Pomimo tego, że w Polsce najczęściej wybierana jest murowana technologia budowy domów, to coraz więcej osób decyduje się na inwestycję w dom szkieletowy. Cały czas rośnie liczba zwolenników takich budynków, przede wszystkim dzięki kilku zaletom, które wynikają ze specyfiki takiego budownictwa.
Całoroczny dom z drewna wiąże się nie tylko z wysoką estetyką, czy stosunkowo niskimi kosztami inwestycji, a cały proces budowy przebiega szybko i sprawnie. Oto czym charakteryzuje się dom szkieletowy, jakie ma zalety i jak wygląda jego budowa krok po kroku.
Drewniany dom szkieletowy – najważniejsze informacje
Dom szkieletowy charakteryzuje się konstrukcją opartą na dużej liczbie drewnianych belek oraz desek o różnych wymiarach. Wsparte są one legarami i łączone gwoździami. To składa się na drewniany szkielet domu. Szkielet przy użyciu kotew przytwierdzony jest do fundamentu. Ściana nośna składa się z pionowych słupów konstrukcyjnych, które rozstawione są co 30, 40 lub 60 cm. Od dołu zakotwione są w fundamencie, natomiast od góry przytwierdzone do konstrukcji stropu. Ściany działowe są około dwa razy cieńsze od ścian konstrukcyjnych.
Szkieletowy dom drewniany – zalety
Dom drewniany szkieletowy ma liczne zalety:
- szybka budowa, które (poza fundamentami) może odbywać się niezależnie od pory roku;
- inwestycja jest stosunkowo tania;
- elewacja i wnętrze mogą być wykończone w dowolny sposób;
- nie ma ryzyka wystąpienia grzyba lub pleśni;
- bardzo dobra izolacyjność cieplna;
- rozwiązanie ekologiczne;
- przyjemny zapach drewna we wnętrzu;
- można zastosować dowolny typ ogrzewania.
Całoroczny dom z drewna – jak przebiega jego budowa?
Pierwszy etap budowy domu szkieletowego to przeprowadzenie prac ziemnych i wykonanie fundamentów. Szkieletowy dom drewniany stawia się na tradycyjnych fundamentach lub na płycie betonowej.
Gdy fundamenty są już gotowe, stawia się szkielet domu. W pierwszej kolejności stawia się ściany zewnętrzne, które montuje się na specjalnie do tego celu przygotowanej podwalinie. To sprawia, że elementy drewniane nie będą się stykać z powierzchnią fundamentów. W ścianach zewnętrznych pozostawia się otwory na drzwi i okna, W otworach drzwiowych montuje się nadproża. Następny etap to wykonanie ścian działowych oraz stropu.
W dalszej kolejności wykonuje się poszycie ścian i przeprowadza montaż poszycia dachu. Na tym etapie osiąga się już stan surowy otwarty. Oznacza to, że zakończono prace związane z konstrukcją budynku w technologii szkieletowej. Teraz czas na zamontowanie pokrycia dachu, stolarki okiennej oraz drzwiowej, wykonuje się elewację, zakłada system rynnowy i montuje parapety zewnętrzne. W ten sposób osiąga się stan surowy zamknięty.
Następny etap to montaż instalacji: centralne ogrzewanie, elektryka, wod-kan, TV, czy instalacja alarmowa. Poszczególne elementy instalacji przebiegają wewnątrz ścian i zabezpiecza się je otuliną. Gdy montaż instalacji jest już zakończony, wykończa się ściany warstwami izolacyjnymi i płytami g-k. Ostatnim etap to wszelkie prace wykończeniowe.
Do wykończonego domu szkieletowego można się już śmiało wprowadzać. Budową domów szkieletowych zajmuje się Drewdom.com.