Rośliny rosną przy oczu wodnym w ogrodzie

Planując założenie oczka wodnego musimy pamiętać o różnych sprawach. W końcu ma to być miejsce ładne, ale również schludne i zadbane. Dlatego też w niniejszym artykule zastanowimy się nad sprawami, o których warto pamiętać przy zakładaniu oczka wodnego.

Ekosystem musi żyć

Założenie oczka wodnego to nie tylko projekt konstrukcji, ale również decyzja o wprowadzeniu żywych organizmów do naszego ogrodu. Dlatego na samym początku należy wspomnieć o tym, że będziemy musieli już po założeniu oczka wodnego się nim dalej opiekować. Pielęgnacja roślinności wymaga od nas często różnorodnych działań i sprzętów (o których mowa poniżej), natomiast same rybki wymagają dokarmiania. W efekcie praca nad oczkiem wody można nazwać nieprzerwanym procesem twórczym, uprawą swojego naturalnego dzieła.

Duże oczko wodne

Projektując oczko wodne należy zaznaczyć, że powinno ono mieć konkretne rozmiary. Jako minimum podaje się zazwyczaj 10 metrów kwadratowych, natomiast wysokość powinna być na poziomie co najmniej 1 metra (w innym przypadku ryby nie będą mogły zimować). Dzięki temu nasza wodna flora i fauna będzie mogła w spokoju się rozwijać i funkcjonować. Poza tym im większe oczko wodne, tym mniej pracy. Dzieje się tak ze względu na to, że większe zbiorniki wodne mają zdolności samofiltrujące i potrafią naturalnie oczyścić zbiornik z niektórych zanieczyszczeń.

Zaopatrz się w sprzęt do pielęgnacji oczka wodnego

W przypadku każdego oczka wodnego warto się zastanowić nad zakupem odpowiedniego sprzętu do jego pielęgnacji oraz czyszczenia. Zestawy filtracyjne (mechaniczne i biologiczne) pozwolą nam zaoszczędzić sporo czasu, ze względu na to, że ekosystem będzie sam wspierany dzięki procesowi sztucznej filtracji. Natomiast pompa wodna, odkurzacz do oczka wodnego czy specjalistyczne grabie pozwolą nam dużo szybciej uporządkować zbiornik. Tak naprawdę jest to zazwyczaj opłacalna inwestycja, gdyż pozwoli nie tylko na zaoszczędzenie czasu i nerwów, ale też usprawni podwodne środowisko.

Jeśli natomiast szukasz punktu oferującego powyższe wyposażenie, to koniecznie sprawdź ofertę sklepu akwarystyczny24.pl, który w swoich propozycjach ma wysokojakościowe rozwiązania do pielęgnacji oczka wodnego.

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.