Lawenda w domu

Lawenda kojarzy się przede wszystkim z intensywnym zapachem oraz pięknymi fioletowymi kwiatami, które rozpościerają się na polach we francuskiej Prowansji. Bardzo mało osób jednak zdaje sobie sprawę z tego, że lawendę można  z powodzeniem hodować w domu, gdzie w doniczce rosnąć będzie ona przez cały rok. Podpowiadamy jak to zrobić, aby domowa hodowla odniosła sukces.

Lawenda – właściwości rośliny

Lawenda jest rośliną szeroko wykorzystywaną zarówno w ziołolecznictwie, jak i w przemyśle kosmetycznym. Kwiaty lawendy posiadają bardzo dużo składników odżywczych, które wpływają pozytywnie na kondycję naszego organizmu. Znajdziemy w niej między innymi:

  • Garbniki,
  • Kumaryny,
  • Fitosterole,
  • sole mineralne,
  • kwasy organiczne,
  • olejki eteryczne.

To ten ostatni element jest najbardziej wartościowym składnikiem pozyskiwanym z lawendy. Jego budowa jest bardzo złożona, dlatego posiada on bardzo dużo zastosowań. Olejek eteryczny z lawendy wpływa pozytywnie na układ nerwowy, łagodzi skutki stresu, pomaga w przypadkach chronicznego zmęczenia oraz pobudza aktywność umysłową.

Ponadto lawenda wspomaga pracę układu pokarmowego, pomaga w leczeniu infekcji i działa łagodząco na problemy skórne. Olejki eteryczne z lawendy szeroko wykorzystywane są także w kosmetyce. Warto sięgnąć, chociażby po naturalny hydrolat z lawendy, który działa bakteriobójczo. Nic więc dziwnego, że wiele osób pragnie mieć tę niezwykłą roślinę na co dzień w swoim domu.

Lawenda – jak uprawiać ją w doniczce?

Od kilku lat systematycznie rośnie popularność lawendy w naszym kraju. Chociaż roślina w naszym klimacie może mieć naprawdę ciężko, odpowiednie obchodzenie się z nią sprawia, że niemal każdy może cieszyć się pięknym zapachem lawendy w swoim domu. Roślina musi być zasadzona w odpowiedniej doniczce, a jej specyficzne potrzeby powinny zostać spełnione. 

Lawenda jest rośliną, która pochodzi z rejonów Morza Śródziemnego, dlatego nie powinien nikogo dziwić fakt, że świetnie czuje się w ciepłym otoczeniu. Jeżeli zapewnimy jej takie miejsce oraz odpowiednie nawodnienie, będziemy mogli cieszyć się jej obecnością przez cały rok.

Lawenda – jakie są jej potrzeby?

Lawenda jest rośliną, która potrzebuje wiele miejsca, dlatego powinniśmy wybrać dla niej stosunkowo dużą i szeroką doniczkę, taką która zapewni korzeniom mnóstwo swobody.

Bardzo istotna jest także kwestia podłoża. Lawenda najlepiej czuje się w żyznej ziemi, przepuszczalnej i wapiennej. Powinniśmy podlewać ją regularnie, jednak z zaznaczeniem, aby nie dopuszczać do przewodnienia. Zanim zdecydujemy się podlać roślinę, najpierw upewnijmy się, czy ziemia w doniczce zdążyła już całkiem wyschnąć. Jest to bardzo ważne, ponieważ na nadmiar wody lawenda reaguje dokładnie tak samo jak na jej brak – usycha. 

Niezwykle istotna jest także kwestia odpowiedniego ustawienia.

Pielegnacja lawendy w domu
Źródło: Pexels.com

Lawenda to roślina, która bardzo lubi ciepło i duże ilości słońca. Dlatego donicę z nią warto w miesiącach letnich wystawić na taras lub nasłoneczniony balkon. Istotna jest także obecność delikatnego wiatru. Eksperci polecają więc ustawianie donic z lawendą w takim miejscu, w domu, w którym będzie ona miała szansę zaznać lekkiego przeciągu – na przykład przy otwartym oknie. 

Lawenda – jak dbać o nią  w miesiącach zimowych? 

Wiele osób z pewnością zastanawia się jak zimować lawendę, aby mogła ona w dobrych warunkach rosnąć u nas przez cały rok. Bardzo istotne jest to, aby przed nadejściem chłodnej pory roku zaniechać przycinania rośliny. Z zabiegiem tym powinniśmy zaczekać do wiosny. W ten sposób zapobiegniemy zbyt wczesnemu wypuszczeniu przez lawendę nowych pędów, a tym samym nadmiernego rozkrzewienia się. Jeżeli zależy nam na tym, aby roślina bezpieczenie przezimowała w mieszkaniu, powinniśmy zdecydować się na odpowiedni jej gatunek. Świetnie w tym kontekście sprawdzi się lawenda wąskolista. 

Artykuł napisała:
Magdalena Polena
 – copywriterka,
dziennikarka, freelancerka.
Na co dzień kolekcjonuje niepotrzebne fakty

Źródła:

 

 

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.