Montowanie systemu rekuperacyjnego w domu

Zastanawiając się, czy zastosować wentylację w swoim domu, głównie myślimy nad opłacalnością. Czy odzysk ciepła zarobi na prąd, który zużywa rekuperator? Czy zwróci się różnica w cenie instalacji? Rekuperacja to system, który warto zastosować w swoim domu.

Rekuperacja to system, który zmienia komfort mieszkania w domu. Zimą zimne powietrze jest nagrzewane przez ciepłe powietrze wychodzące z domu, dzięki czemu nawiewamy znacznie bardziej komfortową temperaturę. Nawiew ten można szczegółowo ukierunkować, przez co nie będzie dla nas wyczuwalny.

Wentylacja w pomieszczeniach

Kiedyś wentylacja grawitacyjna opierała się na nieszczelnych oknach i gorących grzejnikach, co pozwalało na przepływ powietrza. Dziś okna są już szczelne, a grzejniki mocno nie grzeją, a więc kominy wentylacyjne nie są w stanie usuwać powietrza z pomieszczenia, gdyż nie ma ciągu. Z kolei montaż wentylatorów wywiewnych wiąże się z dużymi kosztami ogrzewania. Takie rozwiązanie jest nawet dwa razy droższe niż system rekuperacyjny. Dlatego na rynku budowlanym systemy rekuperacji zyskują coraz większą popularność. Za kilka lat w Polsce praktycznie każdy nowo wybudowany dom będzie musiał mieć rekuperację, m.in. przez prawo, które wymaga energooszczędnych rozwiązań.

Każdy powinien być świadomy, że wentylacja w budynkach jest niezwykle ważna dla naszego zdrowia, jakości życia i komfortu. Potrzebujemy czystego i świeżego powietrza do oddychania. Ponadto wentylacja pomaga regulować poziom wilgotności. Dobra wentylacja to podstawa zdrowego domu. Tam, gdzie nie ma przepływu powietrza, tworzyć się mogą grzyby, bakterie, co przekłada się na pogorszenie stanu zdrowia. Oddychanie takim powietrzem może doprowadzić do nawracających infekcji czy bólów głowy. Aby temu zapobiec, należy zadbać o wentylację w domu. Jedną z alternatyw dla tradycyjnych rozwiązań jest właśnie rekuperacja.

Rekuperacja – co to jest?

Rekuperacja to wentylacja mechaniczna, nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła. Gwarantuje dostęp do świeżego powietrza zewnętrznego w szczelnym, ciepłym domu. Gwarantuje również jego oczyszczenie z kurzu, cząsteczek smogu, a nawet zapachów, bakterii i wirusów.

Zasady działania rekuperatora

Najważniejszym elementem jest rekuperator, który ma dwa oddzielne kanały: jeden dla powietrza nawiewanego z zewnątrz do pomieszczeń suchych (sypialnia), a drugi dla powietrza z pomieszczeń, gdzie jest sporo wilgoci (łazienka, kuchnia). Oba kanały, mimo że mają oddzielny przepływ powietrza, przechodzą przez wymiennik ciepła, gdzie następuje wyrównanie temperatur obu strumieni. Sterowanie może odbywać się za pomocą aplikacji w telefonie. Właściciel sam może ustalać intensywność wentylacji. Do rekuperatora można zamontować czujnik wilgotności i dwutlenku węgla. Warto zwrócić na to uwagę, bo czujniki same ustalają moc rekuperacji i dostosowują ją do rzeczywistych potrzeb.

Na koszt rekuperacji składa się m.in. rekuperator, rury, skrzynki, nawiewniki i wywiewniki. Oprócz kosztów prądu do rachunku trzeba doliczyć filtry. Każda rekuperacja zatrzyma owady, ale wdmucha do domu zapach z zewnątrz. Źle zainstalowana rekuperacja i kiepski rekuperator może wydawać hałas. Trzeba także mieć na uwadze, że co jakiś czas trzeba czyścić kanały i skrzynki. Część wad można niwelować przez nawilżacze lub wymienniki entalpiczne.

W Polsce rekupertory są na bardzo wysokim poziomie. Polscy producenci stoją na równi z tymi zagranicznymi, a to kilka firm, które warto wziąć pod uwagę, jeżeli planujemy rekuperację w swoim domu: o3ozon; Thessla Green; Wanas; Karino; Bartosz; Pro-Vent; Defro; Aspol. Najlepiej unikać krzyżówek w instalacji rur oraz zalewania betonem. Kanały powinny być antystatyczne lub z powłoką srebra. Uszczelki obwodowe, a nie doczołowe i solidne zapięcie kanałów w gniazdach skrzynek. Rury niech będą jak największe, min. 75 lub 90. Instalacja rekuperatora musi być szczelna, tak samo jak dom, bo przecież chcemy w nim mieszkać wiele lat, więc zadbajmy o swój komfort już na etapie projektowania.

Źródło:

  1. https://vasco.eu/pl/co-jest-rekuperacja
  2. https://jawar.com.pl/rekuperacja/

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.