Mężczyzna pracuje przy gniazdku i kablach eletronicznych

W elektronice często wykorzystuje się połączenia galwaniczne. Jednak w pewnych sytuacjach należy dokonać przesyłu sygnałów elektrycznych bez udziału tychże. Sposobem na to jest wykorzystanie transoptorów. Z poniższego artykułu można się dowiedzieć, jak przesyłają one prąd, jakie jest ich zastosowanie. Zapraszamy do lektury!

Czym są transoptory?

Inaczej nazywane są optoizolatorami lub izolatorami optycznymi, transoptory umożliwiają przesył prądu bez udziału połączeń galwanicznych zarówno na wejściu jak i wyjściu. Robi za pomocą światła, które nie wymaga ich obecności. Elementami, dzięki którymi światło spełnia rolę transportową są dioda świecąca (elektroluminescencyjna) i fototranzystor.

Jakie są zasady działania transoptorów?

Podzespoły te mają na celu zapewnienie izolacji optycznej układów od siebie. Zapalenie diody oznacza, że fototranzystor rozpoczyna proces przewodzenia prądu. Transoptor dzieli się na dwie części:

  • część logiczną
  • część wykonawczą

W zależności od modelu transoptora w jednej obudowie może znajdować się jedna lub więcej bramek umożliwiających izolację. W niektórych modelach światło diody emitowane jest na zewnątrz. Fototranzystor zostaje umiejscowiony tak, że dioda musi świecić przez szczelinę, aby na niego oddziaływać. Nazywa się go transoptorem szczelinowym. Zazwyczaj można go spotkać w urządzeniach drukujących.

Istnieje kilka parametrów, które są ważne dla działania transoptora. Najważniejszym jest natężenie prądu. Duże znaczenie mają także minimalne i maksymalne napięcie, jakie jest w stanie przyjąć na siebie dioda świecąca. Warto pamiętać, że zasady elektroniki wymagają bardzo precyzyjnego wyliczenia ich wartości. Tylko odpowiedni ich dobór pozwala na czerpanie jak największych korzyści z ich użytkowania.

Zalety stosowania transoptorów

Podzespoły te można stosować w bardzo wielu dziedzinach elektroniki. Jako przykłady można podać telekomunikację, robotykę, automatykę, architekturę systemów pomiarowych, systemy bardzo wysokiego napięcia, urządzenia drukujące czy urządzenia skanujące.

Popularność transoptorów świadczy bez wątpienia o ich jakości i mnogości zalet. Ich czysto techniczną zaletą jest wykonanie w stu procentach z materiałów półprzewodzących. To z kolei pociąga za sobą bardzo dużą żywotność i wytrzymałość. Nawet po kilku latach izolatory optyczne będą działały jak nowe. Ich wymiana jest czymś raczej rzadkim.

Zaletą jest także brak podziału na części mechaniczne. Oznacza to brak procesów takich jak tarcie, które nieuchronnie prowadzą do pogłębiającego się zużycia sprzętu. Dodatkowo transoptory są w stanie pracować nawet przy bardzo niskich częstotliwościach prądu.

Atutem jest także bardzo niska wartość sprzężeń indukcyjnych i pojemnościowych. Dzięki temu transoptory są mało podatne na zakłócenia w swoim działaniu.

Gdzie zaopatrzyć się w ten podzespół?

Firmą, w której możliwy jest zakup dobrej jakości izolatory optyczne jest TME (Transfer Multisort Elektronik). Jest to polskie przedsiębiorstwo. Pochodzi ono z Łodzi i działa na rynku nieprzerwanie od 1990 roku. W swojej ofercie posiada blisko pół miliona różnych produktów, w tym także izolatory optyczne. Co minutę firma sprzedaje ponad sześć tysięcy elementów, które wysyła Klientom ze swojego nowoczesnego centrum logistycznego. Argumentami przemawiającymi za zakupem transoptorów w tej firmie jest jej wspomniana wyżej popularność. Dzięki ponad trzem dekadom doświadczenia TME jest w stanie zaspokoić oczekiwania nawet najbardziej wymagających Klientów. Większość jej produktów jest dostępna od ręki, a wysyłka następuje niezwłocznie po złożeniu zamówienia.

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.