czarny stół w jadalni

Zakup mieszkania, najczęściej pierwszego w życiu to jedna z najważniejszych decyzji powodująca skutki przez wiele lat, jeśli nie na zawsze. Chociaż ociera się to o banał, wiele osób nadal nie wie, od czego zacząć, jakimi kryteriami się kierować i czego się spodziewać.

Warto zatem zacząć od zapoznania się z podstawowymi terminami, którymi z pewnością zetkną się potencjalni przyszli lokatorzy.

Słownik pojęć deweloperskich:

  • Rynek pierwotny;
  • Rynek wtórny;
  • Kredyt hipoteczny;
  • Akt notarialny;
  • Księga wieczysta;

To zaledwie ułamek określeń, lecz z tymi pojęciami klienci zetkną się w pierwszym rzędzie.

Rynek pierwotny obejmuje mieszkania sprzedawane bezpośrednio od dewelopera lub spółdzielni mieszkaniowej. W tej kategorii znajdują się nowe mieszkania w Warszawie, których budowa dopiero się zakończyła lub zakończy się w przyszłości.

Rynek wtórny dotyczy mieszkań już wcześniej zajmowanych.

Kredyt hipoteczny to długoterminowy kredyt, którego zabezpieczeniem jest hipoteka.

Akt notarialny, posiadający moc prawną dokument będący jedyną ważną formą stwierdzającą nabycie mieszkania na własność.

Księga wieczysta, rodzaj rejestru publicznego, w którym zawarte są wszystkie zdarzenia prawne odnoszące się do danej nieruchomości, w tym również ewentualne obciążenia hipoteczne.

Elementy cenotwórcze

To, co ma istotny wpływ na cenę mieszkań, jest przede wszystkim powierzchnia lokalu oraz stan, w jakim mieszkanie jest oddawane do użytku. Mamy tu do czynienia ze stanem pod klucz, czyli gotowym do zamieszkania lokalem, w pełni wyposażonym oraz stanem surowym zamkniętym, w którym trzeba wykonać prace wykończeniowe. W drugim przypadku cena jest znacznie niższa, należy jednak wziąć pod uwagę koszty przyszłych prac i wyposażenia. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość dostosowania mieszkania do własnych potrzeb i preferencji.

Kolejną sprawą jest lokalizacja. Jednym słowem, im bliżej centrum dużej aglomeracji, tym wyższa będzie cena. Wiążą się z tym znaczne wygody w postaci udogodnień aglomeracyjnych takich jak dojazd, usługi, opieka nad dziećmi, rekreacja itd. W tym miejscu należy bardzo dokładnie określić własne potrzeby zarówno w chwili zakupu, jak i w przyszłości, choćby ze względu na ewentualną zmianę liczebności rodziny.

Czy koniecznie centrum?

Udogodnienia komunikacyjne już obecne w życiu publicznym powodują, że nie ma potrzeby inwestowania w lokale najdroższe. Większość klientów zainteresowana jest lokalizacjami w dzielnicach granicznych Warszawy, w których doprowadzona jest lub będzie w najbliższej przyszłości linia metra, jako najszybszego obecnie środka lokomocji po stolicy. Takim Przykładem są mieszkania Bemowo oraz położone niemal po sąsiedzku mieszkania Stare Babice. Rzut oka na mapę wystarczy, by zauważyć bliskość położenia Starych Babic w stosunku do stolicy. Prawdopodobne, że w najbliższej przyszłości miejscowość zostanie wchłonięta w granice miasta.

Dla osób zmotoryzowanych godne polecenia z uwagi na cenę i atrakcyjność wydają się nowe mieszkania w Sochaczewie, biorąc pod uwagę dynamiczny rozwój miasta, w tym inwestycje w sieć usługową i użytkową. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku Ożarowa Mazowieckiego. Nowe mieszkania w Ożarowie Mazowieckim zyskują na atrakcyjności dzięki znacznie niższej cenie w zamian za rezygnację z wielkomiejskiego zgiełku. Odległość od Warszawy wynosząca zaledwie mniej więcej 17 kilometrów nie powinna stanowić problemu dla posiadaczy aut. W przypadku obu miejscowości jest możliwość ze skorzystania ze sprawnie funkcjonującej sieci dojazdów kolejowych.

Dodać należy, że lokalne władze prześcigają się w różnego rodzaju zachętach podatkowych dla nowych mieszkańców, co jeszcze bardziej skłania do zastanowienia się nad możliwością zamieszkania na tak zwanej sympatycznej prowincji.

Sprawdź przykładową ofertę na https://kreatordom.pl.

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.