Jak zrobić wentylację w ścianie w łazience?

Posted On By Redakcja
Mężczyzna montuje wentylacje w łazience

Łazienka to pomieszczenie, w którym panuje wyjątkowy mikroklimat. Wilgoć, wahania temperatury, kontakt ścian z wodą tworzą warunki, które mogą mieć szkodliwy wpływ nie tylko na kondycję ścian i przedmiotów przechowywanych w łazience, lecz także na estetykę łazienki, a przede wszystkim na zdrowie. Dlatego niezbędna jest odpowiednia wentylacja. Jak zaaranżować łazienkę, by wentylacja w niej była sprawna i efektywna, a jednocześnie nie zaburzała estetyki pomieszczenia?

Dlaczego należy mieć wentylację w łazience?

Wiele osób ubolewa nad tym, że na ścianach stylowej łazienki trzeba umieścić kratki, które psują cały efekt i nijak pasują do eleganckiej aranżacji. Czarna łazienka w stylu loftowym, jest pomieszczeniem szczególnym, a dobrze rozplanowana wentylacja służy nie tylko aranżacji, ale i pomieszczeniom znajdującym się w pobliżu. Dlaczego?

Wilgoć panująca w łazience musi mieć bowiem swoje ujście. Nie każde pomieszczenie posiada okno, a nawet jeśli – nie jest ono wystarczające. Co więcej – nie ma co ukrywać, że korzysta się z niego głównie latem, bo kąpiel przy otwartym oknie w niskich temperaturach nie należy do przyjemności. Para, która nie będzie odpowiednio odprowadzana z łazienki, będzie się skraplać i osadzać na ścianach, prowadząc do zawilgocenia ich powierzchni. W efekcie w łazience będzie parno i duszo, po czasie pojawi się także nieprzyjemny zapach. Co najgorsze – wilgoć systematycznie wnikająca w ściany doprowadzi do powstawania grzybów i pleśni, które są szkodliwe dla zdrowia, nie tylko dla alergików, ale i dla każdego, kto będzie je regularnie wdychał. Mogą prowadzić do poważnych schorzeń układu oddechowego. Oczywiście, pozostaje także kwestia wciąż zaparowanego lustra i stale wilgotnych ręczników. Dlatego w aranżacji łazienki należy uwzględnić wentylację, która zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza i usuwanie wilgoci. Jest ona po prostu niezbędna do tego, by pomieszczenie było funkcjonalne, ale i – można powiedzieć – zdrowe.

Wentylacja w ścianie

Jaką wentylację w łazience zrobić?

W łazience można zastosować dwa rodzaje wentylacji:

  • grawitacyjną – działa za sprawą naturalnego ciągu powietrza i różnicy temperatur, które wpływają na wymianę powietrza. Ciepłe powietrze jest wysysane z łazienki na zewnątrz przez kanał wentylacyjny, zakończony w łazience kratką wentylacyjną, na zewnątrz wywietrznikiem grawitacyjnym, zaś chłodne wpuszczane przez okna i ściany,
  • mechaniczną – działa za sprawą wentylatorów umieszczonych na końcu kanału wentylacyjnego. Idealnie wspomaga wentylację grawitacyjną. Warto jednak zwracać uwagę na modele, które nie posiadają klapek zamontowanych z tyłu. Jeśli ją bowiem mają – przy wyłączona wentylacja całkowicie odcina przepływ powietrza.

W każdej łazience, niezależnie od metrażu czy ilości okien, wymagana jest wentylacja. Należy o niej pomyśleć już na etapie aranżacji łazienki, by potem nie było konieczności skuwania płytek czy zmian w wystroju.

Aranżacja łazienki z wentylacją – gdzie i jak zrobić wentylację w ścianie?

Na szczęście, wentylacja nie stanowi zbyt dużej ingerencji w wystrój łazienki. Kratka wentylacyjna powinna być umieszczona blisko sufitu, nie niżej niż 15cm od niego – nie jest to więc najbardziej widoczny punkt pomieszczenia. Nie należy jej montować także w pobliżu drzwi czy okien – wówczas cyrkulacja powietrza może być nierównomierna. Jeśli chodzi o wentylację mechaniczną, dobrze zastosować ją np. w kabinie prysznicowej, a więc w miejscu najbardziej – można powiedzieć – mokrym, co przyspieszy odparowywanie wody.

Zastosowane do wentylacji kratki powinny być stale otwarte. Nie powinny być też zasłanianie żadnymi siatkami, które ograniczą swobodny przepływ powietrza. Samo mocowanie kratek nie jest niczym trudnym – po prostu muszą być dopasowane do otworu, a następnie wepchnięte w niego tak, by ich boczne ścianki przylegały do ścian otworu wentylacyjnego. Nic więcej nie jest potrzebne, a kratka powinna dać się łatwo wyjmować.

Co najciekawsze – kratki wentylacyjne mogą być… ozdobą! Nie brakuje bowiem modeli, które wyglądają elegancko i estetycznie i które można dopasować do aranżacji łazienki. Montuje się je tak samo, jak klasyczne, robią jednak o wiele lepsze wrażenie. Jeśli chce się zadbać o to, by wentylacja łazienki nie zaburzała estetyki pomieszczenia, warto zaczerpnąć inspiracji na stronach o tematyce nowoczesnych stylowych wystrojów wnętrz, np. AboutDecor. Można znaleźć mnóstwo ciekawych rozwiązań na to, jaką wybrać kratkę wentylacyjną, by była nie tylko efektywna, ale i po prostu ładnie wyglądała.

Logo UE

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.