Mężczyzna robi ekologiczny remont mieszkania

Artykuł partnera.

Remont domu lub mieszkania to trudny czas, wymagający podejmowania bardzo dużej ilości decyzji. Jeżeli na co dzień starasz się żyć w sposób ekologiczny, to prawdopodobnie zależy ci na tym, żeby również twój remont był możliwie przyjazny planecie. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą ci przeprowadzić remont w jak najbardziej ekologiczny sposób.

Zastanów się co dokładnie chcesz zmienić w swoim mieszkaniu

Podejmując decyzję o remoncie, zastanów się, ile rzeczy chcesz zmienić. Jeżeli np. masz w mieszkaniu drewnianą podłogę, którą można odświeżyć, to wykorzystaj to, zamiast ją wymieniać. Możesz coś odmalować? Zrób to, zamiast kupować np. nowe meble. Posiadasz działające sprzęty AGD, które nie do końca będą pasować do nowej wersji twojego mieszkania? Jeżeli nie masz możliwości zmienienia ich stylistyki, to postaraj się je sprzedać. Dzięki temu nie będziesz produkować dodatkowych, zbędnych śmieci. Współpracując z architektem Martą Walisiak, zawsze staraj się szukać rozwiązań, które pozwalają na renowację lub zmianę estetyki, żeby móc uniknąć dużej ilości dodatkowych odpadów.

Sprzedawaj, oddawaj, wymieniaj – nie napędzaj nadmiernego konsumpcjonizmu

Remonty są różne. Niektóre wymagają całkowitego opróżnienia, inne polegające tylko na odświeżeniu mieszkania lub domu, niekoniecznie. Jeżeli planujesz wymieniać jakieś sprzęty, to postaraj się je sprzedać lub oddać. Lubisz samodzielnie odnawiać meble lub przerabiać przedmioty? Możesz poszukać grup, które pozwalają na wymienianie się różnymi przedmiotami. Jeśli więc masz dużo czasu, to możesz szukać przedmiotów i mebli używanych, które będziesz w stanie wkomponować w nową aranżację mieszkania.

Wspieraj biznesy, które dbają o ekologię

Jeżeli chcesz kupić jakieś meble lub inne przedmioty do mieszkania, to staraj się wybierać marki, które dbają o środowisko. Warto zwracać uwagę na lokalnych, niewielkich przedsiębiorców, którzy starają się prowadzić biznes w sposób ekologiczny. Wybierając małe firmy, możesz też z łatwością sprawdzić, czy ich właściciel faktycznie działa w deklarowany sposób.

Stawiaj na jakość, nie na ilość

Podczas remontu, tak samo jak w innych momentach życia, warto stawiać na jakość. Kupując produkty wysokiej jakości, będziesz mógł z nich korzystać przez lata. Dlatego też, szukając mebli, sprzętów i innych przedmiotów do mieszkania, warto kupić produkty o odpowiednim standardzie, które nie zniszczą się po kilku miesiącach użytkowania. Dzięki temu nie tylko nie będziesz musiał ponownie poświęcać czasu na szukanie nowych przedmiotów, ale też nie będziesz wytwarzać niepotrzebnych odpadów. Nie wspominając o tym, że często tanie, niskiej jakości produkty, są wytwarzane w wątpliwie etyczny sposób. Jeśli więc nie chcesz wspierać marek, które szkodzą planecie, a dodatkowo często nie respektują praw człowieka, to staraj się unikać wspierania ich. Czasami mniej znaczy więcej, również w przypadku kompletowania wyposażenia do remontowanego mieszkania.

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.