Tworzenie ceramiki ogniotrawałej

Artykuł partnera.

Wyroby ceramiczne są znane ludzkości już od setek lat. Zazwyczaj kojarzone były z glinianymi wazami i urokliwymi naczyniami, powstałymi na skutek wypalania formowanych mas plastycznych. Rzadko kiedy spogląda się na nie od strony technicznej, mimo iż ich występowanie można znaleźć niemalże w każdym domu. Dachówki ceramiczne, pustaki czy nawet cegły to tylko część asortymentu tworzonego właśnie z glinu.

Kluczową dla przemysłu grupą wyrobów ceramicznych jest ta cechująca się ogniotrwałością. Szacuje się, że niektóre wyroby z gliny są w stanie wytrzymać niewyobrażalne zakresy temperatur, a przy tym posiadać niską skurczliwość i w żaden sposób się nie odkształcać. O ognioodpornych wyrobach ceramicznych wiele wie krakowska firma ZAMAC, specjalizująca się w tego typu zagadnieniach i na co dzień wykonująca ogniotrwały asortyment.

Co potrafi ceramika ogniotrwała?

Wiele osób uważa, że wszystkie wyroby ceramiczne są tworzone z tego samego materiału, bez uwzględniania jakichkolwiek dodatkowych procesów w trakcie. Aby to sprawdzić, najlepiej jest wziąć standardowe naczynie gliniane oraz przykładowy kształtnik z ceramiki ogniotrwałej. Obie te rzeczy próbujemy podpalić bądź wrzucić do ogniska. Oczywiście, nie zachęcamy nikogo do robienia takich testów, jednak chcemy w pewien sposób zobrazować sytuację. Chodzi o to, że naczynie ceramiczne od razu zaczęłoby się topić, gdyż temperatura w jakiej się znajduje, znacznie przekroczyłaby dopuszczalną. Jak możemy się domyślać, z drugiej strony wystąpiłby brak jakiejkolwiek reakcji.

Ceramika ogniotrwała

Spowodowane jest to przede wszystkim zawartością tlenku glinu w materiale. Jego wydobycie jest trudne i wymaga szeregu procesów, co też przekłada się na cenę wyrobu. Technicznie możliwe jest stworzenie materiału ceramicznego, mogącego wytrzymać temperatury rzędu 20 000 oC. Przez wzgląd na niską opłacalność, zazwyczaj wybiera się rozwiązania do 2000 oC. Taka temperatura to również sporo i w pełni wystarczy do wszystkich, wykonywanych w przemyśle odlewniczym czynności.

Jakie wyróżniamy wyroby z ceramiki ogniotrwałej?

Wiemy już, jak dużą temperaturę materiał ten jest w stanie wytrzymać. Warto dowiedzieć się jeszcze, w jakich formach najczęściej możemy go spotkać. Firma ZAMAC oferuje możliwość wykonania wyrobów ceramicznych, zgodnych z wytycznymi klienta. Najczęściej wybór pada na dowolnie formowane kadzie i wanny odlewnicze, stosowane przede wszystkich w hutnictwie. Równie często wykonuje się nasadki izolacyjne, mające na celu stworzenie warstwy termoizolacyjnej na konkretnej przestrzeni. Wyobraźmy sobie chociażby zbiornik czy rynnę spustową. W takich miejscach straty ciepła są nieuniknione, jednak można maksymalnie im zapobiegać poprzez właśnie izolację.

Do zabezpieczania, izolowania i naprawy kadzi odlewniczych bądź urządzeń grzewczych używa się również kitów ogniotrwałych. To asortyment bardzo przyczepny, odporny na ogień i szybko zastygający. Posiada właściwości, dzięki którym mimo nagłych zmian temperatur, nie dochodzi do kurczenia się i powstawania szczelin.

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.