Mężczyźni remontują garaż

Kiedy nasza tradycyjna, skrzydłowa brama garażowa wymaga wymiany na nową, warto poświęcić nieco czasu, zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego modelu. Co wziąć pod uwagę? Czy pozostać przy dotychczasowym rozwiązaniu? A może lepiej niż skrzydłowa sprawdzi się brama garażowa uchylna? W poniższym tekście znajdziesz wiele wskazówek związanych z wyborem odpowiedniej dla ciebie bramy.

Brama skrzydłowa kontra uchylna

Jeśli korzystałeś dotąd z tradycyjnej bramy skrzydłowej otwieranej i zamykanej ręcznie, z pewnością interesuje cię możliwość jej wymiany na bramę elektryczną. Jeśli możliwość zdalnego sterowania bramą jest dla ciebie kluczowa, koniecznie weź pod uwagę nową bramę uchylną.

Doprowadzenie zasilania do bramy uchylnej wymaga zwykle wykonania mniejszego zakresu prac przez elektryka i jest najczęściej łatwiejsze, zwłaszcza w budynkach istniejących. Uchylne bramy sterowane elektrycznie są najczęściej również tańsze niż ich napędzane prądem odpowiedniczki, co również może stanowić ważny argument przemawiający za zastosowaniem bramy uchylnej zamiast skrzydłowej.

Materiał wykonania – nie tylko stal czy aluminium

Do najczęściej spotykanych na rynku bram uchylnych należą te wykonane z blachy stalowej. Mimo że stal podatna jest na korozję, współcześnie stosowane zabezpieczenia w postaci ocynku, odpowiednio skomponowanych chemicznie farb czy powłok zapewniają jej wysoką trwałość.

Oczywiście bramy oferowane przez znanych producentów gwarantują również odpowiednią wentylację pomieszczeń – nie musisz się martwić o kondycję twojego garażu po wymianie starej bramy na nową.

A co, kiedy stal koliduje z designem naszego domu? Zastosowanie uchylnej bramy z blachy w rustykalnym budynku z tradycyjnymi okiennicami z pewnością nie wchodzi w grę. Czy wówczas jedynym naszym wyborem muszą być bramy skrzydłowe? Nic podobnego. Niektórzy producenci mają w swojej ofercie również drewniane bramy uchylne. Można pozostawić je w odcieniu naturalnym lub dopasować kolorystycznie do pozostałych drewnianych elementów domu.

Czym pokryta jest stalowa brama uchylna?

Brama garażowa uchylna wykonana ze stali najczęściej ma warstwę ocynku, a na niej grunt w kolorze białym w standardzie. Niektórzy producenci w podstawowej cenie oferują jeszcze kilka innych popularnych odcieni (najczęściej z gamy brązów czy szarości), jednocześnie umożliwiając za dopłatą zamówienie bramy w niemal dowolnej barwie.

Dość często stalowe bramy pokrywa się również foliową okleiną imitującą drewno, odporną na działanie promieniowania UV.

Brama garażowa z przeszkleniem i do wypełnienia przez użytkownika

Kolejną kwestią przy wyborze bramy uchylnej jest możliwość wyposażenia jej w przeszklenia. Jest to szczególnie istotne, jeśli garaż nie ma okien. Wówczas odpowiednio dobrane przeszklenia pozwalają na oświetlenie go podczas dnia naturalnym światłem. Przeszklenia stosuje się zarówno w bramach stalowych, jak i drewnianych.

Inną ciekawą opcją jest możliwość wypełnienia bramy uchylnej zgodnie z własnymi preferencjami. Choć wybór wzorów i kolorystyki bram uchylnych na rynku jest naprawdę szeroki, obecnie coraz częściej klienci stosują na swojej elewacji panele ścienne. Wówczas doskonałym rozwiązaniem może być zamówienie konstrukcji bramy i wypełnienie jej identycznymi panelami jak te ułożone na ścianie. Brama garażowa „znika”, nie odznaczając się od fasady, tworząc ciekawą wizualnie aranżację.

Brama garażowa uchylna z napędem lub bez

Elektrycznie otwierana brama sterowana za pomocą pilota to oczywiście komfort i wygoda. Część dostępnych na rynku bram uchylnych współpracuje z napędami i zapewnia użytkownikom możliwość zdalnej komunikacji z bramą, również za pośrednictwem aplikacji na smartfona.

Niekiedy jednak w garażach remontowanych, zwłaszcza wolnostojących nie ma dostępu do energii elektrycznej albo doprowadzenie przewodów do napędu wiązałoby się z koniecznością przeprowadzenia prac, na które właściciel nie chce się zdecydować z różnych powodów. Wówczas można zainstalować bramę uchylną otwieraną i zamykaną ręcznie.

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.