić uwagę również na hałas wytwarzany przez pompę obiegową co oraz zakres temperatur, w jakich powinna ona pracować. Pompa obiegowa powinna być dobrana odpowiednio do naszych potrzeb. Za duża pompa może spowodować bowiem zbyt wysokie koszty zużycia energii oraz duży hałas. Z kolei jeśli wybierzemy za małą pompę, przepływ wody może okazać się niewystarczający, co negatywnie wpłynie na bezawaryjność i z pewnością ograniczy komfort eksploatacji w zimie.

Wybierając odpowiednią pompę obiegową co warto dobrze przemyśleć zakup pod kątem wymagań hydraulicznych naszej instalacji. Warte uwagi są pompy, które w sposób automatyczny dopasowują parametry pracy do wszystkich zmian w instalacji. Przykładem może być pompa obiegowa wilo, która charakteryzuje się dużą żywotnością, zapewniając przy tym jak najniższe zużycie energii. Na uwagę zasługuje także pompa obiegowa grundfos, którą cechuje duża trwałość oraz wysoka wydajność, przy jednocześnie niewielkim nakładzie konserwacyjnym.

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.