Lawenda kojarzy się przede wszystkim z intensywnym zapachem oraz pięknymi fioletowymi kwiatami, które rozpościerają się na polach we francuskiej Prowansji. Bardzo mało osób jednak zdaje sobie sprawę z tego, że lawendę można z powodzeniem hodować w domu, gdzie w doniczce rosnąć będzie ona przez cały rok. Podpowiadamy jak to zrobić, aby domowa hodowla odniosła sukces.
Lawenda – właściwości rośliny
Lawenda jest rośliną szeroko wykorzystywaną zarówno w ziołolecznictwie, jak i w przemyśle kosmetycznym. Kwiaty lawendy posiadają bardzo dużo składników odżywczych, które wpływają pozytywnie na kondycję naszego organizmu. Znajdziemy w niej między innymi:
- Garbniki,
- Kumaryny,
- Fitosterole,
- sole mineralne,
- kwasy organiczne,
- olejki eteryczne.
To ten ostatni element jest najbardziej wartościowym składnikiem pozyskiwanym z lawendy. Jego budowa jest bardzo złożona, dlatego posiada on bardzo dużo zastosowań. Olejek eteryczny z lawendy wpływa pozytywnie na układ nerwowy, łagodzi skutki stresu, pomaga w przypadkach chronicznego zmęczenia oraz pobudza aktywność umysłową.
Ponadto lawenda wspomaga pracę układu pokarmowego, pomaga w leczeniu infekcji i działa łagodząco na problemy skórne. Olejki eteryczne z lawendy szeroko wykorzystywane są także w kosmetyce. Warto sięgnąć, chociażby po naturalny hydrolat z lawendy, który działa bakteriobójczo. Nic więc dziwnego, że wiele osób pragnie mieć tę niezwykłą roślinę na co dzień w swoim domu.
Lawenda – jak uprawiać ją w doniczce?
Od kilku lat systematycznie rośnie popularność lawendy w naszym kraju. Chociaż roślina w naszym klimacie może mieć naprawdę ciężko, odpowiednie obchodzenie się z nią sprawia, że niemal każdy może cieszyć się pięknym zapachem lawendy w swoim domu. Roślina musi być zasadzona w odpowiedniej doniczce, a jej specyficzne potrzeby powinny zostać spełnione.
Lawenda jest rośliną, która pochodzi z rejonów Morza Śródziemnego, dlatego nie powinien nikogo dziwić fakt, że świetnie czuje się w ciepłym otoczeniu. Jeżeli zapewnimy jej takie miejsce oraz odpowiednie nawodnienie, będziemy mogli cieszyć się jej obecnością przez cały rok.
Lawenda – jakie są jej potrzeby?
Lawenda jest rośliną, która potrzebuje wiele miejsca, dlatego powinniśmy wybrać dla niej stosunkowo dużą i szeroką doniczkę, taką która zapewni korzeniom mnóstwo swobody.
Bardzo istotna jest także kwestia podłoża. Lawenda najlepiej czuje się w żyznej ziemi, przepuszczalnej i wapiennej. Powinniśmy podlewać ją regularnie, jednak z zaznaczeniem, aby nie dopuszczać do przewodnienia. Zanim zdecydujemy się podlać roślinę, najpierw upewnijmy się, czy ziemia w doniczce zdążyła już całkiem wyschnąć. Jest to bardzo ważne, ponieważ na nadmiar wody lawenda reaguje dokładnie tak samo jak na jej brak – usycha.
Niezwykle istotna jest także kwestia odpowiedniego ustawienia.
Lawenda to roślina, która bardzo lubi ciepło i duże ilości słońca. Dlatego donicę z nią warto w miesiącach letnich wystawić na taras lub nasłoneczniony balkon. Istotna jest także obecność delikatnego wiatru. Eksperci polecają więc ustawianie donic z lawendą w takim miejscu, w domu, w którym będzie ona miała szansę zaznać lekkiego przeciągu – na przykład przy otwartym oknie.
Lawenda – jak dbać o nią w miesiącach zimowych?
Wiele osób z pewnością zastanawia się jak zimować lawendę, aby mogła ona w dobrych warunkach rosnąć u nas przez cały rok. Bardzo istotne jest to, aby przed nadejściem chłodnej pory roku zaniechać przycinania rośliny. Z zabiegiem tym powinniśmy zaczekać do wiosny. W ten sposób zapobiegniemy zbyt wczesnemu wypuszczeniu przez lawendę nowych pędów, a tym samym nadmiernego rozkrzewienia się. Jeżeli zależy nam na tym, aby roślina bezpieczenie przezimowała w mieszkaniu, powinniśmy zdecydować się na odpowiedni jej gatunek. Świetnie w tym kontekście sprawdzi się lawenda wąskolista.
Artykuł napisała:
Magdalena Polena – copywriterka,
dziennikarka, freelancerka.
Na co dzień kolekcjonuje niepotrzebne fakty
Źródła:
- http://www.domynaczasie.pl/jak-pielegnowac-lawende,
- David J. Mabberley: Mabberley’s Plant-Book. Cambridge University Press, 2017