Artykuł partnera.
Dach to skomplikowany element domu i stwarza komplikacje na różnych etapach. Jeśli marzy nam się płaski dach, może się okazać, że zapisy w warunkach zagospodarowania przestrzennego na tego typu zadaszenie nie pozwolą (oprócz minimalnego kąta nachylenia może nawet być narzucony kolor!). Trzeba dach przeprojektować na stropodach, zmienić projekt domu lub poszukać innej działki. Dach spadzisty z kolei musi być zbudowany przez doświadczoną ekipę – po to, by nie przeciekał, nie zerwał się podczas pierwszej lepszej wichury lub nie spadł na głowę. Dach też, jako element konstrukcyjny domu, odpowiedzialny za największą ilość uciekającego ciepła, musi być odpowiednio ocieplony.
Zatrzymać ciepło uciekające przez dach
W dawnych czasach ciepła było za mało – domowe paleniska i piece dostarczało go niewiele i na krótki okres czasu, nie pozwalała też pozbyć się wszechobecnej wilgoci. Kładziono więc dachy z materiałów o dobrej izolacji termiczne – z trzciny, słomy, uszczelniano szpary mchem. Rozwój cywilizacji i postęp techniczny doprowadził do postępu i w budownictwie – dachy zaczęto ocieplać korkiem, włóknem wulkanizowanym i wełną szklaną. W wieku ubiegłym najczęściej stosowanymi materiałami izolacyjnymi były m.in. wełna drzewna, materiały na bazie pumeksu, pojawiły się pianki syntetyczne. Przez długi okres czasu rekordy popularności bił styropian – materiał lekki, łatwo dający się obrobić, nie pylący i neutralny dla człowieka. Potem na podium wskoczyła wełna mineralna – materiał cięższy, ale lepiej wygłuszający. W ostatnich latach w Polsce do walki o prymat pierwszeństwa najlepszych materiałów izolacyjnych włączyła się pianka PUR. Materiał o wielu fantastycznych parametrach (szybki czas aplikacji, szczelna warstwa izolacyjna, lekki, niepalny, neutralny dla człowieka i środowiska) byłby tę walkę wygrał, gdyby nie cena. Do ociepleń stosuje się i inne materiały – mniej znane i mniej popularne jak wełna owcza, trawa morska, włókno kokosowe czy celuloza pochodząca z recyclingu, ale również skuteczne.
Metody ocieplenia dachu Łódź wciąż są poszukiwane – wydarzenia z ostatnich lat, zatrzęsły rynkiem energetycznym i sprawiły, że kraje korzystające z paliw kopalnianych muszą za energię cieplną i elektryczną słono płacić. Zatrzymanie ciepła i obniżenie rachunków skłaniają i ludzi do poszukiwania skutecznych metod ogrzania pomieszczeń i zatrzymania ciepła na dłużej, i specjalistów budownictwa do poszukiwania nowych, skutecznych, ekologicznych (to bardzo ważny warunek!) i niedrogich metod i materiałów izolacyjnych.