Tynk dekoracyjny na zewnątrz pozwala stworzyć niezwykłą elewację, o niebanalnej i unikatowej fakturze. Nadaje i podkreśla wyjątkowość budynku, jednocześnie zabezpieczając ściany przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych takich jak deszcz czy śnieg. Jest to jednak decyzja na lata, dlatego do prac remontowych należy się starannie przygotować. Jakie rozwiązania są obecnie najmodniejsze?
Tynki strukturalne
Tynki strukturalne to najczęstsze elewacje polskich domów. Można je rozpoznać po charakterystycznej chropowatej strukturze. Różnić się mogą między sobą gęstością i ziarnistością i to właśnie od tego zależy, jaki efekt końcowy otrzymamy. Jeśli wykorzystamy tynk cienkowarstwowy, zawierający małe grudki kruszywa, nakładając go kolistymi ruchami, uzyskamy trójwymiarowy efekt przypominający runo baranka. Również często stosuje się tynk strukturalny do stworzenia efektu kornika czyli rowków, przypominających drążone przez szkodniki korytarze w drewnie. Kształt ich zależy od zastosowanego sposobu zacierania, najczęściej z góry na dół.
Tynk imitujący drewno lub kamień
Drewno czy kamień wciąż są modnym elementem elewacji budynku. Ułożenie ich jednak a także późniejsza konserwacja są niezwykle czasochłonne i kosztowne. Doskonałym rozwiązaniem okazuje się być tynk dekoracyjny na zewnątrz, który stworzy równie oryginalne wykończenie. Możemy uzyskać efekt naturalnego kamienia lub drewna, bez obciążania elewacji ciężkimi elementami, a przyglądając się z daleka, trudno będzie to odróżnić od materiału naturalnego. Ponadto niektóre masy posiadają dodatek miki, co sprawia, że na powierzchni powstają efekty refleksów świetlnych. W zależności od sposobu nakładania, można uzyskać powierzchnię gładką lub chropowatą.
Tynk mozaikowy
Tynk mozaikowy, inaczej nazywany kamyczkowym, również gwarantuje wyjątkowe i niepowtarzalne efekty wizualne. Ze względu na swój bardzo ozdobny charakter, zazwyczaj jest nakładany na budynki od stron o większym natężeniu ruchu. Powstaje on na bazie żywicy epoksydowej oraz drobinek kruszywa kwarcowego. Dostępny jest w szerokiej gamie kolorystycznej, co daje naprawdę ciekawe końcowe efekty wizualne. Często wybierany jest na miejsca narażone na uszkodzenia i zabrudzenia. Nie kruszy się ani pęka i bardzo łatwo go umyć, a nawet szorować.
Wybór właściwego tynku ozdobnego na elewację jest niesamowicie ważny, gdyż podjęte decyzje będą miały wpływ na przyszłość. Nie warto więc w tym momencie próbować oszczędzać – najważniejsza jest trwałość tynku i spełniający nasze oczekiwania efekt dekoracyjny.