Wśród rozmaitych typów szkła technicznego znajduje się szkło kuloodporne, które przeznaczone jest przede wszystkim do zastosowań zapewniających wysoki poziom bezpieczeństwa. Rozbudowana klasyfikacja wyróżnia różne typy szyb kuloodpornych, różniących się parametrami ochrony – czyli stopniem odporności na uderzenia, także pocisków.
Wprowadzenie do świata szyb kuloodpornych – czym się charakteryzują?
Szkło kuloodporne, stosowane w konstrukcjach szyb kuloodpornych, stało się obowiązkowym wręcz komponentem dla różnego rodzaju zabudowy – czy to budynków, pojazdów lub obiektów wewnątrz budynków (stanowiska kasowe) na całym świecie.
Skuteczność szyb kuloodpornych wynika ze specyficznej budowy. Szkło kuloodporne, w uproszczeniu, składa się z wielu warstw szkła hartowanego, między którymi umieszczone są warstwy specjalnej folii polimerowej. Ta unikalna konstrukcja pozwala na rozproszenie energii kinetycznej pocisku, który zamiast przeciąć szybę, jest zatrzymywany, a energia zderzenia rozchodzi się na dużo większą powierzchnię. W ten sposób nawet jeśli pierwsza warstwa szkła zostanie przebita, kolejne pozostają nienaruszone, chroniąc wnętrze budynku czy pojazdu. Jeśli natomiast, na skutek, chociażby intensywnego ostrzału dojdzie jednak do przekroczenia granicy szkła, rozpada się ono w taki sposób, by nie tworzyć ostrych, niebezpiecznych odłamków.
Ale jak właściwie klasyfikowane są szyby kuloodporne? Jakie jest podstawowe znaczenie poszczególnych poziomów wyrażanych w ramach tych klasyfikacji i co one oznaczają dla przyszłego użytkownika?
Jak wygląda klasyfikacja szyb kuloodpornych?
Szyby kuloodporne są klasyfikowane zgodnie z ich zdolnością do zatrzymywania pocisków o różnym kalibrze. Różne standardy na całym świecie, takie jak normy niemieckie czy też normy amerykańskie określają różne klasy tych szyb. Najczęściej jednak spotyka się klasyfikację europejską PN-EN 1063:2002, która w swoim rozróżnieniu uwzględnia siedem głównych klas: BR1, BR2, BR3, BR4, BR5, BR6 i BR7. Każda z tych klas odpowiada odpowiednio innemu kalibrowi pocisku i siłom nałożonym na szybę.
Tym samym można, przykładowo, wymienić poszczególne rodzaje broni palnej, które odpowiadają kolejnym klasom przyznawanym szybom kuloodpornym:
- BR1 – karabinek sportowy,
- BR2 – pistolety beretta, TT,
- BR3 – rewolwer, colt,
- BR4 – rewolwer,
- BR5 – karabin maszynowy M16,
- BR6 – karabin AK 47,
- BR7 – karabin snajperski.
Wykorzystanie szyb kuloodpornych
Szyby kuloodporne są powszechnie używane we wszystkich obszarach, gdzie konieczne jest zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa. Znajdują zastosowanie zarówno w sektorze wojskowym, jak i cywilnym. Używane są w produkcji opancerzonych pojazdów jak te używane przez wojsko czy policję, ale również instytucje finansowe takie, jak banki.
Szyby kuloodporne są ponadto niezastąpionym elementem budowy obiektów użyteczności publicznej jak ambasady, banki. Można spotkać się z nimi również w kantorach walutowych, salonach jubilerskich i innych miejscach, gdzie wymogi bezpieczeństwa stanowią istotny element prowadzenia działalności.
Tego rodzaju szyby stanowią także doskonałe zabezpieczenie przed groźnymi czynnikami pogodowymi – z tych względów są wykorzystywane w zabudowie obiektów, które mogą być wystawione na ekstremalne warunki, a wymagają szczególnej ochrony – na przykład laboratoriów i budynków badawczych.
Podsumowując, podział szyb kuloodpornych na klasy jest kluczowy dla zrozumienia ich działania i możliwości. Każda klasa szyby kuloodpornej ma określone specyfikacje dotyczące typu i kalibru pocisku, który potrafi zatrzymać. Są one nieodłącznym elementem dzisiejszej technologii, służącym do ochrony nie tylko obiektów na pierwszej linii, ale także zwykłych obywateli.