Dlaczego warto zdecydować się na wynajem systemu osuszającego grunty z igłofiltrami?

Posted On By Redakcja
Odsuszanie gruntu dzięki systemowi igłofiltrów

Podejmując się inwestycji budowlanej, często trzeba się liczyć z koniecznością przeprowadzania prac wstępnych, do których między innymi należy odwadnianie gruntu. Może być ono konieczne na różnych głębokościach, zależnych od tego, jak głębokie wykopy będą prowadzone oraz jaka jest struktura gruntu. Z tego względu opracowano kilka metod osuszających, a jedną z nich jest zastosowanie igłofiltrów. Dowiedz się, dlaczego są one szczególnie godne uwagi.

Trzy popularne typy igłofiltrów

Aby mówić o igłofiltrach, najpierw należy pokrótce przedstawić ich budowę i sposób odwadniania, który oferują. W skrócie można je opisać jako elementy, które tworzą rozległy system rurowy. Każda rura zakończona jest systemem filtrującym, który pozwala na oddzielenie cząstek stałych od pobieranej wody.

Igłofiltry możemy podzielić na trzy typy ze względu na materiał ich wykonania. Wyróżniamy igłofiltry wykonane z polietylenu, PCV oraz stali. Pierwsze z nich są najczęściej wybieranym typem w Polsce. Odznaczają się lekkością, elastycznością i prostotą instalacji, a także posiadaniem w końcowej części filtrów siatkowych. Mają zazwyczaj nawet 7 metrów długości i szerokość 32 lub 60 mm. Plastikowe igłofiltry (z PCV) zazwyczaj sięgają 6 metrów i mają szerokość 42 mm. Pozwalają na stosowanie nieco większego przepływu niż igłofiltry polietylenowe. Zakończone są filtrem syntetycznym.

Ostatnim typem są filtry stalowe, które oprócz perforowanego filtru w końcowej części wyposażone są w ostrze. Dzięki niemu mogą być stosowane z łatwością na wielu rodzajach gleb, ponieważ ostre zakończenie ułatwia ich wprowadzanie do gruntu. Mogą też osiągać najwyższą wydajność ze wszystkich opisanych typów.

Schemat działania igłofiltrów

System odwadniający z igłofiltrami odznacza się bardzo prostą budową. Igłofiltry wprowadzane są wewnątrz gruntu najdogodniejszą metodą, na przykład za pomocą wpłukiwania. Łączą się ze sobą za pomocą kolektora, zakończonego pompą ciśnieniową.

Praca pompy polega na wytwarzaniu podciśnienia w całym układzie, które z kolei prowadzi do zasysania wody z gleby. Filtry zamontowane w dolnej części oddzielają elementy stałe od wody, dzięki czemu zabezpieczają układ przed awarią. Woda przechodzi poprzez kolektor i jest kierowana do miejsca odbioru albo do systemu uzdatniania.

Tak skonstruowane igłofiltry pozwalają na odwodnienie gruntu na głębokość około 6 metrów. Jeśli zachodzi konieczność usunięcia wody z niższych partii gleby, stosowane są igłofiltry ustawione schodkowo, które pozwalają na osuszanie kolejnych, głębszych warstw gleby.

Dlaczego warto je wynająć?

Systemy z igłofiltrami są chętnie stosowane ze względu na szybką, łatwą instalację i prosty schemat działania. Oferują bardzo dobre wyniki osuszania gleby, które pozwalają na przeprowadzenie dowolnej inwestycji. Wynajem igłofiltrów dodatkowo umożliwia zmniejszenie kosztów poprzez ich czasowe wykorzystanie, bez konieczności zakupu całej instalacji. Jego dodatkową zaletą jest profesjonalna obsługa, która gwarantuje szybkość i efektywność pracy.

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.