Systemy klimatyzacyjne są powszechnie kojarzone z domami jednorodzinnymi, jednak podobną instalację można zamontować również w klasycznym bloku z wielkiej płyty. Niestety, aby było to możliwe, konieczne jest wcześniejsze uzyskanie odpowiedniego pozwolenia od zarządcy lub administratora budynku. Podpowiadamy, jakie należy spełnić wymagania, aby móc cieszyć się przyjemnym chłodem w czasie letnich upałów w swoim mieszkaniu.
Klimatyzacja montowana na elewacji budynku
Decydując się na montaż klimatyzacji, będziemy musieli wybrać miejsce, w którym znajdzie się jednostka zewnętrzna. Dość popularnym rozwiązaniem jest mocowanie klimatyzatora na elewacji budynku, jednak w tym przypadku konieczne będzie uzyskanie stosownych zezwoleń, ponieważ ten element architektoniczny jest w świetle polskiego prawa uznawany za tzw. nieruchomość wspólną. W praktyce oznacza to, że elewacja nie należy bezpośrednio do żadnego z lokatorów, a zgodę na montaż klimatyzacji może wydać jedynie wspólnota mieszkaniowa.
Jak otrzymać zezwolenie? Powinniśmy zacząć od dokładnego przygotowania projektu, w którym znajdą się informacje na temat całej instalacji klimatyzacyjnej, czyli jej dokładnych wymiarów, poziomu emisji hałasu czy też miejsca mocowania jednostki zewnętrznej. Dokumentację przekazujemy następnie zarządcy, który samodzielnie lub ze wsparciem ekspertów (np. architektów) przeanalizuje wniosek oraz oceni jego prawidłowość. Opiekun budynku sprawdza m.in. czy planowana instalacja nie wpłynie negatywnie na wygląd obiektu czy też stan elewacji. Dość często spotykaną praktyką jest też konieczność zebrania pisemnej zgody od sąsiadów na montaż klimatyzacji.
Spółdzielnia odmówiła? Nie wszystko stracone
Zarządca lub administrator budynku może oczywiście nie przychylić się do naszego wniosku i go odrzucić. Kiedy najczęściej spotykamy się z odmową? Przede wszystkim w przypadku obiektów o wartości historycznej, czyli w zabytkowych kamienicach, gdzie montaż klimatyzacji mógłby w znacznym stopniu obniżyć walory estetyczne obiektu (na co nie zgadza się oczywiście konserwator zabytków). Negatywna decyzja jest też wydawana wówczas, gdy blok był niedawno poddawany pracom remontowym – np. termomodernizacji czy też odnowie ścian elewacyjnych. Montaż jednostki zewnętrznej jest dość inwazyjnym procesem, który może doprowadzić do zniszczenia elewacji.
Niekorzystna opinia wydana przez zarządcę to jednak nie koniec świata – w przypadku odmowy przysługuje nam bowiem prawo do odwołania się, najczęściej w terminie do 2 tygodni od daty otrzymania decyzji. Zarówno termin, jak i dodatkowe warunki mogą różnić się w zależności od danej spółdzielni mieszkaniowej – dokładne informacje na ten temat powinny być dostępne w statucie spółdzielczym.
Jeżeli i to nie przyniesie efektu, to możemy zdecydować się na montaż klimatyzatora w innym miejscu.
Montaż jednostki zewnętrznej na balkonie
Istnieje sposób na montaż klimatyzacji bez konieczności uzyskiwania zgody ze strony spółdzielni mieszkaniowej – wystarczy zdecydować się na zamocowanie jednostki zewnętrznej na naszym własnym balkonie, a dokładniej ustawienie jej na samej posadzce. Dlaczego w tym przypadku możemy przeprowadzić prace montażowe bez potrzeby ich konsultowania z innymi mieszkańcami oraz zarządcą? Otóż wnęka balkonowa jest częścią danego mieszkania, a tym samym nie stanowi nieruchomości wspólnej, jak chociażby elewacja.
Aby instalacja nie uprzykrzała jednak życia nam oraz naszym sąsiadom, to warto zainwestować w podstawkę, która zabezpieczy urządzenie przed przemieszczaniem się, a przy okazji w znacznym stopniu zniweluje jego drgania w czasie pracy. Klimatyzator stojący na balkonowej podłodze pozwoli nam zaoszczędzić nie tylko czas i nerwy (związane z pozyskiwaniem koniecznych pozwoleń), ale również pieniądze, ponieważ omawiany sposób montażu jest prostszy i mniej kosztochłonny niż klasyczny.
Taki sposób montażu jednostki zewnętrznej ma jednak sporą wadę, jaką jest zmniejszenie powierzchni użytkowej naszego balkonu.
Klimatyzacja w bloku – o czym jeszcze warto wiedzieć?
Już na samym etapie projektowania przyszłej instalacji klimatyzacyjnej, a konkretniej ustalania odpowiedniego miejsca na zamocowania jednostki zewnętrznej, warto zwrócić uwagę na ekspozycję danej przestrzeni na działanie promieni słonecznych. Urządzenie poddane silnemu nasłonecznieniu będzie się przegrzewało, co nie tylko zmniejszy jego wydajność, ale zwiększy też pobór energii elektrycznej. Jeżeli zależy nam więc na wysokiej efektywności, to powinniśmy wybrać miejsce, które nie znajduje się od strony południowej.