Panele fotowoltaiczne zamontowane przy domu

Instalacje fotowoltaiczne pozwalają uzyskać prąd z energii słonecznej. Jest to ekologiczne i ekonomicznie opłacalne rozwiązanie, umożliwiające pozyskiwanie energii elektrycznej. Instalacja fotowoltaiczna musi być jednak odpowiednio dostosowana, by nie generowała zbyt małej lub zbyt dużej ilości energii.

Kiedy przydatna jest instalacja fotowoltaiczna?

Duża ilość urządzeń potrzebujących zasilania elektrycznego, generuje niemałe wydatki związane z ich utrzymaniem. W związku z tym posiadacze domów lub budynków użyteczności publicznej, niekiedy inwestują w instalacje fotowoltaiczne. Pozwalają one w pewnym stopniu na ograniczenie wydatków, które związane są ze zużyciem energii elektrycznej.

Panele fotowoltaiczne pobierają energię z promieniowania słonecznego, która następnie przetwarzają inwertery fotowoltaiczne, zmieniając prąd ze stałego na zmienny. Następnie energia elektryczna wytworzona przez instalację, może zasilić urządzenia, które znajdują się w budynku.

Instalacja fotowoltaiczna w zależności od swojej efektywności, może dostarczyć więcej lub mniej energii. Dlatego przy projektowaniu jej, ważne aby skorzystać z pomocy doświadczonego projektanta lub firmy, która zajmuje się kompleksową obsługą klienta, w kwestii instalacji fotowoltaicznych. Przed wyborem, warto zasięgnąć opinii innych, np. klientów pozostawiających recenzje na stronie lub w innym miejscu. Taka instalacja to inwestycja na lata, dlatego warto zadbać o to, by była wykonana prawidłowo.

Na jakie elementy instalacji zwrócić uwagę przy zakupie?

Panele fotowoltaiczne – na rynku dostępnych jest wielu producentów paneli. Decydując się na konkretny model, warto sprawdzić jaką moc posiada. Warto sprawdzić również, w jakiej technologii zostały wykonane, np. monokrystaliczne lub polikrystaliczne. Nie bez znaczenia jest również ich trwałość, dlatego warto sprawdzić, na ile lat określona jest ich użyteczność.

Falownik (inwerter) – urządzenie to odpowiada – za jak powiedzieliśmy – zmianę prądu ze stałego, na zmienny. Inwerter odpowiada także za synchronizację instalacji z siecią oraz monitorowanie stanu naszej instalacji. Nowoczesne falowniki jak np. inwerter Solis lub podobne modele innych producentów, sprawiają że instalacja jest wydajna i odpowiednio zabezpieczona.

Jak magazynować energię elektryczną?

Jeżeli nie planujemy podłączać do sieci naszej instalacji fotowoltaicznej, rozwiązaniem są dla nas specjalne akumulatory, które będą dla nas magazynować energię. Instalacje off-grid pozwalają na uzyskanie pewnej niezależności energetycznej, jednak należy pamiętać, że nie oznacza to, że możemy odłączyć się od sieci elektrycznej. Dlatego inną formą magazynowania energii jest oddawanie nadwyżek do sieci i pobieranie jej z powrotem w formie opustu, którego ilość jest określona.

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.