Dziewczynka obrabia lekcje przy biurku naktórym stoi lampka

Artykuł partnera.

Lampka biurkowa to przede wszystkim ważne narzędzie do nauki i pracy. Jej wybór powinien być podyktowany względami funkcjonalnymi. Jednak przy jej zakupie warto wziąć pod uwagę także styl i estetykę źródła światła. Jaka lampka na biurko będzie najbardziej odpowiednia do nauki?

Lampka biurkowa – Narzędzie do pracy, ozdoba do pokoju

Strefa nauki to przestrzeń, którą powinniśmy zaaranżować w sposób przemyślany. Dotyczy to zarówno wielkości blatu roboczego, jak i jego układu. W przypadku młodszych dzieci biurko warto skonfigurować w przestrzeni w taki sposób, aby umożliwiało wspólną pracę z dzieckiem, także pod kątem oświetlenia. Siedząc przy biurku ani dziecko, ani towarzyszący mu rodzic nie powinien zasłaniać źródła światła. W przypadku dzieci praworęcznych lampka powinna być ustawiona z lewej strony biurka. W przypadku dzieci leworęcznych odwrotnie. Wyjątek stanowią lampy o szerokim zasięgu regulowanego ramienia, które możemy ustawić w taki sposób, aby światło padało na przestrzeń roboczą pod optymalnym kątem.

Czym powinna się charakteryzować dobra lampka na biurko?

Najważniejsze są cechy i parametry oprawy oświetleniowej, a nie jej designerski wygląd. Twój wybór lampki biurkowej powinien być w pierwszej kolejności podyktowany względami praktycznymi. Aspekt dekoracyjny ma w tym przypadku znaczenie drugorzędne.

Sklep internetowy z oświetleniem Studio Światła oferuje bardzo szeroki i zróżnicowany wybór lamp do pokoju dziecięcego. To miejsce, w którym masz naprawdę duże szanse na to, aby znaleźć lampkę na biurko, która harmonijnie połączy aspekt funkcjonalnych z walorami dekoracyjnymi i będzie pasowała do Twojego wnętrza. Wróćmy jednak do cech wyróżniających dobrą oprawę świetlną.

Bardzo ważne jest bezpieczeństwo. Lampka biurkowa nie powinna się nagrzewać – oprawa wyposażona w żarówkę LED będzie w tym przypadku najlepszym wyborem. Jednocześnie konstrukcja lampki powinna być na tyle stabilna, aby nie przewracać się na skutek lekkiego uderzenia czy przypadkowego potrącenia. W pierwszych latach edukacji dziecko może w sposób nieskoordynowany przemieszczać książki i zeszyty. Lampka, która będzie niestabilna lub bardzo wywrotna będzie powodowała irytację. Wśród cech dobrej lampki na biurko na uwagę zasługuje również możliwość ustawienia źródła światła, a co za tym idzie precyzyjne oświetlenie przestrzeni roboczej. Im większą możliwość zarządzania oświetleniem przestrzeni roboczej daje konkretna lampka na biurko, tym lepiej.

Parametry oświetlenia, które warto mieć na uwadze

Przy wyborze lampki warto zwrócić uwagę na parametry:

  • moc,
  • natężenie światła,
  • barwa światła.

Moc lampki biurkowej powinna być uzależniona od rozmiaru biurka. Im większe biurko, tym wyższa moc lampki. Mocniejsze źródło światła przyda się również podczas prac wymagających od dziecka dłuższego skupienia i precyzji działania. Natężenie światła w przypadku lampki na biurko powinno mieścić się w przedziale od 400 do 1000 lumenów. Strumień świetlny o tym natężeniu jest wystarczający do oświetlenia obszaru roboczego w odległości od 30 do 60 centymetrów od źródła światła. Na koniec jeszcze barwa… W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się żarówki o zimnej barwie światła. W strefie ucznia nie będą one najlepszym wyborem. Tu rekomendowane są żarówki o barwie neutralnej lub lampy z możliwością zmiany barwy światła.

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.