Gotowce inwestycyjne to inaczej mówiąc bezpieczny sposób inwestowania w nieruchomości. Wybierając ten typ inwestycji należy mieć na uwadze, że założony kapitał zwróci się po dłuższym okresie czasu. Inwestowanie kapitału w nieruchomości jest powszechnie wykorzystywaną metodą inwestowania pieniędzy. Jest to również bezpieczna forma nie obarczona ryzykiem. Możliwość bezpiecznego inwestowania pieniędzy, gdy leżą one na koncie bankowym jest świetnym rozwiązaniem.
Czym są gotowce inwestycyjne?
Inwestowanie w nieruchomości jest powszechnie stosowane, natomiast gotowce inwestycyjne dopiero zaczynają rozwijać się w Polsce. Ta metoda inwestycji jest coraz popularniejsza, co definiuje ten fakt? Gotowce inwestycyjne przyciągają inwestorów, którzy są zainteresowani wysokim oraz cyklicznym przychodem pasywnym. Najwięcej gotowców inwestycyjnych znajduje się w dużych, szybko rozwijających się miastach takich jak Warszawa, Kraków czy Trójmiasto. Również za granicą metoda bezpiecznego inwestowania pieniędzy odnosi sukces.
Jak bezpiecznie zarabiać na gotowcach inwestycyjnych?
Pomocną dłonią w rozpoczęciu swojej drogi z gotowcami inwestycyjnymi są firmy, które pomagają inwestorom. Znajdują oraz proponują potencjalne lokale, które inwestor może zakupić. Pomagają oni zarządzać zakupionym lokalem oraz gwarantują inwestorowi cykliczny przychód. Inwestor indywidualnie do swoich potrzeb dobiera rentowość lokalu, określa swój budżet oraz sposoby finansowania go. Inwestor w czasie współpracy z taką firmą ma jako jedyny możliwość decydowania o czasie kupna i sprzedaży inwestycji.
Gotowcami inwestycyjnymi w nieruchomościach można zajmować się również samodzielnie bez wsparcia doradców. Jednak na początku wiele niuansów może sprawiać problem inwestorowi. Kwestię współpracy każdy podejmuje samodzielnie.
Jakie są główne cechy lokalu inwestycyjnego?
Lokal inwestycyjny kupuje się pod najem. Istnieją dwa główne rodzaje najmu, definiowane są na podstawie czynników takich jak: termin najmu oraz forma najmu.
-
Termin najmu
Termin może być długoterminowy lub krótkoterminowy. Najem krótkoterminowy trwa zazwyczaj do kilkunastu dni. Ma on na celu przeważnie podnajem dla turystów lub osób które podróżują służbowo. Najem krótkoterminowy jest bardziej wymagający czasowo niż najem długoterminowy, dzieje się tak przez częstszą potrzebę sprzątania lokalu, wymiany ręczników oraz pościeli lub naprawiania pojawiających się usterek. W sytuacji gdy inwestor zdecyduje się na najem długoterminowy to minimalny czas pobytu najemców wynosi około 6 miesięcy. Często studenci korzystają z najmu długoterminowego. Najem długoterminowy to gwarancja stałego dochodu oraz mniejszych zobowiązań względem lokalu.
-
Forma najmu
Forma wynajmu mieszkania to kolejny aspekt do przemyślenia. Zazwyczaj wynajmuje się mieszkanie jednemu najemcy w całości lub rozdziela pojedyncze pokoje na różnych najemców. Wybór jednego najemcy to klasyczne rozwiązanie np. dla rodziny lub pary. Z możliwości wynajmu pokoju z użytkową kuchnią i łazienką zazwyczaj korzystają studenci.
-
Jakie są oczekiwania najemcy lokalu?
W przypadku wynajmu inwestycyjnego na pokoje, najemcy zależy głównie na prywatności. Najlepiej sprawdzają się pokoje jednoosobowe, ewentualnie dwuosobowe. Drugim ważnym aspektem jest niska cena oraz dobra lokalizacja mieszkania. W przypadku młodych ludzi, którzy często studiują jest to ważny czynnik. Bliskie położenie od uczelni lub dobre połączenia komunikacji miejskiej zwiększają atrakcyjność lokum.
-
Jakie są oczekiwania inwestora?
Głównym oczekiwaniem inwestora jest stabilny zwrot inwestycji. Inaczej mówiąc zarabianie na kupionym lokalu. Jeżeli samodzielnie wynajmuje się zakupiony lokal w terminie długoterminowym to generuje on około 5% zwrotu rocznej stopy procentowej w stosunku do wartości za którą kupiono mieszkanie. Jeśli inwestor nie chce bezpośrednio zajmować się wynajmem swojej inwestycji to może zatrudnić do tego firmę. Zapewni mu ona komfort psychiczny oraz bezpieczeństwo, że nie straci na inwestycji.