Osuszanie budynku z wilgoci

Większość osób doskonale zdaje sobie sprawę, jak dużym zagrożeniem jest wilgoć w budynku. Warto jednak wyjaśnić, jakie konkretnie niesie ona za sobą zagrożenia. Jeszcze istotniejszą kwestią zdaje się wskazanie rozwiązań na walkę z wilgocią. Na czym polega osuszanie budynku? Jak sprawić, aby problem nie nawracał?

Dlaczego osuszanie budynku to konieczność?

Zacznijmy od tego, dlaczego wilgoć stanowi zagrożenie. Otóż rzecz w tym, iż powoduje ona rozwój grzyba i pleśni. Zarodniki grzybów nie pozostają w ścianach czy podłogach, lecz unoszą się w powietrzu. Kiedy przenikają do organizmu człowieka mogą tam siać prawdziwe spustoszenie. Przede wszystkim stanowią zagrożenie dla układu oddechowego. Ponadto są rakotwórcze.

Jakby tego było mało, wilgoć może również zagrozić strukturze budynku. Kiedy osadza się w murach, powoduje ich osłabienie. Dlatego kiedy tylko okaże się, że pojawiła się wilgoć, należy jak najszybciej przeprowadzić osuszanie budynku.

Jak przeprowadzić osuszanie murów?

Standardową metodą osuszania budynku jest zastosowanie fachowego osuszacza. Obecnie dostępne są na rynku różnorodne urządzenia, wykorzystujące odmienne technologie. Niemniej jednak zawsze chodzi o to, aby wyciągnąć wilgoć z murów. Osuszacze wykazują wysoką skuteczność nawet w przypadku wilgoci tkwiącej w trudnodostępnych miejscach. Jednak konieczne jest, aby był do nich jakikolwiek dostęp. Jeśli cząsteczki wody znajdują się głęboko w murach, osuszacze na niewiele się zdadzą. Poza tym nawet tam gdzie zadziałają, często nie rozwiążą ostatecznie problemu. W końcu osuszacz likwiduje objaw, a nie przyczynę wilgoci. O ile jest ona efektem zalania, przyczyna może być już zlikwidowana. Jednak w przypadku występowania wilgoci z powodu podciągania kapilarnego, niezbędne będzie profesjonalne osuszanie budynku. Na czym ono polega?

Osuszanie budynku

Osuszanie budynku metodą cięcia

Dzisiaj zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem jest osuszanie budynku metodą cięcia. Warto pokrótce wytłumaczyć, na czym ono polega i czemu jest to najlepsza z dostępnych metod. Otóż w metodzie tej wszystko zaczyna się od wykonania cięcia w murach. Mowa o poziomym przecięciu, w celu wykonania niewielkiej szczeline. W szczelinę tę następnie wkłada się płytę izolacyjną. Jej zadaniem jest zatrzymanie podchodzącej do góry wilgoci.

Osuszanie murów tym sposobem to rozwiązanie, które nie tylko rozwiązuje problem wilgoci tu i teraz, ale także zapobiega jego pojawieniu się w przyszłości. Płyta izolacyjna uniemożliwia podciąganie kapilarne, które to jest najczęstszą przyczyną wilgoci w murach. Wynika ono z obecności wody w gruncie, która szczelinami przenika przez mury. Do podciągania kapilarnego dochodzi głównie w starych budynkach, w których w murach występuje wiele szczelin. Może jednak dojść do niego również wszędzie tam, gdzie izolacja została wykonana w sposób nieprawidłowy.

Wilgoć to problem, którego nigdy nie należy bagatelizować. Całe szczęście dostępne są dzisiaj sposoby na pozbycie się wilgoci i zapobiegnięcie jej ponownemu pojawieniu się w przyszłości. Profesjonalne osuszanie budynku przebiega szybko, sprawnie i nie generuje szczególnie wysokich kosztów

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.