Nowoczesny inteligentny dom

Dzisiejsze budynki charakteryzują się nowoczesnymi technologiami. Tego typu rozwiązania gwarantują wysoki standard oraz innowacyjność goszcząca w coraz większej ilości mieszkaniach. Dzisiejsze domy posiadają oprócz atrakcyjnej estetyki także rozwiązania pozwalające na zarządzanie wieloma rzeczami, tak by ułatwić życie domownikom. Warto przyjrzeć się inteligentnym rozwiązaniom i być może wybrać te, które najbardziej będą nam odpowiadały. Co to właściwie jest inteligentny dom?

Czym jest system inteligentnego domu?

Co to jest inteligentny dom? Inteligentny dom to mieszkanie, wyposażone przede wszystkim w główny system, na który składają się sterowniki służące do kontrolowania oraz sterowania różnymi urządzeniami. Te rozwiązania korzystają z łączności przewodowej lub coraz częściej stosowanej już łączności bezprzewodowej. Urządzenia komunikują się ze sterownikiem za pomoc protokołu sieciowego. Główny kontroler obsługuje wiele mniejszych modułów sterowania, a także zajmuje się kontrolowaniem urządzeń codziennego użytku jak na przykład piec, telewizor, oświetlenie, rolety, brama wjazdowa, garażowa, urządzenia audio-wideo, alarm, czujniki i wiele więcej.

W związku z tym dom wyposażony w tego rodzaju system pełni funkcję zarządzania, ze względu na autonomiczne, a także odrębne sterowanie. Dana osoba może także kontrolować urządzenie z poziomu pilota, przełącznika lub smartfona. Ze smartfona możemy korzystać z dowolnego miejsca z dostępem do internetu. Dlatego też budynki z inteligentnymi rozwiązaniami są w dużym stopniu zautomatyzowane. Takiego typu funkcje zwiększają nie tylko bezpieczeństwo, ale także dają nam komfort oraz energooszczędność.

Coraz częściej rozwiązania inteligentnego domu korzystają z Internetu Rzeczy (ang. Internet of Things, IoT). Jest to nowoczesna technologia, która polega na wykorzystaniu internetu do połączenia urządzeń w taki sposób by komunikowały się one między sobą, reagowały na komunikaty wysyłane przez użytkowników, a także wyszukiwały potrzebnych informacji, danych z sieci w celu poprawnego działania.

Energooszczędność oraz bezpieczeństwo jako główne zalety korzystania z inteligentnego domu

Odpowiedzieliśmy już sobie na pytanie Co to jest inteligentny dom? Teraz warto podkreślić główne zalety korzystania z tego typu rozwiązania. Mianowice pierwszym z nich jest energooszczędność, która przekłada się na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej przez mieszkańców domu korzystających z systemu smart Home. Energooszczędność jest wynikiem automatycznego sterowania urządzeniami, z których korzystamy na co dzień w taki sposób, byśmy mogli ich używać tylko wtedy kiedy ich potrzebujemy. To powoduje ograniczenie zużycie prądu.

Kolejną zaletą jest bezpieczeństwo. Inteligentne systemy pozwalają także chronić nasze mieszkanie przed ewentualnym włamaniem, kradzieżą. Za pomocą odpowiednich funkcji możemy zaprogramować sterowniki oraz urządzenia tak by mogły samodzielnie nastawiać alarm, wtedy kiedy przez określony czas nie ma nikogo w mieszkaniu. Możemy do systemu podłączyć także monitoring, czujniki ruchu itp.

Podsumowanie

Co to jest inteligentny dom? Inteligenty dom to system sterowania urządzeniami, w którym możemy czuć się bezpiecznie. Inteligentne domy zapewniają komfort, wygodę. Systemy sterownia urządzeniami w domu są w stanie obsługiwać prawie wszystkie funkcje. Możemy zaprogramować określony sprzęt w taki sposób by zamykał drzwi oraz je otwierały w dowolnym momencie lub na przykład według intensywności oświetlenia. Do kontrolowania systemu oraz poszczególnych sprzętów możemy użyć pilota, smartfona itp.

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.